gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Blunder met beeld was te voorkomen geweest

a82a85e857c366b4380f902fcfc1557c

De blunder bij het nieuwe beeld van Willem van Oranje, in Dordrecht, had voorkomen kunnen worden als de maker en de gemeente Dordrecht een historicus hadden geraadpleegd. Dit zegt Henk 't Jong.

Dennis Koorevaar |  | Aangepast op
De Dordtse historicus is verbaasd over de uitleg van de kunstenaar, die na de onthulling van het beeld zei dat er in 1572 niet twaalf, maar elf steden aanwezig waren bij de eerste Vrije Statenvergadering.

In de ramen van de Statenzaal van het Hof zijn de wapens te zien van twaalf steden, die daar de aanzet gaven om met hulp van Willem van Oranje de Spaanse bezetter te verdrijven.

Oudewater is daar één van, maar de naam van die plaats ontbreekt op de sokkel van het beeld. Volkomen onterecht, zegt 't Jong: "Oudewater hoort er bij. Lees de notulen uit 1572 maar."

Volgens de kunstenaar en de stichting had het stadje geen stemrecht en hoort er dus eigenlijk niet bij. "Dat geldt ook voor zeven andere steden. Alleen de grootste steden van Holland hadden stemrecht", aldus de historicus.

Of het verhaal over het stemrecht een smoes was, omdat de plaats 'gewoon' vergeten is, of dat er is uitgegaan van foute informatie laat hij in het midden: "Als er vooraf een historicus was geraadpleegd, was dit niet gebeurd."

De gemeente Dordrecht gaat de naam van Oudewater alsnog op de sokkel vermelden, zo twitterde burgemeester Wouter Kolff al direct na de ontdekking van de blunder.

Lees ook

opnames oude fluit

Zo klinkt de oudste blokfluit van ons land: ‘Dit had ik niet verwacht!’

Wat als je terug kon reizen naar 1350 en horen hoe muzikanten toen muziek maakten? Die tijdreis wordt binnenkort bijna mogelijk: onderzoekers hebben namelijk geluid weten te ontfutselen van de oudste blokfluit van ons land. “Ik wil oude instrumenten weer tot leven wekken.”

260922Installatie-Kinderburgemeester-Daan-Berat

Berat (10) is de nieuwe kinderburgemeester van Zwijndrecht

Zwijndrecht heeft een nieuwe kinderburgemeester. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van afgelopen week werd de 10-jarige Berat officieel geïnstalleerd. Ook vijf nieuwe kinderambassadeurs gingen aan de slag. Drie kinderambassadeurs blijven nog een jaar actief. Samen laten zij de stem van kinderen in Zwijndrecht horen.

yv20261003A1C04009

FC Dordrecht-back baalt van discutabele handsbal: ‘Ik kan ‘m niet afknippen’

Beni Mpanzu baalt als een stekker na het 1-1 gelijkspel van FC Dordrecht in Den Bosch. De back maakte, in de ogen van arbiter Joshua Kuipers, strafbaar hands in het eigen doelgebied waarna de Brabanders vanaf de penaltystip langszij kwamen. Een discutabele beslissing, vindt Mpanzu.

OPMA Pieter van Loon

Ad maakt ritje in de TukTuk met ondernemer Pieter van Loon

Presentator Ad van den Herik heeft zijn zomervakantie met een week verlengd en dat geeft ons de gelegenheid om zijn ritje in de TukTuk met vastgoedondernemer en stadsgids Pieter van Loon nog een keer uit te zenden.

tv47kenya

Sliedrechter benoemd tot minister in omstreden parallelle regering Sudan

Een man uit Nederland is begin mei benoemd tot minister van Justitie in een omstreden regering van de Rapid Support Forces (RSF) in Sudan. Dat blijkt uit onderzoek van de NOS. Bronnen melden aan Rijnmond dat het gaat om een man uit Sliedrecht.

Natasja buschauffeur verhaal foto

Voor buschauffeur Natasja is staken voor sociale zekerheid belangrijk: ‘Best pittig’

De ov-staking van woensdag is niet zonder reden. Vakbonden FNV en CNV voeren actie tegen het kabinetsbeleid op het gebied van sociale zekerheid. Voor buschauffeur Natasja Nieuwendorp-Batenburg uit Dordrecht is dat heel belangrijk, en dus staakt ze mee.