gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

18-jarige Dordtenaren voor het eerst naar stembus: als niemand stemt, wat moet je dan?

7e2146507558c9a06685176d2be16e2c

Zoveel mogelijk jongeren naar de stembus krijgen, dat hoopt de gemeente Dordrecht woensdag tijdens de verkiezingen voor de Provinciale Staten en het Waterschap voor elkaar te krijgen. Daarvoor is er speciaal op Hogeschool InHolland aan het Achterom een stemlokaal ingericht.

Fokko van der Straaten |  | Aangepast op
Of het effect heeft is nog niet bekend, wel hebbenom 15:00 uur ruim vijf procent meer Dordtenaren hun stem uitgebracht dan in 2015. Om 15:00 uur heeft 25,23 procent (in 2015: 19,7 procent) van de Dordtenaren gestemd voor de Provinciale Staten en 22,88 procent (in 2015: 17,5 procent) voor het Waterschap.

Burgemeester Wouter Kolff bracht woensdagmorgen zijn stem uit in het het gebouw van de Hogeschool InHolland. Daar is een stemlokaal gemaakt om het voor jongeren makkelijker te maken om te stemmen, en de hoop is dat ze dat ook gaan doen.

In het kielzog van de burgemeester brachten ook vier Dordtse 18-jarigen hun stem uit. Zij mochten deze verkiezingen voor het eerst hun stem uitbrengen. Dat was nog best lastig.

"Het was heel bijzonder samen met de burgemeester stemmen voor de eerste keer, maar het vouwen van die blaadjes, dat was nog best ingewikkeld", vertelt Roos Krijger.

De burgemeester is onder de indruk van de nieuwe stemmers. "Ik vind het geweldig om te zien. Ze zijn net 18, hartstikke enthousiast en zich goed voorbereid: ze hebben stemwijzers ingevuld en daarna bij de uitkomst van de stemwijzers ook de verkiezingsprogramma's erbij gepakt voor een deel. Dus ze hebben zich goed verdiept en het er ook op school - bij lessen zoals Maatschappijleer - over gehad wat ze belangrijk vinden."

"We hebben het vooral veel over waterschappen gehad", vertelt Roos Krijger. "Dat was toch wel wat we het minst kenden. "

Deze eerste gang naar de stembus, gaat het als aan het viertal ligt, nog vele malen vervolgd worden. "Je maakt een verschil", zegt Roos van Rooij. "Het kan net die ene zijn, die jij bent."

"Het is misschien een beetje onwaarschijnlijk dat jij die ene bent", vult Roos Krijger aan. "Aan de andere kant stem jij niet, dan zeg je helemaal niks. Dan heb je helemaal geen invloed. Stel je voor dat helemaal niemand zal stemmen, wat moet je dan?"

Lees ook

Schermafdruk op 2026-06-26 16-49-48

Koningspython gaat op avontuur in Dordrecht

Een opvallende vondst in de Schipbeekstraat in Dordrecht. Vrijdag keek iemand vreemd op toen daar ineens een koningspython over straat kroop. Na een melding is een gespecialiseerd team ingeschakeld om de opvallende oranje-gele slang van ongeveer twee meter lang te vangen. Dat lukte, waarna het dier tijdelijk is ondergebracht bij dierenzorgcentrum Louterbloemen.

knik in kabel spoor ProRail

Knik in kabel leidt tot chaos op spoor, maar wat is de precieze oorzaak?

Ruim een week reed er geen enkele trein vanaf Rotterdam naar het zuiden. Eén van de belangrijkste spoorverbindingen van Nederland kwam stil te liggen door een brand in een kabelgoot langs het spoor. De oorzaak? Een knik in een kabel, mogelijk als gevolg van uitzetting door de hitte.

foto nanning en kunst 1

Zo zag je de Dordtse burgemeester nog nooit: 'Heel bijzonder'

Een portret maken van burgemeester Nanning Mol. Die unieke opdracht hadden vijf leden van het jubilerende Studio 76. De werken zijn onthuld in het Dordrechts museum in aanwezigheid van de burgemeester van Dordrecht zelf. En uiteindelijk nam hij er eentje mee naar huis.

businknijhofflaan

Moeder met twee jonge kinderen gewond na aanrijding

Een moeder met twee jonge kinderen op de fiets is donderdagochtend aangereden door een auto in Dordrecht. De aanrijding gebeurde op de Nijhofflaan.

fandag fc dordrecht

Fandag FC Dordrecht: stormbaan, muurkunst en talloze handtekeningen

Een stormbaan, pannakooi, pumptrack, springkussen en fitnesstoestellen: supporters van FC Dordrecht werden op de zogeheten fandag uitgedaagd om zelf ook fanatiek te bewegen. Al waren het oefenduel met Feyenoord, de handtekeningensessie na afloop en een gloednieuwe muurschildering de grootste publiekstrekkers.

treinstoring

Nog langer geen treinen tussen Dordrecht en Rotterdam door stroomstoring

Het treinverkeer tussen Rotterdam en het zuiden van het land is naar verwachting nog zeker tot zaterdagmiddag ontregeld. Dat komt door een stroomstoring die maandagochtend is ontstaan bij station Rotterdam Stadion. Aanvankelijk werd gedacht dat het treinverkeer eerst dinsdagochtend en later donderdagavond weer kon worden opgestart, maar het herstel van de vele kapotte stroomkabels vergt nog meer tijd.