Dordrecht, Netherlands

Albert Schweitzer ziekenhuis: ‘1 december mondkapjesplicht, maar bij ons verandert niets’

Aanstaande dinsdag gaat de mondkapjesplicht in en is het in publieke ruimten verplicht een mondkapje te dragen. In het ziekenhuis, ook een openbare ruimte, verandert er ten opzichte van de huidige situatie niets, hoe zit dat?
Vivian Rutte | 27 november 2020 13:11 | Aangepast op 27 november 2020 13:11
Het ziekenhuis is inderdaad een publieke binnenruimte, net zoals een museum of een winkel, maar niet in zijn geheel. Weliswaar zijn delen van het ziekenhuis (zoals de centrale hallen en gangen) een publieke binnenruimte; maar in de ministeriële regeling staat dat zorginstellingen eigen regels kunnen hanteren. Ziekenhuizen mogen dus zelf bepalen wat de regels zijn rondom mondkapjes en andere persoonlijke beschermingsmiddelen voor patiënten, bezoekers en zorgverleners.

Het ziekenhuis geeft in een verklaring aan inderdaad niets aan de nu al geldige regels te veranderen:

“We hebben al geruime tijd een goed doordacht systeem van coronagedragsregels voor patiënten, bezoekers en medewerkers. Onze werkwijze is gebaseerd op zorgvuldige screening van patiënten en zelfmonitoring van personeel vóór het betreden van het ziekenhuis én op het dragen van middelen die de beste bescherming bieden, afhankelijk van de werkzaamheden, de aard van het contact met de patiënt en/of de ruimte waar je je bevindt.”

Opmerkelijk is dat volgens de nieuwe landelijke regels de plastic faceshields niet meer voldoen als mondkapje. Het Albert Schweitzer ziekenhuis geeft aan deze tóch te blijven inzetten.

“Wij blijven faceshields wél gebruiken, omdat die nou juist - in combinatie met zelfmonitoring - een veiliger alternatief zijn voor de huis-tuin-keuken-mondkapjes die langdurig worden gebruikt en in jassen en broeken worden opgeborgen. Mede daarom volgen wij de ministeriële regeling niet.”

Het Albert Schweitzer geeft aan niet bevoegd te zijn om de mondkapjesplicht te handhaven, en houdt het daarom binnen de eigen gebouwen op een ‘dringend verzoek’ tot het dragen ervan. Volgens het ziekenhuis houdt vrijwel elke patiënt en bezoeker zich hier nu al aan, behalve mensen die om medische redenen (bijvoorbeeld ernstig beperkte longcapaciteit) geen mondkapje kunnen dragen. “Voor deze groep maakt de ministeriële regeling ook een uitzondering, en deze mensen blijven vanaf 1 december natuurlijk ook zonder mondkapje welkom in het ziekenhuis.”

De kleine groep weigeraars waarmee het ziekenhuis te maken krijgt, wordt nu al aangesproken bij de entree en krijgt een mondkapje aangeboden. Dit mag nog steeds geweigerd worden, zegt het ziekenhuis, mocht dit toch escaleren en risico met zich meebrengen (bijoorbeeld als de persoon geen afstand houdt of coronaverdacht is), dan schakelt het ziekenhuis beveiliging en eventueel politie in. Ook dit was al zo en zal na 1 december niet veranderen, meldt het ziekenhuis.

Lees ook

Papendrechtse regenboogpad opnieuw vernield, dit keer door brand

Het regenboogpad aan de Veerweg in Papendrecht is opnieuw doelwit geworden van vandalisme. In de nac...

Krispijnseweg aanpassen na dodelijk ongeluk? College kijkt eerst naar politie

Het Dordtse stadsbestuur overweegt een ingreep op de Krispijnseweg, maar wacht eerst het politierapp...

Schuurman is oude club nog niet vergeten: ‘Heb nog heel veel FC Dordrecht-slabbetjes’

Jari Schuurman speelde bijna 200 duels in het shirt van FC Dordrecht, maar speelde zaterdag juist te...

Uitgeputte koe krijgt stroomstoten, Veehandelaar sleept haar weg met touw

Een veehandelaar uit Oud-Alblas claimde op zijn website dat de dierenliefde hem met de paplepel was ...

Gaat dit beeldmerk Dordrecht écht op de kaart zetten? 'Het lijkt op Google'

Dordrecht heeft een nieuw beeldmerk én een nieuwe slogan. De leus 'Het begint in Dordrecht’ moet de ...

GroenLinks-kopstukken stappen op na verkiezingen: missen menselijkheid en eerlijkheid

De twee wethouders die namens GroenLinks in het Dordtse gemeentebestuur zitten keren na de verkiezin...