Dordrecht, Netherlands

Blijven alle biebfilialen open met minder subsidie? 'Ik denk dat het moeilijk wordt'

Ankie Kesseler, directeur Bibliotheek AanZet Corrado Francke
Als de Dordtse bieb jaarlijks 140 duizend euro moet bezuinigen, kunnen waarschijnlijk niet alle filialen openblijven. Dat claimt AanZet, de organisatie achter dertig bibliotheekfilialen in onze provincie. "Ik zou echt de gemeente waarschuwen: 'Doe het niet'."
Corrado Francke | Redactie Streek 56 | 19 juni 2025 18:00 | Aangepast op 19 juni 2025 16:53
In de komende jaren moet Dordrecht ruim 15,4 miljoen euro bezuinigen. Het stadsbestuur wil niet dat één of meerdere bieblocaties dicht moeten, maar wel dat er vanaf 2027 per jaar 140 duizend euro wordt bespaard door het versoberen van de dienstverlening.

'Redelijk in verhouding'
Als dat plan doorgaat, krijgt de bibliotheek nog zo'n 3,6 miljoen euro per jaar. Nu is dat bijna 3,75 miljoen. "Naar onze mening is het voorgestelde bedrag redelijk in verhouding tot het totale subsidiebedrag voor de bibliotheek", laat verantwoordelijk wethouder Wim van der Kruijff via zijn woordvoerder weten.

Onderzoek moet uitwijzen welke maatregelen er gekozen worden, maar AanZet vreest voor de gevolgen. "Het kan altijd minder, maar het raakt de inwoners en de dienstverlening", reageert directeur Ankie Kesseler op de bezuinigingsplannen.

'Je komt tekort in je dienstverlening'
De directrice betwijfelt of het lukt om alle vijf vestigingen open te houden als de dienstverlening flink moet inkrimpen. "Ik hoop het niet, maar ik denk dat het moeilijk wordt. Ook al sluit je geen vestigingen, je komt tekort in je dienstverlening aan het publiek", zegt Kesseler, die van een 'hele onmogelijke opdracht' spreekt.

De bibliotheek is immers niet meer wat het vroeger was, stipt de directeur aan. Naast 'boekenbibliotheek' is de bieb inmiddels ook informatiepunt voor allerlei zaken zoals overheidsmails, kun je er terecht voor belastinghulp, is er een taalcafé en kun je er zelfs een potje gamen of klaverjassen.
In Dordt zijn er vijf bibliotheken, waaronder deze in de wijk Crabbehof RTV Dordrecht
"De dienstverlening bestaat niet alleen uit openstellingsuren of een paar mooie boeken in de kast", merkt Kesseler op, "maar in al die activiteiten, het investeren in het netwerk en het bereiken van mensen."

Onder het landelijk, boven het regionaal gemiddelde
Ook wijst ze naar de dit jaar ingevoerde zorgplicht die volwaardige bibliotheken in iedere gemeente verplicht stelt. Daaruit blijkt dat het huidige subsidiebedrag voor de Dordtse biebfilialen 'niet op het niveau zit waar het zou moeten zijn', benadrukt Kesseler. "Dus we hebben sowieso naar de toekomst nog stappen te zetten."

Van der Kruijff laat via zijn woordvoerder juist weten dat de bijdrage per inwoner in Dordrecht de op één na hoogste is in vergelijking met de andere Bibliotheken AanZet in de regio. "Dit jaar wordt het bedrag zelfs iets verhoogd en komt daarmee op circa 21 euro per inwoner", aldus de wethouder.

Verhuizing
AanZet heeft in Dordrecht kleinere vestigingen in de wijken Crabbehof, Sterrenburg, Dubbeldam en Stadspolders, maar het hoofdkantoor (en de grootste bieb) is de Stadsbibliotheek in de binnenstad. Die verhuist komend jaar naar het Dordthuis, waar de bibliotheek onder één dak gaat met de gemeente, de VVV en de Sociale Dienst.

"Het Dordthuis is een heel mooi initiatief en wordt een prachtige plek voor de jeugd en voor een positief leesklimaat, maar het is een heel ander concept dan dat we hier (in de huidige Stadsbibliotheek, red.) realiseren. We weten ook daar dat er uitdagingen te zijn om het goed te kunnen bemensen", benadrukt Kesseler.

College: bezuiniging haalbaar
Het stadsbestuur realiseert zich dat bezuinigen voor de bieb 'een zware opgave', maar tegelijkertijd 'haalbaar' is. De gemeente heeft ervoor gekozen om de bezuiniging pas in 2027 door te voeren, zodat er eerst zorgvuldig en in goed overleg bekeken kan worden waar er geld bespaard kan worden. "Daarmee is er ruim een jaar de tijd om de precieze invulling van deze besparing vorm te geven. De concrete invulling volgt dus nog", besluit Van der Kruijf.

Bekijk hieronder ook een videoreportage over de bezuinigingen.

Meest gelezen

Batterijpark langs de N3 krijgt vorm: 144 batterijen staan klaar

Trevyn van Houwelingen | Redactie Streek 56 | 13 jun 2025 07:30

Roy en Ria van woonboot gestuurd: ‘We worden de dakloosheid ingejaagd’

Coen Theuwis | Redactie Streek 56 | 17 jun 2025 21:00

Dordrecht int nu zelf afvalboetes en grijpt in één maand al 50 keer in

Corrado Francke | Redactie Streek 56 | Pascalle van Werkhoven | 17 jun 2025 10:00

Lees ook

Zwembad en sterrenwacht niet wegbezuinigd: ‘De opluchting is heel groot’

Zwembad De Dubbel en Sterrenwacht Mercurius kunnen ‘gewoon’ doorgaan. Het bad en observatorium stond...

Hierop wil het stadsbestuur de komende jaren ruim 15 miljoen bezuinigen

Het Dordtse stadsbestuur wil de komende jaren vooral bezuinigen door ‘zakelijker te handelen’, veel ...

Stadsbestuur over afbouw en dreigende sluiting Onderwijsmuseum: 'Spijtig besluit'

Het Dordtse stadsbestuur betreurt de situatie die is ontstaan rondom het Nationaal Onderwijsmuseum. ...

Onderwijsmuseum sorteert voor op sluiting en schaalt activiteiten af: 'Het is 5 over 12'

Het Nationaal Onderwijsmuseum ziet geen uitweg meer. De dreigende bezuinigingen van de gemeente Dord...

Sterrenwacht Mercurius moet blijven, vindt André Kuipers

De bekendste ruimtevaarder van Nederland heeft in een video opgeroepen tot het behoud van sterrenwac...

Voorleesmarathon Stadsbibliotheek Dordrecht op Blue Monday

De zogenoemde meest depressieve dag van het jaar, ‘Blue Monday’, staat weer voor de deur. Reden voor...