gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Bij boer Evert kunnen gezinnen die in armoede leven gratis op vakantie

046d802acdfaefed3181159449ed4a93

Wie er geen aandacht aan besteedt, rijdt met de auto argeloos langs de eindeloze weilanden in Oud-Alblas. Alleen bestemmingsverkeer neemt een afslag, zoals campinggangers die te gast zijn bij boer Evert. Allemaal hebben ze te weinig geld om op eigen kosten op vakantie te gaan, maar ze verblijven de hele week gratis op zijn terrein.

Rijnmond | Redactie Streekomroep |  | Aangepast op
De snelweg af, een kronkelige 80-weg volgen en vervolgens een keer of wat links- of rechtsaf. Voor mensen die niet bekend zijn in de regio, is het verraderlijk makkelijk om verdwaald te raken in het platte en polderachtige landschap van Oud-Alblas. Alleen als je gericht zoekt, valt een cluster aan witte caravans en grijze voortenten op. Omgeven door een zee van groene weide, staat daar pop-upcamping de Alblashoeve.

Opruimen en door naar de volgende
Met een grote lach stapt Willemieke van Wingerden van de christelijke Vereniging Dabar Alblasserwaard uit de ontbijttent in de stralende zon. De campingkerk, geleidt door Willemieke die als zogenoemd campingpastoor dient, is al geweest. Het is tijd voor de rest van het dagprogramma.

In de witte partytent achter haar staan een aantal houten klaptafels en banken opgesteld. Op een krijtbord valt af te lezen dat de ‘kinder- en tienerclub’ op het punt van beginnen staat. “Het is bijna de laatste dag voor deze mensen”, vertelt Willemieke aan Rijnmond over deze lichting met campinggasten. De groep van zo’n dertig personen mag nog één dag op het weiland van boer Evert blijven.

Daarna is het aan de vrijwilligers om de boel razendsnel op te ruimen en klaar te maken voor een nieuwe lichting gasten. Dat gaat inmiddels routinematig: elke week nieuwe gasten, allemaal met een behoorlijk krap budget.

Ontdoen van zorgen
“De mensen die hier komen, zijn al lange tijd niet meer op vakantie geweest”, legt campingpastoor Willemieke uit. “Het gaat om mensen die langdurig in armoede leven. Voor zulke gezinnen is het moeilijk om deel te nemen aan de samenleving. Dat doet iets met je mens-zijn, met je eigenwaarde.” Door die mensen een vakantie aan te bieden, hopen de vrijwilligers op de camping hen te ontdoen van zorgen.

“Door alles voor ze te regelen”, vervolgt Willemieke haar verhaal. “Van het eten tot het sanitair, de caravans tot het vermaak. We zetten alles op in een korte tijd. De gasten hoeven alleen maar deze kant op te komen, maar soms helpen we daar ook bij.”
535247f8af9651cf513eeddd2b8861b4
Kennismaken met het buitenleven
En hoe de camping bevalt? Dat kan natuurlijk het beste worden verteld door de gasten zelf, die erg te spreken zijn over de rust die het Molenlandse met zich meebrengt. Eén van hen is de 39-jarige Luinel, afkomstig uit Mozambique en nu woonachtig in Rotterdam-Zuid.

“Daar was ik een boer”, vertelt hij over de tijd voordat hij naar Nederland verhuisde. “Dat mijn kinderen nu kennis kunnen maken met verschillende dieren, midden in de natuur, is heel bijzonder.”

Het beste gunnen
Maar dat is volgens hem niet de enige reden waarom camping Alblashoeve belangrijk is. “Dat we nu op vakantie kunnen, betekent dat mijn kinderen na de zomer ook op school een verhaal te vertellen hebben.”
Als dat niet het geval was, zou dat volgens Luinel voor pijnlijke momenten kunnen zorgen. “Je wil je kind het gunnen om mee kunnen praten met klasgenoten.”

Stad versus platteland
Ook de 33-jarige Natelly, geboren en getogen Rotterdamse, zegt dat de camping een verademing is. Ze is samen met haar 9-jarige zoontje op vakantie, en staat met haar tent helemaal linksachter op het terrein. “Maar we zijn niet vaak bij de tent, hoor. Het is veel leuker om actief te zijn en met iedereen te praten.”

“Ik merk aan alles dat mijn kind beter in zijn vel zit, hij leeft op. In de stad is hij heel druk en soms gefrustreerd. Hier kan hij zijn energie kwijt en ontspant hij.”
c3fc7ef145882f8ad40c3c5ca53f6fcf
Het geloof
Maar ook op spiritueel vlak raakt Natelly geïnspireerd. “Ik ben gelovig opgevoed en ging vroeger regelmatig naar de kerk. Op een gegeven moment ben ik daarmee gestopt.” Het geloof is Natelly naar eigen zeggen nooit verloren. Haar leven kreeg alleen een andere invulling: ze kreeg een kind, er moest brood op de plank en de dagen werden simpelweg drukker.

