gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Blijven alle biebfilialen open met minder subsidie? 'Ik denk dat het moeilijk wordt'

a0268098e2c27701df3a799a3c33cb5e

Als de Dordtse bieb jaarlijks 140 duizend euro moet bezuinigen, kunnen waarschijnlijk niet alle filialen openblijven. Dat claimt AanZet, de organisatie achter dertig bibliotheekfilialen in onze provincie. "Ik zou echt de gemeente waarschuwen: 'Doe het niet'."

Corrado Francke | Redactie Streekomroep |  | Aangepast op
In de komende jaren moet Dordrecht ruim 15,4 miljoen euro bezuinigen. Het stadsbestuur wil niet dat één of meerdere bieblocaties dicht moeten, maar wel dat er vanaf 2027 per jaar 140 duizend euro wordt bespaard door het versoberen van de dienstverlening.

'Redelijk in verhouding'
Als dat plan doorgaat, krijgt de bibliotheek nog zo'n 3,6 miljoen euro per jaar. Nu is dat bijna 3,75 miljoen. "Naar onze mening is het voorgestelde bedrag redelijk in verhouding tot het totale subsidiebedrag voor de bibliotheek", laat verantwoordelijk wethouder Wim van der Kruijff via zijn woordvoerder weten.

Onderzoek moet uitwijzen welke maatregelen er gekozen worden, maar AanZet vreest voor de gevolgen. "Het kan altijd minder, maar het raakt de inwoners en de dienstverlening", reageert directeur Ankie Kesseler op de bezuinigingsplannen.

'Je komt tekort in je dienstverlening'
De directrice betwijfelt of het lukt om alle vijf vestigingen open te houden als de dienstverlening flink moet inkrimpen. "Ik hoop het niet, maar ik denk dat het moeilijk wordt. Ook al sluit je geen vestigingen, je komt tekort in je dienstverlening aan het publiek", zegt Kesseler, die van een 'hele onmogelijke opdracht' spreekt.

De bibliotheek is immers niet meer wat het vroeger was, stipt de directeur aan. Naast 'boekenbibliotheek' is de bieb inmiddels ook informatiepunt voor allerlei zaken zoals overheidsmails, kun je er terecht voor belastinghulp, is er een taalcafé en kun je er zelfs een potje gamen of klaverjassen.
549a3d7bcd42954a6baf7bedae42a434
"De dienstverlening bestaat niet alleen uit openstellingsuren of een paar mooie boeken in de kast", merkt Kesseler op, "maar in al die activiteiten, het investeren in het netwerk en het bereiken van mensen."

Onder het landelijk, boven het regionaal gemiddelde
Ook wijst ze naar de dit jaar ingevoerde zorgplicht die volwaardige bibliotheken in iedere gemeente verplicht stelt. Daaruit blijkt dat het huidige subsidiebedrag voor de Dordtse biebfilialen 'niet op het niveau zit waar het zou moeten zijn', benadrukt Kesseler. "Dus we hebben sowieso naar de toekomst nog stappen te zetten."

Van der Kruijff laat via zijn woordvoerder juist weten dat de bijdrage per inwoner in Dordrecht de op één na hoogste is in vergelijking met de andere Bibliotheken AanZet in de regio. "Dit jaar wordt het bedrag zelfs iets verhoogd en komt daarmee op circa 21 euro per inwoner", aldus de wethouder.

Verhuizing
AanZet heeft in Dordrecht kleinere vestigingen in de wijken Crabbehof, Sterrenburg, Dubbeldam en Stadspolders, maar het hoofdkantoor (en de grootste bieb) is de Stadsbibliotheek in de binnenstad. Die verhuist komend jaar naar het Dordthuis, waar de bibliotheek onder één dak gaat met de gemeente, de VVV en de Sociale Dienst.

"Het Dordthuis is een heel mooi initiatief en wordt een prachtige plek voor de jeugd en voor een positief leesklimaat, maar het is een heel ander concept dan dat we hier (in de huidige Stadsbibliotheek, red.) realiseren. We weten ook daar dat er uitdagingen te zijn om het goed te kunnen bemensen", benadrukt Kesseler.

College: bezuiniging haalbaar
Het stadsbestuur realiseert zich dat bezuinigen voor de bieb 'een zware opgave', maar tegelijkertijd 'haalbaar' is. De gemeente heeft ervoor gekozen om de bezuiniging pas in 2027 door te voeren, zodat er eerst zorgvuldig en in goed overleg bekeken kan worden waar er geld bespaard kan worden. "Daarmee is er ruim een jaar de tijd om de precieze invulling van deze besparing vorm te geven. De concrete invulling volgt dus nog", besluit Van der Kruijf.

Bekijk hieronder ook een videoreportage over de bezuinigingen.

Lees ook

Overval Kruidvat Kerkbuurt Sliedrecht

Gewapende overval op winkel, 17-jarige verdachte aangehouden

Aan de Kerkbuurt in Sliedrecht heeft dinsdagavond een gewapende overval met een mes plaatsgevonden. Dit gebeurde rond 17.30 uur bij een vestiging van de Kruidvat.

lottevandrunen1

Lotte van Drunen wint in eigen land: 'Dit betekent veel'

Lotte van Drunen is naar de derde plaats geklommen in het wereldkampioenschap motorcross. De Sliedrechtse wist beide manches van haar thuisrace in Arnhem te winnen.

internetstoring

Storing bij Ziggo treft ook deze streekomroep en RTV Dordrecht

Door een storing bij Ziggo zitten tweeduizend zakelijke klanten sinds begin deze week moment zonder internet, waaronder ook RTV Dordrecht en de streekomroep. Wij worden hierdoor beperkt in ons werk voor deze website en de app, de sociale media, radio en televisie.

schaatsendordt

Deze schaatsers gaan gewoon door in hartje zomer: ‘Met de hittegolf was het heel lekker’

Het mag dan nog ruim een maand duren voordat de zomer voorbij is, de Schaatsbaan Dordrecht staat alweer lekker vol. Tijdens het jaarlijkse ‘zomerkamp’ komen schaatsers van verschillende niveaus er dagelijks trainen om hun techniek verder aan te scherpen. “Het is wel een klap in je gezicht als je weer naar buiten stapt.”

fotootje kat

Urenlange zoektocht naar huiskat eindigt op dak: 'Ze was helemaal nat en koud'

Huiskat Yvy gaat normaal gesproken de deur niet uit, maar toch belandde het dier woensdag in een benarde positie. Via het open zolderraam van het huis van baasje Elvira van Bloois ging ze voor het eerst naar buiten en kwam vast te zitten tussen een zonnepaneel op het dak. “We hebben uren naar haar gezocht, tot mijn zoon een oortje boven het zonnepaneel zag uitsteken.”

Ben Corino Studio De Witt

Zaterdag in Studio De Witt: het Zuigkwintet

In een nieuwe aflevering van Studio De Witt staat zaterdag theatervoorstelling 'De Stem van Dordt' centraal. De voorstelling is van het Dordtse gezelschap Het Dordts Zuigkwintet.