Dordrecht, Netherlands

De Zeeridder staat weer op zijn plek op de Groothoofdspoort

De torenspits en de bijbehorende windvaan van de Groothoofdspoort zijn donderdag weer op hun plek teruggezet. In 2016 werd de windvaan al weggehaald en in 2019 de spits. Beiden werden gerestaureerd.
Emma Meijer | 29 oktober 2020 14:05 | Aangepast op 29 oktober 2020 14:05
“We hebben hier lang naar uitgekeken en er is ook hard voor gewerkt”, vertelt aannemer Peter van Dongen. De torenspits is opnieuw bekleed met lood en er is een speciale ijzeren constructie gemaakt om de spits goed op te kunnen tillen zonder het lood te beschadigen.

Restauratie

De windvaan is na de torenspits ook weer terug op zijn plek gezet. “De windvaan wordt hier naartoe gevaren en wordt met dezelfde hijskraan op de spits gehesen.” De Zeeridder, zoals de windvaan heet, werd van de toren afgehaald omdat hij er bijna afviel. In de spits was een zwam gekomen door lekkage in het loodwerk. De windvaan stond scheef en was toe aan een grondige restauratie.

Bewondering voor de restauratie heeft wethouder Piet Sleeking wel. "Het is geweldig hoe zulke dingen weer helemaal gerestaureerd worden en weer jaren meekunnen." Die restauratie heeft wel veel te lang geduurd volgens Dordtenaar Werner. “Het zou mooi zijn als straks alle stellingen weg zijn en wij een compleet plaatje kunnen zien.”

Steigers

De windvaan is opnieuw met bladgoud bedekt en alle rotte onderdelen uit het houtwerk zijn vervangen. Maar als de torenspits en windvaan weer boven op de toren staan betekent dat niet dat de Groothoofdspoort met een paar dagen uit de steigers is. “Dat duurt nog een aantal weken. We hopen dat voor de kerst de steigers weg zijn.”

Lees ook

Papendrechtse regenboogpad opnieuw vernield, dit keer door brand

Het regenboogpad aan de Veerweg in Papendrecht is opnieuw doelwit geworden van vandalisme. In de nac...

Krispijnseweg aanpassen na dodelijk ongeluk? College kijkt eerst naar politie

Het Dordtse stadsbestuur overweegt een ingreep op de Krispijnseweg, maar wacht eerst het politierapp...

Schuurman is oude club nog niet vergeten: ‘Heb nog heel veel FC Dordrecht-slabbetjes’

Jari Schuurman speelde bijna 200 duels in het shirt van FC Dordrecht, maar speelde zaterdag juist te...

Uitgeputte koe krijgt stroomstoten, Veehandelaar sleept haar weg met touw

Een veehandelaar uit Oud-Alblas claimde op zijn website dat de dierenliefde hem met de paplepel was ...

Gaat dit beeldmerk Dordrecht écht op de kaart zetten? 'Het lijkt op Google'

Dordrecht heeft een nieuw beeldmerk én een nieuwe slogan. De leus 'Het begint in Dordrecht’ moet de ...

GroenLinks-kopstukken stappen op na verkiezingen: missen menselijkheid en eerlijkheid

De twee wethouders die namens GroenLinks in het Dordtse gemeentebestuur zitten keren na de verkiezin...