gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Blunder met beeld was te voorkomen geweest

a82a85e857c366b4380f902fcfc1557c

De blunder bij het nieuwe beeld van Willem van Oranje, in Dordrecht, had voorkomen kunnen worden als de maker en de gemeente Dordrecht een historicus hadden geraadpleegd. Dit zegt Henk 't Jong.

Dennis Koorevaar |  | Aangepast op
De Dordtse historicus is verbaasd over de uitleg van de kunstenaar, die na de onthulling van het beeld zei dat er in 1572 niet twaalf, maar elf steden aanwezig waren bij de eerste Vrije Statenvergadering.

In de ramen van de Statenzaal van het Hof zijn de wapens te zien van twaalf steden, die daar de aanzet gaven om met hulp van Willem van Oranje de Spaanse bezetter te verdrijven.

Oudewater is daar één van, maar de naam van die plaats ontbreekt op de sokkel van het beeld. Volkomen onterecht, zegt 't Jong: "Oudewater hoort er bij. Lees de notulen uit 1572 maar."

Volgens de kunstenaar en de stichting had het stadje geen stemrecht en hoort er dus eigenlijk niet bij. "Dat geldt ook voor zeven andere steden. Alleen de grootste steden van Holland hadden stemrecht", aldus de historicus.

Of het verhaal over het stemrecht een smoes was, omdat de plaats 'gewoon' vergeten is, of dat er is uitgegaan van foute informatie laat hij in het midden: "Als er vooraf een historicus was geraadpleegd, was dit niet gebeurd."

De gemeente Dordrecht gaat de naam van Oudewater alsnog op de sokkel vermelden, zo twitterde burgemeester Wouter Kolff al direct na de ontdekking van de blunder.

Lees ook

timmerdorpdordt

Voor het eerst een timmerdorp op deze plek: 'Er ontstaan serieuze hutten'

Kinderen en klussen is misschien niet de eerste combinatie waar je aan denkt. Toch worden elke zomervakantie op verschillende plekken met veel enthousiasme timmerdorpen gebouwd. Rotaryclub Johan de Witt ter Merwede organiseert dit jaar voor het eerst een timmerdorp in de Dordtse wijk de Staart. “Het is een groot succes”, zegt Jurgina Feith initiatiefneemster van deze eerste editie.

Schip still website

Dit historische schip meert aan in Dordrecht: ‘Stukje Europese geschiedenis’

Het historische schip de Baquet Dumas ligt in Dordrecht. Het schip is slechts één van de drie in zijn soort die nog in het water ligt en kan varen. In de Dordtse Leefwerf moet het schip worden behouden voor de toekomst en daarvoor worden leerlingen van verschillende scholen uit Dordrecht ingezet.

noslift

Kapotte lift bij perron? App biedt uitkomst voor rolstoelgebruikers zoals Nick

Op een treinstation aankomen en ontdekken dat de lift op het perron niet werkt. Voor mensen die goed ter been zijn is dat niet direct een probleem, maar voor rolstoelgebruikers is dat andere koek. Dordtenaar Nick Bootsman kaart dit al jaren aan, maar nu is er eindelijk een oplossing met een nieuwe functionaliteit in de NS-app. “Volhouden kan het verschil maken.”

STARDO

Al 45 jaar aangepast roeien in de streek: 'Meer mensen moeten hiervan weten'

STARDO, de Stichting Aangepast Roeien Dordrecht en Omstreken, viert zondag 16 augustus het 45-jarig jubileum. Bij deze viering komen roeiers, vrijwilligers en betrokken organisaties samen voor een gezamenlijke roeitocht over het Wantij.

Nieuw project (7)

Volkstuinvereniging op zoek naar potentiële groene vingers

De poorten van de Dordtse moestuinvereniging Klein Grondbezit aan de Arie Schaapweg staan zaterdag 15 augustus wagenwijd open. Van 10.00 tot 12.00 uur kunnen geïnteresseerden tijdens de open dag kennismaken met tuinieren in een volkstuincomplex. Voorzitter Jan van Uden (66) hoopt vooral te laten zien dat tuinieren meer is dan alleen groenten verbouwen.

FOTO BIJ PERSBERICHT BOOMSPIEGELS

Buren maken samen hun straat groener: ‘Ik ben het liefst de hele dag buiten’

Meer bloemen, bijen en vlinders in de straat? Inwoners van Papendrecht kunnen een boomspiegel, het stukje grond dat om een boom heen staat, adopteren. Marinka uit de Paltrokmolen en haar buren adopteerden samen al veertien van zulke boomspiegels in de buurt.