gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

100 keer dieper speuren naar leukemie

33cb1ed01d3e8a3b18fd31bf93ec8e97

Het Albert Schweitzer ziekenhuis krijgt een subsidie van financieringsorganisatie ZonMW. Hiervan gaan zij een apparaat aanschaffen waarmee ze op een 100 keer dieper niveau kunnen speuren naar resten van leukemie in het bloed.

Aike van den Heuvel |  | Aangepast op
Internist-hematoloog dr. Peter Westerweel vroeg de subsidie aan en ZonMW kende maar liefst 257.510 euro toe aan het Albert Schweitzer ziekenhuis. De subsidie is bedoeld voor extreem verfijnd onderzoek naar de behandeling van de bloedziekte chronische myeloïde leukemie (CML).


Met het bedrag wordt een detectieapparaat aangeschaft dat 100 keer zo precies is dan bij de huidige standaardmeetmethode. Het apparaat neemt het ziekmakende eiwit waar in het bloed van CML -patiënten, het bloedmonster dat wordt afgenomen kan verdeeld worden in tien miljoen kleine druppeltjes waardoor individuele fragmenten van celkernmateriaal van leukemiecellen vastgesteld kunnen worden.

Het apparaat is de eerste van zijn soort dat in Nederland komt te staan.


Een driejarige studie kan op dit apparaat gedaan worden met patiënten die al onder behandeling zijn voor CML en tyrokinaseremmers gebruiken.


"Ons onderzoek richt zich op het kiezen van het moment dat patiënten verantwoord kunnen stoppen met het innemen van deze pillen", Aldus Westerweel, "Met de nieuwe techniek kunnen wij veel beter dan voorheen vaststellen hoever de ziekte is teruggedrongen. Zo kunnen we individueel beslissen wanneer het verantwoord is de therapie stop te zetten."


Op basis van de huidige standaardtechniek weten ze nog steeds niet of de ziekte voldoende is onderdrukt. Als ze straks op een honderd keer zo diep niveau kunnen kijken naar het celkernfragment en het niet meer kunnen aantreffen dan is de kans op terugkeer veel kleiner.


Het apparaat wordt geplaatst bij het Erasmus MC, waarmee het Albert Schweitzer ziekenhuis het onderzoek uitvoert. Westerweel is hoofdonderzoeker en naar verwachting kunnen ook andere onderzoekers gebruik maken van het apparaat bij studies naar tumorcellen bij diverse andere vormen van kanker.

Lees ook

pillenenmes

Niet voor niks preventief fouilleren: verboden middelen en mes van straat

Een preventieve fouilleeractie in Dordrecht bleek afgelopen week al na vijf minuten niet voor niks te zijn geweest. Bij de eerste persoon die werd gecontroleerd, werd een grote hoeveelheid pillen gevonden zonder geldig recept. Ook werd een mes aangetroffen.

Ongeluk A15 Papendrecht

A15 bij Papendrecht weer open na ongeluk

Twee voertuigen zijn maandagmiddag met elkaar in botsing gekomen op de A15 bij Papendrecht. Eén voertuig belandde daarbij op zijn kop. De weg is vanaf Sliedrecht-Oost in de richting van Rotterdam volledig afgesloten geweest, maar is maandagavond weer open.

yv202671193A09149

Wordt dit de volgende succesvolle Belg bij FC Dordrecht? ‘Wilde graag deze stap maken’

Beni Mpanzu is bezig aan een sterke voorbereiding bij FC Dordrecht. Vol vertrouwen blikt de 22-jarige nieuweling vooruit op zijn eerste seizoen in de competitie waar zijn hart vol van is. “Het klikt echt met hoe ik voetbal zie.”

nk2026080793A00491

Knotsgek openingskwartier bezorgt FC Dordrecht prettige seizoensstart

FC Dordrecht is het seizoen 2026/2027 vrijdagavond begonnen met een zege op Jong Ajax. De ploeg van trainer Paul Nuijten kwam razendsnel op achterstand, maar na een kwartier stond het al 2-1. Die voorsprong werd niet meer uit handen gegeven.

Pasar Malam keer terug

Pasar Malam trekt recordaantal bezoekers én keert volgend jaar terug

Met naar schatting 120.000 bezoekers is Pasar Malam dit jaar in het Dordtse Weizigtpark een groot succes. Nog nooit trok het evenement zo veel bezoekers. Dat smaakt naar meer volgens de organisatie, want volgend jaar is de Pasar Malam ook in het park, waarschijnlijk van 4 tot en met 8 augustus.

parkmerwesteinarchief

Ook botulisme in Park Merwestein vastgesteld

Bij een eend in Park Merwestein in Dordrecht is botulisme vastgesteld. De gemeente vraagt bezoekers van het park daarom om niet te zwemmen of spelen in het water, honden niet in het water te laten zwemmen en geen eenden of andere watervogels te voeren of aan te raken.