gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Actiegroep test water Merwelanden op PFAS: 'We willen zekerheid'

4757871bc2f808713bb3d75665a2b750

Is het water in zwemplas de Merwelanden écht zo schoon als dat het waterschap en de provincie beweren? Die vraag willen leden van actiegroep Gezondheid voor Alles definitief beantwoorden, door zelf het water te laten onderzoeken. “We zijn te lang door Chemours voor de gek gehouden.”

Coen Theuwis | Redactie Streekomroep | Trevyn van Houwelingen |  | Aangepast op
Met een schep wordt slib uit de plas gehaald en in een emmer gedaan, en in een handomdraai zijn enkele glazen flesjes gevuld met water. Klaar voor onderzoek. Want is de hoeveelheid PFAS in het water daar echt zo laag als wordt beweerd?

Sinds vorige week mag er weer gezwommen worden in de plas, want een flinke spoelbeurt heeft het PFAS-gehalte in het water daar sterk teruggebracht, stelt het waterschap. Het heeft de provincie doen besluiten het negatieve zwemadvies op te heffen.

Jarenlange vervuiling in één klap weg?
“Het kan toch niet dat je met alleen maar spoelen veertig jaar vervuiling in één klap oplost?” Joop Keesmaat staat langs de rand van de plas met de net gevulde flesjes water. “De chemische stof zit niet alleen in het water, maar is door de jaren blootstelling ook in de bodem gaan zitten. Dat kan niet anders”, zegt hij.

Het doorspoelen is begin juni gedaan om te zien of het PFAS-gehalte daarmee zou dalen. Dat gebeurde ook, waarna het doorspoelen is versneld. Dit heeft volgens de gemeente en provincie geleid tot een ‘sterke daling’ van het aantal giftige stoffen in de zwemplas.


Op basis van metingen in de afgelopen twee weken ligt het PFAS-gehalte in de plas ruim onder de advieswaarde van PFAS in zwemwater. Het waterschap Hollandse Delta is ervan overtuigd dat die waarden de rest van het zwemseizoen onder de RIVM-grenswaarde blijven. Tot en met 30 september wordt de plas doorgespoeld en is het mogelijk om te zwemmen.

Zwemmen
Toch is Keesmaat er niet gerust op en laat hij water en slib testen bij verschillende universiteiten. “Dat is geen motie van wantrouwen richting het RIVM, maar we zijn de afgelopen jaren wel door Chemours voor de gek gehouden. En de instanties hebben weggekeken. Mijn vertrouwen is gewoon weg”, besluit hij.

Over twee weken hoopt hij de eerste meetresultaten binnen te hebben. Het maakt de mensen die met het warme weer toch een een duik nemen in de zwemplas niet zoveel uit. Dat zie je in onderstaande reportage.

Lees meer over:

|

Lees ook

politie ontvoering

Vrouw (20) ontvoerd en familie vastgebonden: daders nog spoorloos

De politie is nog steeds op zoek naar de daders van een ontvoering in Papendrecht. Het gaat om in totaal vier of vijf mannen, waarvan er twee eind juli een 20-jarige vrouw in de buurt van Papendrecht ontvoerden. De anderen zouden daarna de woning van de vrouw aan de Rotterdamse Prinsenlaan zijn binnenvallen.

boelebolnesboterbeurs

Dit is er te doen op Open Monumentendag in onze streek

Open Monumentendag staat voor de deur. Komend weekend openen in heel Nederland oude (en nieuwere) gebouwen hun deuren voor het publiek. Ook in onze streek is er veel te zien. Wij lichten er een aantal voorbeelden uit.

bussen rijden in dordrecht wel

Ov niet in de hele streek plat, hier kun je wel reizen

De landelijke staking in het openbaar vervoer is begonnen. Medewerkers leggen voor 24 uur het werk neer. De staking legt in de meeste gemeenten het openbaar vervoer totaal plat, maar op sommige plaatsen is vervoer wel mogelijk.

2609066002

Auto zwaar beschadigd na crash; twee mannen met alcohol op zeggen niet te hebben gereden

Een auto is afgelopen weekend zwaar beschadigd geraakt bij een eenzijdig ongeval in Hardinxveld-Giessendam. De politie trof bij de auto twee mannen aan die onder invloed waren van alcohol, maar beiden verklaarden niet te hebben gereden.

pompoen kapot Jan Schefe

Drama voor kweker Jan: zijn reuzenpompoen stort in

Drama voor pompoenkweker Jan. Zijn grote kanshebber voor het NK Pompoenkweken is ingestort. En dat na maanden lang bloed, zweet en tranen om de pompoen te verzorgen. Elke dag liters water sproeien, tenten bouwen en hopen dat hij groeit. “Gelukkig gebeurde het niet toen ik er op lag om hem te meten.”

vuurwerkinleveractieeerder

Verbod op consumentenvuurwerk; hier kun jij het anoniem en zonder straf inleveren

Heb jij nog oud vuurwerk in huis liggen? Dan kun je dat, zonder boete of straf, volgende week inleveren in Dordrecht. Sinds 1 augustus geldt er namelijk een verbod op consumentenvuurwerk.