gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

100 keer dieper speuren naar leukemie

33cb1ed01d3e8a3b18fd31bf93ec8e97

Het Albert Schweitzer ziekenhuis krijgt een subsidie van financieringsorganisatie ZonMW. Hiervan gaan zij een apparaat aanschaffen waarmee ze op een 100 keer dieper niveau kunnen speuren naar resten van leukemie in het bloed.

Aike van den Heuvel |  | Aangepast op
Internist-hematoloog dr. Peter Westerweel vroeg de subsidie aan en ZonMW kende maar liefst 257.510 euro toe aan het Albert Schweitzer ziekenhuis. De subsidie is bedoeld voor extreem verfijnd onderzoek naar de behandeling van de bloedziekte chronische myeloïde leukemie (CML).


Met het bedrag wordt een detectieapparaat aangeschaft dat 100 keer zo precies is dan bij de huidige standaardmeetmethode. Het apparaat neemt het ziekmakende eiwit waar in het bloed van CML -patiënten, het bloedmonster dat wordt afgenomen kan verdeeld worden in tien miljoen kleine druppeltjes waardoor individuele fragmenten van celkernmateriaal van leukemiecellen vastgesteld kunnen worden.

Het apparaat is de eerste van zijn soort dat in Nederland komt te staan.


Een driejarige studie kan op dit apparaat gedaan worden met patiënten die al onder behandeling zijn voor CML en tyrokinaseremmers gebruiken.


"Ons onderzoek richt zich op het kiezen van het moment dat patiënten verantwoord kunnen stoppen met het innemen van deze pillen", Aldus Westerweel, "Met de nieuwe techniek kunnen wij veel beter dan voorheen vaststellen hoever de ziekte is teruggedrongen. Zo kunnen we individueel beslissen wanneer het verantwoord is de therapie stop te zetten."


Op basis van de huidige standaardtechniek weten ze nog steeds niet of de ziekte voldoende is onderdrukt. Als ze straks op een honderd keer zo diep niveau kunnen kijken naar het celkernfragment en het niet meer kunnen aantreffen dan is de kans op terugkeer veel kleiner.


Het apparaat wordt geplaatst bij het Erasmus MC, waarmee het Albert Schweitzer ziekenhuis het onderzoek uitvoert. Westerweel is hoofdonderzoeker en naar verwachting kunnen ook andere onderzoekers gebruik maken van het apparaat bij studies naar tumorcellen bij diverse andere vormen van kanker.

Lees ook

1000132020

Graafmachine in vlammen op in bos, brandweer voorkomt verspreiding vuur

In het Alblasserbos in Papendrecht is zaterdagochtend een graafmachine in brand gevlogen. Het voertuig is volledig in vlammen opgegaan.

fotogscods

Dit plan zorgt voor 'heel wat onrust' bij voetbalclub, fusie lijkt in de maak

Voetbalclub GSC/ODS dreigt één van de drie velden kwijt te raken en onderzoekt daarom een fusie met FC Dordrecht amateurs. Het op Sportpark Stadspolders gelegen GSC/ODS voelt zich weggejaagd door gemeentelijke plannen en verhuist daarom mogelijk naar de Krommedijk. "Dit is voor mij plan a", aldus voorzitter Hans Suiker.

Steekpartij AZC foto

Steekpartij azc Dordrecht, twee verdachten aangehouden

Bij het asielzoekerscentrum aan de Burgemeester van der Dussenstraat in Dordrecht vond maandagmiddag een steekpartij plaats. Het incident gebeurde rond 15.45 uur. Eén man is gewond geraakt en ter plaatste door een ambulance behandeld. Twee verdachten zijn aangehouden.

businkbrandgrevelingenweg

Brand bij afvalverwerker in Dordrecht, gebouw ontruimd

Bij een afvalverwerkingsbedrijf aan de Grevelingenweg in Dordrecht heeft maandagavond brand gewoed. Het vuur ontstond in een versnipperaar.

botulismealb

Botulisme vastgesteld in Alblasserdam: vooral gevaarlijk voor honden

In het water tussen de Middelwetering en Oosteromse Wiel in Alblasserdam is botulisme geconstateerd in het water. De gemeente roept inwoners op om extra voorzichtig te zijn en honden niet te laten zwemmen in of drinken uit het water.

merwedebrugrws

Meer dan 200 boetes voor vrachtwagens die verbod Merwedebrug overtreden

Bij de handhavingsactie bij de Merwedebrug (A27) zijn vorige week in totaal 215 boetes uitgedeeld. Sinds juli mogen vrachtwagens niet meer over de brug heen, maar dat verbod wordt nog door honderden vrachtwagens per dag genegeerd. Daarom voerden Rijkswaterstaat en de politie van 17 tot en met 21 augustus een grootschalige handhavingsactie uit.