gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Ambtenaren in regio vaker ziek

85faab8355eb4b1ef4b459bad829da86

Het ziekteverzuim onder ambtenaren in de regio ligt hoger dan in de rest van het land.

Jasper Koopmans |  | Aangepast op
Zwijndrecht spant met 10 procent de kroon. Dat blijkt uit een enquête die RTV Rijnmond heeft gehouden onder gemeenten in de regio. Dordrecht scoorde in 2015 ook nog slecht (7,2 %) maar wist door gerichte maatregelen het verzuim terug te brengen tot 4,8 %. Meer dan de helft van de gemeenten scoort hoger dan het landelijk gemiddelde van 5,4 procent.

In het bedrijfsleven ligt het ziekteverzuim nog lager; gemiddeld vier procent. Hardinxveld-Giessendam doet het met 3,4 % het best van de 29 gemeenten in Rijnmond en Zuid-Holland Zuid. De meest recente cijfers zijn overigens van 2017.

Wethouder Tigo Jansen van Zwijndrecht zegt geen verklaring te hebben voor het hoge ziektecijfer. "We hebben het laten onderzoeken, maar er is geen relatie gevonden met de werkomstandigheden. Het is ook niet zo dat een bepaalde leeftijdsgroep of beroepsgroep vaker ziek is. Ook is er geen sprake van een angstcultuur. Al die factoren zijn onderzocht."

Volgens de hoofdeconoom van het Centraal Bureau voor de Statistiek, Peter Hein van Mulligen, is het verzuim onder ambtenaren hoger dan in andere branches omdat bij de overheid vaak oudere mensen werken. "Ouderen zijn niet vaker ziek dan jongere werknemers, maar wel langer. Ze hebben een grotere kans op een chronische ziekte, waardoor ze soms voor lange tijd uitvallen."

Verder is er volgens Van Mulligen een verband tussen ziekteverzuim en werkloosheid. Als de werkloosheid hoog is, is het ziekteverzuim doorgaans lager. 'Mensen zijn dan banger om hun baan te verliezen en minder geneigd om zich ziek te melden. Omdat ambtenaren vaste banen hebben, speelt dat bij hen minder."

De meeste gemeenten zetten vol in op terugdringen van het ziekteverzuim. Zo wordt er volop gebruik gemaakt van verzuimcoaches en zelfs lifestylecoaches. Ook wordt er sneller ingegrepen dan voorheen; zodra een werknemer zich ziek meldt en het ziekteverzuim dreigt langdurig te worden, gaat een traject lopen.


In Dordrecht heeft dat beleid de afgelopen jaren geleid tot minder verzuim, zegt gemeentesecretaris Martien van der Kraan: "je moet er constant en blijvend aandacht voor hebben. Veel ziekteverzuim is te voorkomen, door te zorgen dat mensen zich prettig voelen en gezond leven. Vaak komt verzuim ook voort uit andere problemen, zoals een echtscheiding. Ook dan moet je als werkgever hulp en steun bieden."


Zwijndrecht zet inmiddels ook in op verlagen van het ziektecijfer. Er is gekozen voor samenwerking met een andere arbodienst. Ook is er meer aandacht voor preventie. Zo wordt er gewerkt met coaches, die ambtenaren helpen om meer te bewegen en gezonder te eten.

Lees ook

burgemeester Zwijndrecht vechtvideos

Geweld onder jongeren speelt bij alle scholen, zegt burgemeester

Vechtende scholieren en filmpjes daarvan die circuleren op internet. Het speelt rond alle middelbare scholen in Zwijndrecht en verdient alle aandacht, zegt burgemeester Leon Anink. Tegelijkertijd worstelen gemeente en politie. “We krijgen het nog onvoldoende voor elkaar dat ouders over de angstdrempel heen durven stappen om aangifte te doen.”

artikelfoto begroting

Gemeente grijpt in om begroting op orde te krijgen: OZB omhoog en minder wethoudersposten

Het college van burgemeester en wethouders van Papendrecht wil de onroerendezaakbelasting (OZB) verhogen en besparen op de eigen loonkosten. De maatregelen maken deel uit van de begroting voor 2027, waarmee het college de inkomsten en uitgaven dat jaar structureel in balans wil brengen. Voor de jaren daarna worden opnieuw tekorten voorspeld.

treinstationdordrecht2

Treinverkeer tussen Dordrecht en Brabant weer opgestart

Het treinverkeer tussen Dordrecht en Brabant is maandag een aantal uur gestremd geweest. Dat komt door een aanrijding, meldt ProRail. Passagiers zijn uit een stilstaande trein geëvacueerd.

Baggeren

Vaker baggeren voor schoner en gezonder water

Waterschap Hollandse Delta gaat vanaf juni 2027 vaker baggeren in stedelijke gebieden. Dit moet zorgen voor een betere waterkwaliteit en een betere doorstroming van het water in de stad.

boodschappenpexels

Winkels in Hendrik-Ido-Ambacht kunnen vanaf komende zondag open

De gemeenteraad van Hendrik-Ido-Ambacht heeft donderdag ingestemd met het voorstel om de opening van winkels op zondag toe te staan van 10.00 tot 18.00 uur. De aangepaste Winkeltijdenverordening gaat meteen in.

Jens foto met 2 ouderen

Jens (22) woont tussen de ouderen: ‘Ontzettend leuk, ik geniet ervan’

Als jongere in een seniorencomplex wonen, voor Jens is het de werkelijkheid. Hij woont in het Sterrenwiel in Sterrenburg met korting, op voorwaarde dat hij vrijwilligerswerk doet voor de senioren. “Ondanks mijn aarzelingen aan het begin ben ik blij dat hij er is”, zegt bewoner Gerard van Ek.