gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Bijzondere erepenning voor Dordtse helden

Een bijzonder zeldzame onderscheiding kregen vrijdagmorgen Nanne Bijlsma en Sem van Zweeden. Uit handen van de burgemeester ontvingen zij de Bronzen Erepenning voor Menschlievend Hulpbetoon.

Petra Scheurwater |  | Aangepast op
De 19-jarigen kregen de onderscheiding omdat zij een Dordtse vrouw tot twee maal toe van het spoor hebben gered. Nanne Bijlsma is op zondagavond 12 februari onderweg naar zijn vriendin als hij op het spoor ter hoogte van de Zuidendijk een vrouw ziet liggen. "Ik dacht er niet bij na, ik zag de spoorboom naar beneden gaan en sprong van mijn fiets af en heb haar van het spoor getrokken."

Kort daarna passeert de trein. Bijlsma belt 112 en roept de hulp van een voorbijganger in, pizzakoerier Sem van Zweeden. "Ik ben aan het werk en rij gewoon over het spoor. Ik had het niet echt door maar hoor opeens een jongen schreeuwen. Toen ben ik gelijk van mijn scooter afgestapt."

Ondertussen nadert er een volgende trein en gaat de vrouw opnieuw het spoor op. De jonge Dordtenaren helpen de inmiddels gearriveerde politieagenten om de vrouw, die zich hevig verzet, van het spoor te verwijderen.

Burgemeester Peter Van der Velden prijst bij het uitreiken van de onderscheiding de moed van Nanne en Sem. "Ik denk dat ze een voorbeeld zijn voor ons allemaal. Krachtig en moedig. Hier was iets met extreem gevaar, een naderende trein, spoorwegbomen die open en dicht gaan. Toen ik het dossier onder ogen kreeg was ik zeer onder de indruk."

Maar daar willen de jongemannen eigenlijk niks van weten. Van Zweden "Ik vind het niet meer dan normaal dat je zo'n daad verricht, volgens mij hoort het er gewoon bij. Ik zou nooit doorrijden." Trots op de onderscheiding zijn ze wel. Bijlsma "Dat ik hiervoor beloond wordt betekent heel veel voor me."

De Erepenning voor Menschlievend Hulpbetoon is een Koninklijke Onderscheiding en is, na de Militaire Willems-Orde, de oudste nog bestaande Nederlandse dapperheidsonderscheid. De onderscheiding wordt verleend aan 'hen die een menslievende daad hebben verricht die de kenmerken draagt van moed, beleid en zelfopoffering'.

Foto: Nanne Bijlsma (links) en Sem van Zweeden poseren met de burgemeester en twee agenten

Lees ook

fotooo

Rijen en lege schappen in supermarkt na kookadvies: ‘Geen water meer te krijgen’

Dordtenaren zijn flink aan het hamsteren geslagen nu er in de stad een kookadvies geldt na de vondst van een poepbacterie. Uit een supermarkt in Winkelcentrum Sterrenburg zijn beelden opgedoken van tientallen mensen die waterflessen willen inslaan, al zijn veel van hen al te laat. Ook elders in de streek is het flessenwater uitverkocht.

verkeerslichten 02

wegen

Grote stoplichtoperatie van start: tientallen lampen vervangen

Op vier verschillende kruisingen in Dordrecht worden alle verkeerslichten vervangen. Als eerste zijn de stoplichten op de Provincialeweg bij de op- en afritten van de N3 aan de beurt.

PSX_20260615_074640

Scooterrijder botst tegen stoeprand in Stadspolders en raakt gewond

Een scooterrijder is zondagavond gewond geraakt bij een eenzijdig ongeluk in de Dordtse wijk Stadspolders. Volgens een politiewoordvoerder botste de (jonge)man in een flauwe bocht tegen een stoeprand en ging vervolgens onderuit.

merwedelingelijn kleiner

Geen fietsen in de trein en minder stops op dit station tijdens afsluiting Papendrechtsebrug

Tijdens de afsluiting van de Papendrechtsebrug mogen in de treinen op de Merwedelingelijn geen fietsen meer mee. Ook wordt op station Hardinxveld-Giessendam in die periode voorlopig niet vier keer, maar twee keer per uur gestopt. Dat heeft de provincie besloten, in overleg met vervoerder Qbuzz en Rijkswaterstaat.

hendrik ido ambacht

Opnieuw vrouw aangerand door man op fatbike in Hendrik-Ido-Ambacht

In Hendrik-Ido-Ambacht is dinsdagavond opnieuw een vrouw aangerand door een onbekende man op een fatbike. Dat gebeurde rond 21:30 uur langs de Krommeweg. Zeven andere vrouwen zijn in de afgelopen weken in de omgeving ook al betast door iemand op een fatbike, maar nog niemand is aangehouden.

tempFileForShare_20260601-094338

Vlammen slaan uit busje op A27, verkeer wordt omgeleid

Op de A27 bij Hoogblokland is maandagochtend een voertuig in brand gevlogen. Op beelden is te zien dat de vlammen uit de wagen slaan.