Dordrecht, Netherlands

Alblasserdammer kweekt pompoen van 231 kg (!) en wordt 'slechts' negende op NK

Jan Scheffe en een van zijn pompoenen privéfoto
Wie heeft de allerzwaarste pompoen? De Alblasserdamse Jan Scheffe (76) deed zaterdag mee aan Het Nederlands kampioenschap pompoen kweken en is negende geworden. "Ik ben een halfjaar bezig geweest om mijn pompoen te laten groeien.”
Redactie Streek 56 | Shaloom Pedro | 23 september 2025 09:00 | Aangepast op 23 september 2025 09:00
Het is regenachtig tijdens het Dutch Urban Farmers Festival op zaterdag in Breda. Kwekers nemen het tijdens dit kampioenschap tegen elkaar op. De taak: het kweken van de zwaarste pompoen van Nederland. Jan uit Alblasserdam is sinds april bezig met zijn pompoen. Het kweken van een megapompoen gebeurt echter niet in de achtertuin. Jan groeide zijn pompoen in een volkstuin aan het einde van de Plantageweg.

Vervoer
Om de loeizware pompoen tijdens de wedstrijd in Breda te kunnen wegen, moet er van tevoren natuurlijk het een en het ander geregeld worden. Er zitten namelijk geen handvatten aan een pompoen, dus schakelde Jan hulp in: “Gelukkig heeft de neef van één van mijn collega’s een hoveniersbedrijf. Zo heb ik de pompoen van Alblasserdam naar Brabant te kunnen verhuizen.“

Jan is fanatiek kweker, blijkt als hij vertelt over zijn prestatie op het NK: “Wanneer ik een pompoen zie, wil ik er echt iets van maken.” Het resultaat van zijn harde werken is een pompoen van 231 kg en een negende plek bij het NK.

Opvallend genoeg werd het NK gewonnen door een Belg. Daarover is Jan niet verbaasd. ¨Breda ligt natuurlijk vlakbij de Belgische grens. Daar leeft het kweken van een pompoen heel erg. Het is daar volgens mij echt een volkssport.” Herman Boonen uit Kasterlee, een plek uit de gemeente Antwerpen, had een pompoen van 1017,5 kilo (!) en veroverde de eerste plek tijdens het NK.

Bij het kweken van een pompoen komt er best veel kijken. Zo is er onder andere veel tijd, liefde, zon, aandacht en veel water nodig om een grote pompoen te kweken. De pit van de pompoen bepaalt uiteindelijk hoe groot de plant is. Jan: “Ik ben ongeveer een half jaar bezig met het vertroetelen en het kweken van een pompoen. Je kunt niet aan plant vragen waarom hij stopt met groeien. Maar door een meetlint wist ik ongeveer hoeveel de pompoen zou wegen en kon ik de uitkomt een beetje inschatten. " Hij is echter niet helemaal tevreden over het gewicht: zijn record is namelijk ruime het dubbele van zijn creatie van dit jaar: 505 kg.


Fijne sfeer
Bij het NK Pompoen kunnen deelnemers prijzen winnen in verschillende categorieën. De winnaar van de zwaarste pompoen verdient een geldprijs van 1500 euro. Jan kijkt terug naar een mooie dag met een fijne sfeer. “Iedereen kent elkaar en we gunnen het elkaar. Het maakt niet uit wie er wint of verliest, het is allemaal gezellig. Ik doe niet mee om rijk van te worden, maar puur voor het plezier. ”

Na het NK kiezen sommige deelnemers ervoor om hun pompoenen aan bedrijven te verkopen. Jan´s pompoen is ook verkocht en heeft inmiddels een nieuw thuis gekregen. ¨De gelukkige is iemand diezelfde passie voor pompoenen heeft.” De nieuwe eigenaar had gelukkig ook het juiste vervoersmiddel om de loeizware pompoen te kunnen verhuizen.

Jan wil volgend jaar weer meedoen aan het kampioenschap. ¨Ik ben van mezelf een kunstenaar, dus ik ben bezig met creëren. Dit is echt mijn hobby. “ De vraag is hij dan wél een recordpompoen kan opkweken.

Lees ook

Let op: A16 extra nacht dicht

De A16 tussen knooppunt Ridderkerk en Terbregseplein gaat maandagavond en -nacht dicht. Er is schade...

Vierde verdachte (16) vast voor steekpartij Zwijndrecht

De politie heeft zondag een vierde verdachte aangehouden voor de steekpartij in Zwijndrecht van afge...

Auto belandt op zijkant na botsing

Een automobilist is dit weekend met zijn wagen gekanteld in Ridderkerk. De bestuurder zou eerst op h...

Drie etages tijdelijk ontruimd na brand in SSF-gebouw

In een woning van het Short Stay Facility (SSF)-gebouw in Dordrecht is zondagochtend een brand geblu...

Lotte van Drunen (18) prolongeert wereldtitel motorcross

Lotte van Drunen is voor het tweede jaar op rij wereldkampioen motorcross voor vrouwen geworden. De ...

Wat kunnen we verwachten van de gezondheidstour? Vier vragen aan de GGD ZHZ

Wat zijn de risico’s op bepaalde infectieziekten? Moet ik me wel of juist niet vaccineren? Het zijn ...