Het religieuze tintje van camping Alblashoeve is daarom prettig voor Natelly. “Het doet me denken aan hoe fijn de weekenden waren in de kerk”, blikt de moeder terug. Ze wil hetzelfde voor haar zoon. “Dus ik ga kijken of we weer naar de kerk kunnen gaan.”

Rustmoment voor iedereen
Religieus zijn is overigens geen pre om welkom te zijn op de camping, zegt campingpastoor Willemieke. “We bidden wel, maar daar hoef je natuurlijk niet bij te zijn.” Toch zijn er genoeg initiatieven om het groepsgevoel te stimuleren. “We doen van alles samen. Zingen bijvoorbeeld, en laatst waren we naar een pluktuin met alle moeders.”

Het zijn momenten van rust, zegt Willemieke. “We willen iedereen, en zeker de moeders, ook even een rustmoment gunnen. Voor sommige vrouwen is het zó lang geleden dat ze iets voor zichzelf hebben gedaan. Het is mooi om te zien hoe zij genieten van die momenten.”

Hulp van bewoners
Wat die uitjes, ontspanmomenten en 'tiptop-in-orde-camping' allemaal mogelijk maakt, is een leger aan vrijwilligers en betrokken buurtbewoners. “Alles wat je ziet en wat we doen, is gedoneerd of gratis aangeboden”, vertelt Willemieke.
De campinggasten op het terrein van boer Evert worden ieder jaar hartelijk ontvangen door bewoners van Oud-Alblas. En ieder jaar sluiten er meer buurtbewoners aan om de camping, en alles daaromheen, op poten te zetten.

“Dat groepsgevoel merk je direct”, zegt campinggast Luinel. “Het is heel fijn dat alle mensen uit Oud-Alblas zo mee willen helpen.” Het liefst zou hij er nog een week aan vast plakken, zegt hij gekscherend. Ergens is een ondertoon op te merken die verraadt dat hij het stiekem ook wel meent.

Ook Natelly sluit zich daarbij aan. “We willen nog helemaal niet terug”, lacht ze. “Volgend jaar komen we gewoon weer, hoor.”

'Ik hoop ze dan niet meer te zien'
“We kunnen mensen helaas niet ieder jaar laten terugkomen”, vertelt Willemieke over de wens van Luinel en Natelly. “We hanteren als regel dat gezinnen minstens een jaar niet op vakantie zijn geweest.”
Misschien dat het in de tussentijd financieel wat beter gaat, is het idee. Willemieke glimlacht: “Het klinkt cru, maar ik hoop dat ik alle gezinnen hier dan niet meer hoef te zien.”

Dit is een verhaal van onze mediapartner Rijnmond.

Lees ook

politie

Acht aanhoudingen na inval in bedrijfspand en huis

Een 35-jarige Dordtenaar is maandag opgepakt bij een inval in een bedrijfspand en huis in Barendrecht. De politie ontdekte daar 100 kilo cocaïne. In totaal zijn acht aanhoudingen verricht.

festival

Doet Dordrecht gooi naar titel Culturele Hoofdstad van Europa?

Het college van burgemeester en wethouders wil Dordrecht aanmelden voor de titel Europese Culturele Hoofdstad 2033. De gemeenteraad wordt gevraagd om daarmee in te stemmen. Of Dordrecht uiteindelijk echt kandidaat wordt, is nog niet zeker.

geld en sociale dienst

Fraude binnen Hulpteam Toeslagen: onduidelijk wat er met 1 miljoen euro is gebeurd

De Gemeenschappelijke Regeling Sociaal (GR Sociaal) heeft een medewerker op staande voet ontslagen. Dat is gedaan na de ontdekking van een mogelijke miljoenenfraude bij het team dat inwoners ondersteunt die zijn getroffen door de toeslagenaffaire. Ook een inhuurkracht is buiten gezet.

foto pandsluiting daf vrachtwagendealer

Vrachtwagendealer per direct dicht vanwege ‘acuut veiligheidsbelang’

Een vrachtwagendealer op een Dordts industrieterrein is op advies van de politie met spoed gesloten. Volgens de gemeente is “een acuut veiligheidsbelang” daar de reden van.

stichting buitenzinnig moet weg

Einde voor BuitenZinnig? ‘Ik moet er niet aan denken dat dit niet meer bestaat’

Waar ligt de toekomst van stichting BuitenZinnig? Per 1 januari staat de organisatie achter de dagbesteding en het vrijwilligerswerk aan de Zamenhoflaan in Dordrecht op straat. Het huidige pand wordt gesloopt voor nieuwbouw, maar een alternatieve locatie is er nog niet. “Elke nieuwe locatie wordt door de gemeente afgewezen.”

webfoto rijkswaterstaat

Duivelseiland wordt renovatieplek voor grote bruggen uit de regio

Een grote, kale vlakte met daarop een graafmachine, een bulldozer en een wals. Op Duivelseiland in Dordrecht, officieel Krabbegors geheten, valt voorlopig nog weinig spectaculairs te zien. Daar komt de komende jaren verandering in: zo wordt onder meer de 300 meter lange boog van de Van Brienenoordbrug naar het eiland gebracht om daar te worden gerenoveerd.