gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

100 keer dieper speuren naar leukemie

33cb1ed01d3e8a3b18fd31bf93ec8e97

Het Albert Schweitzer ziekenhuis krijgt een subsidie van financieringsorganisatie ZonMW. Hiervan gaan zij een apparaat aanschaffen waarmee ze op een 100 keer dieper niveau kunnen speuren naar resten van leukemie in het bloed.

Aike van den Heuvel |  | Aangepast op
Internist-hematoloog dr. Peter Westerweel vroeg de subsidie aan en ZonMW kende maar liefst 257.510 euro toe aan het Albert Schweitzer ziekenhuis. De subsidie is bedoeld voor extreem verfijnd onderzoek naar de behandeling van de bloedziekte chronische myeloïde leukemie (CML).


Met het bedrag wordt een detectieapparaat aangeschaft dat 100 keer zo precies is dan bij de huidige standaardmeetmethode. Het apparaat neemt het ziekmakende eiwit waar in het bloed van CML -patiënten, het bloedmonster dat wordt afgenomen kan verdeeld worden in tien miljoen kleine druppeltjes waardoor individuele fragmenten van celkernmateriaal van leukemiecellen vastgesteld kunnen worden.

Het apparaat is de eerste van zijn soort dat in Nederland komt te staan.


Een driejarige studie kan op dit apparaat gedaan worden met patiënten die al onder behandeling zijn voor CML en tyrokinaseremmers gebruiken.


"Ons onderzoek richt zich op het kiezen van het moment dat patiënten verantwoord kunnen stoppen met het innemen van deze pillen", Aldus Westerweel, "Met de nieuwe techniek kunnen wij veel beter dan voorheen vaststellen hoever de ziekte is teruggedrongen. Zo kunnen we individueel beslissen wanneer het verantwoord is de therapie stop te zetten."


Op basis van de huidige standaardtechniek weten ze nog steeds niet of de ziekte voldoende is onderdrukt. Als ze straks op een honderd keer zo diep niveau kunnen kijken naar het celkernfragment en het niet meer kunnen aantreffen dan is de kans op terugkeer veel kleiner.


Het apparaat wordt geplaatst bij het Erasmus MC, waarmee het Albert Schweitzer ziekenhuis het onderzoek uitvoert. Westerweel is hoofdonderzoeker en naar verwachting kunnen ook andere onderzoekers gebruik maken van het apparaat bij studies naar tumorcellen bij diverse andere vormen van kanker.

Lees ook

parkmerwesteinarchief

Ook botulisme in Park Merwestein vastgesteld

Bij een eend in Park Merwestein in Dordrecht is botulisme vastgesteld. De gemeente vraagt bezoekers van het park daarom om niet te zwemmen of spelen in het water, honden niet in het water te laten zwemmen en geen eenden of andere watervogels te voeren of aan te raken.

Noordtunnel foto

Let op: Noordtunnel komend weekend afgesloten

De Noordtunnel in de A15 gaat voor een lange nacht dicht. Hiermee klinkt het startschot van de voorbereidingen van de renovatie van de tunnel. Je kunt van zaterdag 29 augustus 21.00 uur ‘s avonds tot zondagochtend 30 augustus 11.00 uur de tunnel niet gebruiken.

baanhoekbrugverkeerspolitie

Politie haalt man van levensgevaarlijke plek op spoorbrug: 'hij wilde muziek luisteren'

De politie heeft zondag een melding gekregen over een man met vreemd gedrag op de Baanhoekbrug tussen Sliedrecht en Dordrecht. Hoewel de man niet op de brug mocht zijn, bleek hij geen kwade bedoelingen te hebben: hij wilde naar eigen zeggen alleen maar even "tot rust" komen, meldt Rijnmond.

pompoen kapot Jan Schefe

Drama voor kweker Jan: zijn reuzenpompoen stort in

Drama voor pompoenkweker Jan. Zijn grote kanshebber voor het NK Pompoenkweken is ingestort. En dat na maanden lang bloed, zweet en tranen om de pompoen te verzorgen. Elke dag liters water sproeien, tenten bouwen en hopen dat hij groeit. “Gelukkig gebeurde het niet toen ik er op lag om hem te meten.”

 De bronzen vrouw op het oorlogsmonument is gestolen

Gemeente verwijdert bronzen beelden na diefstallen: 'Uit voorzorg'

De gemeente Ridderkerk heeft besloten uit voorzorg een aantal bronzen beelden weg te halen uit de openbare ruimte. De reden hiervoor is dat in de afgelopen tijd meerdere bronzen voorwerpen zijn gestolen. Ook is er een poging tot diefstal geweest.

Foto-Hemelpostbrievenbus-van-Hemelpost_-©Kimm-Mulder

Nieuwe Hemelpostbrievenbus biedt troost aan nabestaanden

Op begraafplaats Achterambacht in Hendrik-Ido-Ambacht is een Hemelpostbrievenbus geplaatst bij het Herdenkingsveld. De brievenbus biedt nabestaanden de mogelijkheid om een kaartje, brief of tekening achter te laten voor iemand die zij missen.