Dordrecht, Netherlands

Boekenserie over luchtaanvallen op Dordt tijdens de oorlog

Schrijver Pieter van Wijngaarden uit Papendrecht is aan een bijzonder project begonnen. Hij is in de verhalen achter de luchtaanvallen in deze regio tijdens de Tweede Wereldoorlog gedoken. Zijn grote speurtocht moet een serie van vijf boeken opleveren onder de titel Kroniek van de Luchtoorlog. Deel één komt bijna uit.
Sander Verrips | 12 februari 2021 09:03 | Aangepast op 12 februari 2021 09:03
Veel oorlogsverhalen zijn al bekend, maar Van Wijngaarden speurt naar de gebeurtenissen die nog onbekend zijn en probeert op deze manier een zo’n compleet mogelijk beeld te schetsen. Eén geschreven boek uit die tijd vormt de basis hiervan. “Dit handgeschreven boek van de luchtmacht uit die tijd is de achterliggende gedachte van mijn boeken. Alles wat overvloog, werd daarin toen van minuut tot minuut beschreven. Je zag de richtingen, maar bijvoorbeeld ook de crashes. Je kunt daar een hoop uit concluderen en op die manier ben ik gestart. Achter elke regel zat eigenlijk wel een verhaal.”

Van Wijngaarden vertelt dat hij dit handgeschreven boek heeft gevonden. “Het lag in een kelder van een vliegtuigfabriek in Papendrecht. De fabriek werd gesloopt en daarvoor heb ik er even rondgekeken, zo nieuwsgierig als ik ben.”

Het maken van de boeken vergde veel onderzoek. “Dit begint bij het archiveren en dat vind ik het meest interessant. Voor het schrijven van het boek knoop je alle gevonden draadjes aan elkaar.”

De schrijver geeft een voorbeeld van een onbekend verhaal dat in zijn boek straks te lezen valt. “Op 11 mei 1940 voer en een boot vol dynamiet voor het Nederlandse leger bij ‘s-Gravendeel. Het was een particulier schip met 12 ton dynamiet aan boord. Het ging onder allemaal bruggetjes door terwijl het niet wist dat al deze bruggen in Duits bezit waren. Het schip is toen echt heftig beschoten."

Het eerste exemplaar van de Kroniek van de Luchtoorlog is vanaf 5 mei dit jaar verkrijgbaar.

Lees ook

Vuurwapen blijkt nep: jongen bedreigd met balletjespistool

De drie jongens die worden verdacht van het bedreigen van een jongen in Zwijndrecht hadden geen echt...

Gevangene mag buiten PI werken, maar daar gaat het mis: breekt kaak van collega

Tijdens werkzaamheden buiten de Dordtse gevangenis, heeft een gedetineerde een collega mishandeld. D...

Alles voor ijs in de binnenstad: duiker in het water voor schaatsbaan

Nog drie weken wachten en dan viert de goedheiligman zijn verjaardag. Toeval of niet, tijdens het ho...

Steeds meer boa’s met bodycams, al is niet iedere gemeente voorstander

Steeds meer handhavers in onze regio krijgen bodycams. Ridderkerk is het meest recente voorbeeld waa...

Vakbonden leggen nieuw cao-voorstel Chemours naast zich neer

Vakbonden CNV en FNV hebben het cao-voorstel van Chemours afgewezen. Het chemiebedrijf stelde komend...

Duikers rukken uit om meeuw uit benarde situatie te redden

Het redden van een verstrikt geraakte meeuw in Dordrecht heeft afgelopen weekend veel voeten in de a...