gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Beelden Willem van Oranje bekend

Dordrecht krijgt een standbeeld van Willem van Oranje. De gemeente heeft vier kunstenaars geselecteerd, die een ontwerp mochten maken. Die zijn vanaf donderdag te zien in museum Hof van Nederland.

Alka Goos |  | Aangepast op
In het Hof begon in 1572 de opstand tegen de Spanjaarden en werd Oranje tot stadhouder gekozen. Het standbeeld voor Willem de Zwijger, zoals z'n bijnaam luidde, komt op een steenworp afstand, op de hoek van Hofstraat, Nieuwstraat en Statenplein.

De Vader des Vaderlands staat al op tal van plekken, van Den Haag en Breda tot Antwerpen en Parijs, maar nog niet in Dordt. En dat moet veranderen, vindt de Prins Willem de Eerste Herinneringsstichting. Die financiert het beeld dan ook.

Onomstreden is de komst van het beeld in Dordt bepaald niet. De beroemdste zonen van de stad, de broers Johan en Cornelis de Witt, werden in 1672 vermoord door het Haagse gepeupel en Willem's kleinzoon zou de kwade genius daarachter geweest zijn.

Onze huidige Koning Willem-Alexander opende in april 2015 het Hof van Nederland door het ondertekenen van een moderne vertaling van de notulen van de Statenvergadering uit 1572. Hierin werd onder meer de vrijheid van godsdienst vastgelegd.

De ontwerpen voor het Dordtse beeld zijn gemaakt door Pieter Laurens Mol, Arie Schippers, Johan Tahon en Anne Wenzel. Conservator stadsgeschiedenis Marianne Eekhout vertelt in het Dordrechts Museum woensdagavond meer over de band tussen Van Oranje en Dordrecht.

De keuze voor het uiteindelijke beeld is in handen van een jury onder voorzitterschap van cultuurwethouder Piet Sleeking. Bezoekers van het museum kunnen tot 1 juli stemmen. Hun uiteindelijke voorkeur telt mee als één jurystem.

Lees ook

de Munt afgesloten 02

Doorgang de Munt afgesloten: grote scheuren in deze muur

De onderdoorgang bij de Munt aan de Doelstraat in Dordrecht is sinds dinsdagmiddag afgesloten. Uit voorzorg zijn hekken geplaatst na een melding van de Omgevingsdienst Zuid-Holland Zuid over mogelijke problemen met de stabiliteit van een aangrenzend pand en de bijbehorende muur.

foto

Scholieren geven afsnijden fietspad bij pont toe: ‘Dan hoef ik niet te wachten’

Creatieve scholieren op de Kerkeplaat in Dordrecht, waar zij de rijbaan in plaats van het fietspad gebruiken om een stoplicht te omzeilen. De politie is er niet blij mee, maar schoolgangers geven het afsnijden lachend toe. “Die boete? Gewoon snel wegfietsen en dan komt het wel goed, hoor.”

Ben Corino Studio De Witt

Rotterdammer Roel Pot te gast in Studio De Witt

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt op Drechtstad FM in gesprek met Rotterdammer Roel Pot. Vroeger vormde hij een clownsduo met wijlen vrijwilliger Peter Douw, nu timmert hij aan de weg met ‘Rondje Rotterdams’.

moldor

Dordrecht zet in op gezamenlijke vuurwerkshow, verenigingen en clubs krijgen geen vergunning

De gemeente Dordrecht gaat voor de jaarwisseling geen vergunningen voor een vuurwerkshow verlenen aan clubs en verenigingen. Dat zegt burgemeester Nanning Mol in de uitzending van 'In Gesprek Met' op TV Rijnmond. Met die beslissing sluit Dordt zich aan bij tal van andere gemeenten in de regio.

bureaurijnmondpol

Nepagent steelt sieraden 88-jarige Dordtse vrouw, politie brengt beelden naar buiten

De politie heeft beelden naar buiten gebracht van een nepagent, die in maart van dit jaar sieraden wist te ontfutselen van een 88-jarige vrouw uit Dordrecht. Omdat het om een mogelijke minderjarige verdachte gaat, wordt hij nu nog onherkenbaar getoond in het tv-programma Bureau Rijnmond op TV Rijnmond.

Gondel 3

Van Asterix en Obelix tot Casa de Papel: sprookjesachtige gondelvaart

Gondels met daarop het Gallische dorpje van Asterix en Obelix, de Spaanse bank uit de serie La Casa de Papel en het ballonnenhuisje uit de film Up. Het is een greep uit de vijfentwintig prachtige kunstwerken die zaterdagavond voorbijvaren op de rivier de Giessen tijdens de Gondelvaart. Iedere gondel brengt zijn eigen verhaal tot leven en trekt veel bekijks langs de kant. “Het is sprookjesachtig!”