Dordrecht, Netherlands

Aarde van graf onbekende soldaat geeft Monument op de Dam een Dordts tintje

In de urnenmuur van het Monument op de Dam in Amsterdam ligt grond van het graf van een onbekende soldaat op de erebegraafplaats van de Essenhof. Het monument, al 65 jaar middelpunt van de Nationale Dodenherdenking, heeft daarom dus ook een Dordts tintje.
Corrado Francke | 3 mei 2021 13:57 | Aangepast op 3 mei 2021 13:57
De NOS ging op zoek naar de ‘vergeten betekenissen’ van het monument en achterhaalde het verhaal van de urnen met aarde. Die zijn gevuld met grond van fusillade- en erebegraafplaatsen uit de toenmalige elf provincies in de jaren vijftig.

Ovalen muur van monument

In 1947 waren de urnen voor het eerst onderdeel van het monument. Toen stonden de potten in elf nissen van een vier meter hoge bakstenen muur. Negen jaar later waren er plannen om de aarde onder het definitieve monument – de 22 meter hoge pyloon – te storten. Maar dit zou “ongetwijfeld niet gewenste reacties oproepen” en daarom werd besloten de urnen achter zegelstenen in de huidige half ovalen muur te zetten.

De Zuid-Hollandse urn is dus deels vertegenwoordigd voor grond van de erebegraafplaats op de Essenhof. Door dit graf heeft Dordt dus een klein aandeel in de urnenmuur van het Monument op de Dam.

foto: Google

Lees ook

Sinterklaas is weer in Dordrecht: zo zag de feestelijke intocht eruit

Het was nog even spannend, maar na de nodige hindernissen is Sinterklaas toch echt veilig aangekomen...

Wie wordt de nieuwe Biai of Hahn? FC Dordrecht zoekt doelman voor de toekomst

Aan de Krommedijk was het woensdag een komen en gaan van talentvolle keepers. Tijdens de eerste edit...

De Sint komt eraan: hier in Dordrecht kun je hem vandaag zien

De spanning neemt toe, want Sinterklaas is in aantocht. Als alles goed gaat, meert de Goedheiligman ...

Fiona helpt mee in deze supermarkt met vlees inpakken: ‘Niet moeilijk’

De Jumbo Foodmarkt in winkelcentrum Sterrenburg in Dordrecht heeft er in één klap zes nieuwe collega...

Zaterdag in Studio De Witt: In gesprek met fotograaf Louis Meulstee

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt in gesprek met de Dordtse fotograaf Lo...

Hij komt, hij komt: de lieve, goede Sint is er op deze locaties

Sinterklaas en zijn pieten hebben hun reis uit Spanje bijna achter de rug en komen zaterdag aan in d...