gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Beelden Willem van Oranje bekend

Dordrecht krijgt een standbeeld van Willem van Oranje. De gemeente heeft vier kunstenaars geselecteerd, die een ontwerp mochten maken. Die zijn vanaf donderdag te zien in museum Hof van Nederland.

Alka Goos |  | Aangepast op
In het Hof begon in 1572 de opstand tegen de Spanjaarden en werd Oranje tot stadhouder gekozen. Het standbeeld voor Willem de Zwijger, zoals z'n bijnaam luidde, komt op een steenworp afstand, op de hoek van Hofstraat, Nieuwstraat en Statenplein.

De Vader des Vaderlands staat al op tal van plekken, van Den Haag en Breda tot Antwerpen en Parijs, maar nog niet in Dordt. En dat moet veranderen, vindt de Prins Willem de Eerste Herinneringsstichting. Die financiert het beeld dan ook.

Onomstreden is de komst van het beeld in Dordt bepaald niet. De beroemdste zonen van de stad, de broers Johan en Cornelis de Witt, werden in 1672 vermoord door het Haagse gepeupel en Willem's kleinzoon zou de kwade genius daarachter geweest zijn.

Onze huidige Koning Willem-Alexander opende in april 2015 het Hof van Nederland door het ondertekenen van een moderne vertaling van de notulen van de Statenvergadering uit 1572. Hierin werd onder meer de vrijheid van godsdienst vastgelegd.

De ontwerpen voor het Dordtse beeld zijn gemaakt door Pieter Laurens Mol, Arie Schippers, Johan Tahon en Anne Wenzel. Conservator stadsgeschiedenis Marianne Eekhout vertelt in het Dordrechts Museum woensdagavond meer over de band tussen Van Oranje en Dordrecht.

De keuze voor het uiteindelijke beeld is in handen van een jury onder voorzitterschap van cultuurwethouder Piet Sleeking. Bezoekers van het museum kunnen tot 1 juli stemmen. Hun uiteindelijke voorkeur telt mee als één jurystem.

Lees ook

IMG-20260527-WA0038.jpg

Drenkeling gered uit zwemplas, traumahelikopter opgeroepen

Een drenkeling is woensdag gered uit de Dordtse zwemplas De Merwelanden. Het slachtoffer is volgens een politiewoordvoerder gereanimeerd en in kritieke toestand naar het ziekenhuis gebracht.

Pands Seringenstraat.png

huisvesting

Voormalig vluchtelingenpand straks woonruimte statushouders: ‘Er is nog geen besluit’

De gemeente Papendrecht wil het voormalig asielpand aan de Seringenstraat gebruiken als woonruimte voor mensen met een verblijfsvergunning. Het gebouw moet vanaf dit najaar beschikbaar komen voor 25 tot 40 personen en zal een jaar beschikbaar blijven.

OPMA20260527 Moskee te klein.jpg

Op Pad Met Ad: Aksa Moskee bestaat 25 jaar, maar groeit te hard

De Aksa Moskee in Dordrecht heeft wat te vieren. Ze bestaan 25 jaar en daarom gaat presentator Ad van den Herik er op bezoek in de nieuwste aflevering van Op Pad Met Ad. Hij krijgt een rondleiding van Mehmet Uysal, de voorzitter van de moskee.

fatbike1.png

Mannen mishandeld door fatbiker: politie heeft dader op beeld en dreigt met tonen foto

De politie heeft de dader van een mishandeling in Stadspolders in beeld en roept hem op zich te melden. De tiener reed met zijn fatbike een 79-jarige voetganger van de sokken op een in Dordrecht. Daarna deelde hij klappen uit en sloeg ook een 48-jarige omstander die te hulp schoot. Komt de jongeman niet uit eigen beweging naar de politie, dan wordt zijn gezicht herkenbaar gepubliceerd.

politie prorail station sliedrecht.jpg

Vrouw loopt op spoor, treinverkeer plat

Het treinverkeer tussen Dordrecht en Sliedrecht heeft tussen 12.00 en 13.00 uur een tijdje stilgelegen vanwege een persoon op het spoor. Handhavers en politie kwamen naar het Stationsplein in Sliedrecht voor de situatie.

voetbal kijken kroeg cage.png

In de kroeg Oranje kijken op het WK? Dordtse horeca mag ’s nachts langer open als het aan de raad ligt

Late wedstrijden van het Nederlands elftal kijken op het WK, moet deze zomer ook in verschillende restaurants en cafés in Dordrecht kunnen. Dat wil een ruime meerderheid van de gemeenteraad. Vanaf 11 juni wordt de mondiale voetbalstrijd in de VS, Canada en Mexico afgewerkt, maar veel wedstrijden zijn vanwege het tijdsverschil na sluitingstijd.