Dordrecht, Netherlands

100 keer dieper speuren naar leukemie

Het Albert Schweitzer ziekenhuis krijgt een subsidie van financieringsorganisatie ZonMW. Hiervan gaan zij een apparaat aanschaffen waarmee ze op een 100 keer dieper niveau kunnen speuren naar resten van leukemie in het bloed.
Aike van den Heuvel | 26 september 2018 12:24 | Aangepast op 26 september 2018 12:24
Internist-hematoloog dr. Peter Westerweel vroeg de subsidie aan en ZonMW kende maar liefst 257.510 euro toe aan het Albert Schweitzer ziekenhuis. De subsidie is bedoeld voor extreem verfijnd onderzoek naar de behandeling van de bloedziekte chronische myeloïde leukemie (CML).


Met het bedrag wordt een detectieapparaat aangeschaft dat 100 keer zo precies is dan bij de huidige standaardmeetmethode. Het apparaat neemt het ziekmakende eiwit waar in het bloed van CML -patiënten, het bloedmonster dat wordt afgenomen kan verdeeld worden in tien miljoen kleine druppeltjes waardoor individuele fragmenten van celkernmateriaal van leukemiecellen vastgesteld kunnen worden.

Het apparaat is de eerste van zijn soort dat in Nederland komt te staan.


Een driejarige studie kan op dit apparaat gedaan worden met patiënten die al onder behandeling zijn voor CML en tyrokinaseremmers gebruiken.


"Ons onderzoek richt zich op het kiezen van het moment dat patiënten verantwoord kunnen stoppen met het innemen van deze pillen", Aldus Westerweel, "Met de nieuwe techniek kunnen wij veel beter dan voorheen vaststellen hoever de ziekte is teruggedrongen. Zo kunnen we individueel beslissen wanneer het verantwoord is de therapie stop te zetten."


Op basis van de huidige standaardtechniek weten ze nog steeds niet of de ziekte voldoende is onderdrukt. Als ze straks op een honderd keer zo diep niveau kunnen kijken naar het celkernfragment en het niet meer kunnen aantreffen dan is de kans op terugkeer veel kleiner.


Het apparaat wordt geplaatst bij het Erasmus MC, waarmee het Albert Schweitzer ziekenhuis het onderzoek uitvoert. Westerweel is hoofdonderzoeker en naar verwachting kunnen ook andere onderzoekers gebruik maken van het apparaat bij studies naar tumorcellen bij diverse andere vormen van kanker.

Lees ook

GroenLinks-kopstukken stappen op na verkiezingen: missen menselijkheid en eerlijkheid

De twee wethouders die namens GroenLinks in het Dordtse gemeentebestuur zitten keren na de verkiezin...

Celstraf voor Ridderkerker (33) voor het plegen van ernstige zedendelicten met minderjarigen

Een 33-jarige man uit Ridderkerk is veroordeeld tot een celstraf van 4 jaar, waarvan een half jaar v...

Het lijkt wel lente: record na record verbroken door hoge temperaturen

Het zal je vast opgevallen buiten: het voelt meer als lente dan december. Je kan je winterjas thuisl...

Explosief dat werd gevonden in Amstelwijck tot ontploffing gebracht

Het explosief uit de Tweede Wereldoorlog dat onlangs bij bodemonderzoek in de Dordtse Amstelwijck we...

‘Wall of Love’ groeit verder: al duizenden hartjes verzameld van mensen wereldwijd

Kom je ook een fotohartje toevoegen aan de ‘Growing Wall of Love’? Deze muur vol foto's, berichten e...

6,1 miljoen illegale pillen gevonden in loods, burgemeester grijpt in

Burgemeester Marco Oosterwijk heeft een loods in Ridderkerk voor drie maanden gesloten. In oktober w...