Dordrecht, Netherlands

Alcoholcontrole loopt uit op dollemansrit: dader moet 18 maanden de cel in

Agenten denken naar eigen zeggen nog vaak terug aan de achtervolging Fotomontage: Corrado Francke & Pixabay
Met twaalf flesjes bier achter de kiezen én onder invloed van drugs probeerde G. van der L. uit Zwijndrecht drie jaar geleden aan een controle te ontkomen. Het leidde tot een lange achtervolging op hoge snelheid, maar zonder succes. De Zwijndrechter moet uiteindelijk anderhalf jaar de cel in, bepaalde de rechtbank donderdag.
Corrado Francke | 2 augustus 2024 16:01 | Aangepast op 2 augustus 2024 16:01
De 34-jarige man weigerde in de zomer van 2021 een stopteken bij Oud-Beijerland, waar de politie een alcoholcontrole hield. Op hoge snelheid ging hij er in een Fiat Punto slingerend vandoor over de A29 en door de Heinenoordtunnel. Ook reed hij midden in de nacht zonder verlichting.

Het leidde tot gevaarlijke situaties: zo moest een agent naar eigen zeggen hard remmen om een aanrijding te voorkomen. Na een lange achtervolging werd hij in zijn woonplaats Zwijndrecht aangehouden.

‘Ik ga lang naar binnen’
Tijdens de achtervolging zagen agenten dat hij zijn telefoon vasthield. “Schat, er zitten echt heel veel busjes achter mij aan. Ik ga lang naar binnen”, stuurde hij in een spraakbericht naar zijn vriendin. Ook werd een filmpje gevonden dat hij tijdens de achtervolging opnam.

Advocaat Andel had twee weken geleden tijdens de behandeling van de zaak een andere kijk op de situatie. “Waarom moet je bij iemand die niet meedoet aan een alcoholcontrole een grootschalige achtervolging inzetten als ware het een terrorist? De omsingeling door politieauto’s leidde tot een ongekende escalatie, daar waar volstaan had kunnen worden met het noteren van het kenteken”, liet hij optekenen.

De rechtbank denkt daar anders over en bestraft de Zwijndrechter voor de dollemansrit. Niet vanwege een poging tot doodslag, daar is te weinig bewijs voor, wel voor een poging tot zware mishandeling. “Hij nam het risico op zwaar lichamelijk letsel van vijf politieagenten op de koop toe, omdat hij koste wat het kost aan hen wilde ontkomen”, zo valt te lezen in het vonnis.

Doodsangsten
De agenten die Van der L. achtervolgden, hebben volgens de rechtbank doodsangsten uitgestaan en denken nog vaak terug aan het incident. “Een van de heftigste incidenten in mijn carrière. Je realiseert je dat het leven zomaar voorbij kan zijn. Ik heb zelfs gedacht: is dit werk het allemaal wel waard”, verklaarden ze.

Daar komt nog bij dat de man geen rijbewijs heeft én onder invloed was. Van der L. verklaarde dat hij ongeveer twaalf flesjes bier had gedronken, heeft geblowd en cocaïne heeft gebruikt. Dat blijkt ook uit een alcohol- en drugstest.

Schadevergoedingen
De man, die tijdens de zitting twee weken terug op vakantie was in Spanje, moet uiteindelijk 18 maanden de cel in. Ook krijgt hij ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar en moet Van der L. aan vijf agenten een schadevergoeding betalen van ieder 800 euro.

Lees meer over:

Rechtspraak|

Meest gelezen

ID verdwijnt in stembus en 'verandering gevraagd' op Station Dordrecht

Trevyn van Houwelingen | Redactie Streek 56 | 29 okt 2025 10:29

Lees ook

Steekpartij bij schoolmusical: vader verdacht van dubbele poging doodslag

De steekpartij tijdens een schoolmusical in Alblasserdam, vlak voor de zomervakantie, had te maken m...

Jaar cel voor man (35) die zwager neerstak op verjaardag

Zdravko P. (35) krijgt een jaar cel voor het neersteken van zijn zwager. Tijdens een verjaardag in P...

Radeloze cliënt steekt gordijn in brand in kliniek: 'Het was een wanhoopsdaad'

Een cliënt van Yulius heeft deze zomer een gordijn aangestoken in de ggz-vestiging in Sliedrecht. Ho...

Zoon mishandelt vader op Tweede Kerstdag: verdachte hoort zijn straf

Een 28-jarige Papendrechter is maandag veroordeeld voor het mishandelen van zijn vader. Dat gebeurde...

Oud-Alblasser (86) moet jaar de cel in voor poging tot wurging van zijn vrouw

De rechtbank in Rotterdam heeft een 86-jarige man uit Oud-Alblas veroordeeld tot 18 maanden celstraf...

Na bijna zestig jaar huwelijk probeert sombere Jan (86) zijn vrouw te wurgen

Op zijn oude dag moet Jan H. uit Oud-Alblas voor de rechter komen. De tachtigplusser heeft begin dit...