gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

18-jarige Dordtenaren voor het eerst naar stembus: als niemand stemt, wat moet je dan?

7e2146507558c9a06685176d2be16e2c

Zoveel mogelijk jongeren naar de stembus krijgen, dat hoopt de gemeente Dordrecht woensdag tijdens de verkiezingen voor de Provinciale Staten en het Waterschap voor elkaar te krijgen. Daarvoor is er speciaal op Hogeschool InHolland aan het Achterom een stemlokaal ingericht.

Fokko van der Straaten |  | Aangepast op
Of het effect heeft is nog niet bekend, wel hebbenom 15:00 uur ruim vijf procent meer Dordtenaren hun stem uitgebracht dan in 2015. Om 15:00 uur heeft 25,23 procent (in 2015: 19,7 procent) van de Dordtenaren gestemd voor de Provinciale Staten en 22,88 procent (in 2015: 17,5 procent) voor het Waterschap.

Burgemeester Wouter Kolff bracht woensdagmorgen zijn stem uit in het het gebouw van de Hogeschool InHolland. Daar is een stemlokaal gemaakt om het voor jongeren makkelijker te maken om te stemmen, en de hoop is dat ze dat ook gaan doen.

In het kielzog van de burgemeester brachten ook vier Dordtse 18-jarigen hun stem uit. Zij mochten deze verkiezingen voor het eerst hun stem uitbrengen. Dat was nog best lastig.

"Het was heel bijzonder samen met de burgemeester stemmen voor de eerste keer, maar het vouwen van die blaadjes, dat was nog best ingewikkeld", vertelt Roos Krijger.

De burgemeester is onder de indruk van de nieuwe stemmers. "Ik vind het geweldig om te zien. Ze zijn net 18, hartstikke enthousiast en zich goed voorbereid: ze hebben stemwijzers ingevuld en daarna bij de uitkomst van de stemwijzers ook de verkiezingsprogramma's erbij gepakt voor een deel. Dus ze hebben zich goed verdiept en het er ook op school - bij lessen zoals Maatschappijleer - over gehad wat ze belangrijk vinden."

"We hebben het vooral veel over waterschappen gehad", vertelt Roos Krijger. "Dat was toch wel wat we het minst kenden. "

Deze eerste gang naar de stembus, gaat het als aan het viertal ligt, nog vele malen vervolgd worden. "Je maakt een verschil", zegt Roos van Rooij. "Het kan net die ene zijn, die jij bent."

"Het is misschien een beetje onwaarschijnlijk dat jij die ene bent", vult Roos Krijger aan. "Aan de andere kant stem jij niet, dan zeg je helemaal niks. Dan heb je helemaal geen invloed. Stel je voor dat helemaal niemand zal stemmen, wat moet je dan?"

Lees ook

aanhouding Ridderkerk

Buurt hoort knal, 31-jarige man uit huis gehaald

Een 31-jarige inwoner van Ridderkerk is dinsdagavond door een arrestatieteam uit zijn huis gehaald. Buurtbewoners hadden aan het begin van de avond een knal gehoord en ook zouden er spullen uit de flat aan de Reijerweg zijn gegooid.

Point Blur_Sep282026_145226

Foutje op snelweg komt bestuurder duur te staan, auto de sloot in

Een bestuurder is maandagmiddag met zijn auto in de sloot beland langs de A27 bij Hoogblokland. Bij het ongeluk waren geen andere voertuigen betrokken.

hermanj

Deze straat heet, na veroordeling Herman J., weer officieel 'Lage Kade'

De Lage Kade is 'terug' in Hendrik-Ido-Ambacht. De straat werd jarenlang vernoemd naar ex-burgemeester Herman J., maar door zijn veroordeling voor kinderpornobezit kreeg de kade een andere naam.

fotopersburobusinkinvallen

Ook Zwijndrechts pand gesloten na drugsvondst bij inval

De burgemeester van Zwijndrecht heeft het bedrijfspand waar vorige maand een synthetisch drugslab werd gevonden na een inval, gesloten. Eerder besloot de burgemeester van Dordrecht hetzelfde te doen met een pand in zijn gemeente.

businkoverledenpersoon

Politie vindt overleden persoon in huis

In een huis aan de Pluvierstraat in Dordrecht is zondagavond een overleden persoon gevonden. Wat er precies is gebeurd, is nog onduidelijk.

Natasja buschauffeur verhaal foto

Voor buschauffeur Natasja is staken voor sociale zekerheid belangrijk: ‘Best pittig’

De ov-staking van woensdag is niet zonder reden. Vakbonden FNV en CNV voeren actie tegen het kabinetsbeleid op het gebied van sociale zekerheid. Voor buschauffeur Natasja Nieuwendorp-Batenburg uit Dordrecht is dat heel belangrijk, en dus staakt ze mee.