Dordrecht, Netherlands

'Als je niks doet, slibt de stad dicht', Dordrecht wil rem op autogebruik

Parkeren op de Grote Markt: in de toekomst ondergronds? RTV Dordrecht
Dordrecht drukt langzaam op de rem als het gaat om autogebruik in de stad. Volgens verkeerswethouder Rik van der Linden is dat nodig omdat de groeiambitie naar 140 duizend bewoners ook meer 'blik' met zich meebrengt. Om dagelijkse verkeersopstoppingen te voorkomen, is ingrijpen volgens hem noodzakelijk. "Anders rijdt er niemand meer."
Corrado Francke | 25 september 2024 17:30 | Aangepast op 25 september 2024 16:34
Het Mobiliteitsplan Dordrecht 2040, dat dinsdag in de gemeenteraad werd besproken, is een aanzet daartoe. Het 122 pagina's tellende document beschrijft de denkrichting van het stadsbestuur, dat alternatieven zoals fietspaden en het openbaar vervoer wil toejuichen.

Minder parkeerplekken op straat
Hier en daar, maar lang niet overal, staan concrete maatregelen. Zo wil het gemeentebestuur toewerken naar 500 minder parkeerplekken op straat in en rond het centrum. Alternatieven voor de automobilisten worden onderzocht, zoals nieuwe parkeergarages op de Steegoversloot en onder de Grote Markt. Ook wordt de parkeergarage in de Visstraat ingezet voor bewonersparkeren.

Het leverde zorgen op bij enkele partijen in de raad. "Als ik de plannen van het college goed lees, is er haast geen auto meer voor de auto in de binnenstad", reageert Aydin Gündogdu, fractievoorzitter van Op Ons Eiland. "Dat vind ik bijzonder jammer omdat de auto een onderdeel is van de bewegingsvrijheid die veel Dordtenaren hebben."
Zonder maatregelen wordt een flinke toename van het aantal motorvoertuigen per dag verwacht Mobiliteitsplan Gemeente Dordrecht
Raadslid Dan van Leeuwen (Fractie van Leeuwen) was het met hem eens. "Fietsen en lopen worden wél gestimuleerd en het ov wordt 'zogenaamd' verbeterd, maar dat horen we al tientallen jaren. Maar het gebruik van de auto komt door het wensdenken van het college in de knel", concludeert hij.

Maar volgens Van der Linden kán de stad nu eenmaal niet vol worden gezet met auto's. "Als je niks zou doen, is over vijftien jaar deze stad op allerlei manieren dichtgeslibd. Dat wil niemand, volgens mij."

Wel of niet afsluiten van Krispijntunnel?
Een van de plannen die de wethouder verdedigde, is het rond 2030 afsluiten van de Krispijntunnel voor autoverkeer. Daar wordt pas tegen die tijd over gestemd, maar verschillende partijen willen daar nu nog niet op voorsorteren. "Als je dat afsluit, wordt het op andere punten drukker", merkte VVD'er Alexander Kuhlmann op.

Een motie die opriep niet te hard van stapel te lopen over sluiting van de tunnel, werd echter nipt verworpen. Het Mobiliteitsplan zelf kreeg wél groen licht vanuit de raad, waardoor het stadsbestuur aan de slag kan om de plannen uit te gaan werken.

Meest gelezen

Moordverdachte in hongerstaking, 'te weinig zuurstof en daglicht in cel'

Rijnmond | Redactie Streekomroep | 12 feb 2026 12:11

Dode gevonden op grasveld langs dijk

Rijnmond | Redactie Streekomroep | 13 feb 2026 09:58

Honderden vlaggen en protest tegen azc in dit dorp: 'Iedereen heeft het erover'

Redactie Streekomroep | Megan de Groot | 9 feb 2026 16:59

Lees ook

Liefde en geluk boven alles: zo zag de Dordtse carnavalsoptocht eruit

“In Ooi- en Ramsgat draait het om liefde en geluk”, zo luidt het motto van de carnavalsoptocht in Do...

FC Dordrecht op koers voor periodetitel: ‘Iedereen is betrokken bij doelpunten’

Het klinkt misschien gek, maar FC Dordrecht kan over twee weken al zeker zijn van play-offdeelname. ...

FC Dordrecht blijft winnen en maakt serieuze kans op periodetitel

FC Dordrecht is voorlopig niet te stoppen in 2026. De club zette vrijdagavond FC Emmen met 1-0 opzij...

Man aangehouden nadat politie verkeerde link stuurt

Een 40-jarige man uit Ridderkerk is donderdagavond aangehouden, nadat de politie zelf een fout maakt...

Zaterdag in Studio De Witt: schrijver en dichter Edjo Frank komt langs

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt in gesprek met Edjo Frank. Frank is ee...

Een warme feesttent, koud bier en optredens: Dordts carnaval pakt uit

Afreizen naar het zuiden voor carnaval? Dat is helemaal niet nodig, als het aan de Dordtse carnavals...