gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

18-jarige Dordtenaren voor het eerst naar stembus: als niemand stemt, wat moet je dan?

7e2146507558c9a06685176d2be16e2c.jpg

Zoveel mogelijk jongeren naar de stembus krijgen, dat hoopt de gemeente Dordrecht woensdag tijdens de verkiezingen voor de Provinciale Staten en het Waterschap voor elkaar te krijgen. Daarvoor is er speciaal op Hogeschool InHolland aan het Achterom een stemlokaal ingericht.

Fokko van der Straaten |  | Aangepast op
Of het effect heeft is nog niet bekend, wel hebbenom 15:00 uur ruim vijf procent meer Dordtenaren hun stem uitgebracht dan in 2015. Om 15:00 uur heeft 25,23 procent (in 2015: 19,7 procent) van de Dordtenaren gestemd voor de Provinciale Staten en 22,88 procent (in 2015: 17,5 procent) voor het Waterschap.

Burgemeester Wouter Kolff bracht woensdagmorgen zijn stem uit in het het gebouw van de Hogeschool InHolland. Daar is een stemlokaal gemaakt om het voor jongeren makkelijker te maken om te stemmen, en de hoop is dat ze dat ook gaan doen.

In het kielzog van de burgemeester brachten ook vier Dordtse 18-jarigen hun stem uit. Zij mochten deze verkiezingen voor het eerst hun stem uitbrengen. Dat was nog best lastig.

"Het was heel bijzonder samen met de burgemeester stemmen voor de eerste keer, maar het vouwen van die blaadjes, dat was nog best ingewikkeld", vertelt Roos Krijger.

De burgemeester is onder de indruk van de nieuwe stemmers. "Ik vind het geweldig om te zien. Ze zijn net 18, hartstikke enthousiast en zich goed voorbereid: ze hebben stemwijzers ingevuld en daarna bij de uitkomst van de stemwijzers ook de verkiezingsprogramma's erbij gepakt voor een deel. Dus ze hebben zich goed verdiept en het er ook op school - bij lessen zoals Maatschappijleer - over gehad wat ze belangrijk vinden."

"We hebben het vooral veel over waterschappen gehad", vertelt Roos Krijger. "Dat was toch wel wat we het minst kenden. "

Deze eerste gang naar de stembus, gaat het als aan het viertal ligt, nog vele malen vervolgd worden. "Je maakt een verschil", zegt Roos van Rooij. "Het kan net die ene zijn, die jij bent."

"Het is misschien een beetje onwaarschijnlijk dat jij die ene bent", vult Roos Krijger aan. "Aan de andere kant stem jij niet, dan zeg je helemaal niks. Dan heb je helemaal geen invloed. Stel je voor dat helemaal niemand zal stemmen, wat moet je dan?"

Lees ook

archieffotopolitie.png

Ruim tweeduizend kilo cocaïne ontdekt in perscontainer, Dordtenaar vast

In het onderzoek naar een grote drugssmokkelzaak heeft de politie nog eens 2535 kilo cocaïne gevonden. In een busje dat vorige week donderdag werd doorzocht in Papendrecht werd al bijna 700 kilo cocaïne aangetroffen. Een Dordtenaar en twee Rotterdammers zijn aangehouden.

PHOTO-2026-03-20-13-08-30.jpg

Hongerige Lady Lions op zoek naar 5e landstitel in 7 jaar

De Dordtse Lady Lions zijn hot in ijshockeyland. De ploeg van coach Rick van Haren pakte al vier keer de landstitel en is daarmee zeer dominant in het ijshockey. Nu maakt de ploeg zich op voor de strijd om de vijfde landstitel. Het succes is niet onopgemerkt gebleven. Begin dit jaar ontving het team al de prijs voor Dordtse Sportploeg van 2025. Maar wat is het geheim achter hun succes én hoe blijf je aan de top na zoveel prijzen?

zoekhetuitmanrechtbank.jpg

Als de zanger van de punkband het uitmaakt met Nina (25) verandert zijn leven in een nachtmerrie

Nina kan er niet tegen dat Jullian geen relatie meer met haar wil. Ze belt hem honderden keren en begint een lastercampagne op sociale media. Na een jaar zien de twee elkaar weer terug. In de rechtszaal.

controle sliedrecht baanhoek.png

Politie gaat machinisten controleren: 'Snelheidsovertredingen geconstateerd'

De politie gaat de snelheid van treinen van Qbuzz controleren. Uit onderzoek van de landelijke Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) blijkt dat machinisten zich niet houden aan de snelheidsbeperking die geldt bij station Baanhoek in Sliedrecht. Vanwege een verzakking aan het talud mogen treinen daar niet harder rijden dan 40 kilometer per uur.

Foto 2.jpg

FC Dordrecht moet nog vol aan de bak voor ticket play-offs: ‘Terug naar de basis’

FC Dordrecht heeft vrijdagavond dure punten gemorst op bezoek bij Jong FC Utrecht. Op een koud Sportcomplex Zoudenbalch was het beloftenelftal uit de Domstad met 3-1 te sterk voor de formatie van Dirk Kuyt. Toch was er ook goed nieuws, want middenvelder Robin van Asten mag zichzelf melden bij Oranje Onder 18.

yv2026320NKS07473.jpg

FC Dordrecht pijnlijk onderuit bij Jong FC Utrecht

FC Dordrecht is op bezoek bij Jong FC Utrecht hard onderuit gegaan. Op Sportcomplex Zoudenbalch werd het 3-1 voor het beloftenelftal uit de Domstad. Nick Venema was trefzeker aan Dordtse kant.