gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Boete is voor vermoeide trucker Jan de druppel: 'Er is gewoon geen parkeerplek'

2d7e795968952b482a03abc615fa1417.jpg

Na een lange dag je vrachtwagen willen parkeren, maar nergens een plekje kunnen vinden. Het overkomt chauffeur Jan Slotboom (63) uit Dordrecht regelmatig en vorig jaar leidde dat zelfs tot een bekeuring van honderden euro's. Dat vindt hij zó oneerlijk dat hij de boete aanvecht: "We worden gewoon gedwongen verkeersonveilig te rijden."

Corrado Francke | Rijnmond |  | Aangepast op
Als we Jan Slotboom spreken, glundert hij. Hij is net terug met zijn wagen uit Amsterdam, waar hij zoutwater moest afleveren bij de dierentuin Artis. "12.000 liter. Bestemd voor de zeerobben. Het was mijn leukste rit van het jaar. Terwijl het water werd gelost, mocht ik een uurtje het park in."

Maar niet alle werkdagen zijn er voor Slotboom zulke prettige verrassingen. Sterker nog, de chauffeur wordt steeds vaker geconfronteerd met iets vervelends: dat er geen enkele parkeerplaats meer te vinden is. "Soms gaan de chauffeurs uit pure wanhoop zelfs op de vluchtstrook staan. Levensgevaarlijk. Maar die boete is lager dan de boete voor foutparkeren." Als Jan vorig jaar 500 euro boete krijgt voor parkeren op een plek waar dat niet mag, is voor hem de maat vol. Hij gaat in de aanval.

'Slapende kop'
Als Slotboom op 22 maart 2023 een lading zoutzuur lost bij Shell Pernis loopt hij door technische problemen bij de raffinaderij een urenlange vertraging op. "Ik voelde mijn ogen dichtzakken en wist dat het niet meer veilig was om weer de A15 op te gaan", blikt hij terug. Na vier uur wachten zoekt hij in de duisternis bij Shell naar een parkeerplek, maar dat is kansloos. De volgende optie is tientallen kilometers verderop - zonder garantie op een plek - en dat durft hij niet aan. "Het laatste wat je wil als chauffeur is de verkeersveiligheid in gevaar brengen."

Op een bedrijfsterrein in de Rotterdamse Waalhaven zet Slotboom vervolgens zijn wagen neer en kruipt hij op de achterbank onder de wol. Omdat de tank nog niet gereinigd is, rijdt hij formeel met een gevaarlijke stof aan boord. Daarmee mag je niet binnen de bebouwde kom parkeren. Alleen beseft Slotboom niet dat het bedrijfsterrein binnen de bebouwde kom valt. "Maar ook al had ik het geweten, dan had ik het toch gedaan", zegt hij nu. "Het is niet verstandig als je met een slapende kop de snelweg nog op gaat, ik kon echt niet meer verder rijden."

Slecht nieuws
De volgende ochtend krijgt hij een agent van de Zeehavenpolitie aan de telefoon. Die heeft slecht nieuws. Slotboom moet 500 euro betalen vanwege illegaal parkeren. Maar daar is hij het niet mee eens en hij vecht de boete aan. Volgens de rechter en de officier van justitie had zijn werkgever hem desnoods moeten ophalen. "Ik kan heel goed begrijpen dat u aan uw eind zat qua energie, maar ik verwijt u dat u de verkeerde beslissing genomen hebt", zegt de officier tijdens de rechtszaak eerder deze maand.

Uiteindelijk hoeft Jan Slotboom de boete niet meer te betalen, zo lang hij het niet nog een keer doet. Omdat hij volgens de rechter wél fout zat, gaat de vrachtwagenchauffeur toch in hoger beroep. "Ik heb de buit binnen, maar daar was het niet om te doen. Het gaat mij om het probleem aan de kaart te stellen. Er moet echt wat gebeuren, de politiek laat het liggen en dan hoop ik dat de rechter daadkrachtig op durft te treden." Hij doet het voor zijn collega's voor wie het probleem steeds groter wordt. Bij de rechtszaak zijn collega-chauffeurs uit het hele land naar de Rotterdamse rechtbank gekomen om Jan Slotboom te steunen.
e982f1b668e9bd0f6696e9984862c633.jpg
Terwijl Slotboom door Dordrecht rijdt en laat hij achter het stuur zien hoe lastig het is om een plek te vinden. Al om vier uur 's middags is bijna alles vol. Soms wordt er bijna letterlijk gevochten om een plek. "Ik werd laatst op de snelweg vlak voor een afslag zowat afgesneden door iemand die me net voor wilde zijn. Nee, leuker wordt het er niet op." Ook vindt hij het jammer dat collega's steeds minder tijd hebben voor een kopje koffie. Ze zitten in de stress of ze wel een plek kunnen vinden en willen zo snel mogelijk door.

Aandacht voor het probleem
We rijden de Kerkeplaat op, locatie van de Dordtse gevangenis. "Het is een vrachtwagenparkeerplaats, maar het staat vol met auto's. Als je hier 's avonds komt, is er gewoon geen plek." Aan de andere kant van het eiland, op industrieterrein Dordtse Kil, is het ook vaak erg druk en duurt het een tijdje voor Slotboom zijn truck ergens kan parkeren. Met zijn rechtszaak wil Slotboom aandacht vragen voor het probleem.

Hij wijt het probleem aan de toename van met name Oost-Europese rijders en het aantal plekken dat niet meestijgt. "Er verdwijnen bij tankstations zelfs parkeerplaatsen omdat er bijvoorbeeld oplaadplekken voor elektrische auto's worden gemaakt. Het kan echt niet langer zo. We worden gedwongen tot verkeersonveilig rijgedrag." Hij hoopt dat gemeenten meer plekken voor vrachtwagens gaan creëren en dat de regels voor parkeren versoepeld worden.

Strijdbaar voor meer plekken
Slotboom gaat over een paar maanden met pensioen, maar blijft tot die tijd strijdbaar voor meer parkeerplekken. "Elke dag wordt het erger. Het is stressvol en collega's gaan rare dingen doen om nog een plekje te bemachtigen." De eerste positieve tekenen zijn er al een week na de rechtszaak. De politiek in Spijkenisse wil met hem in gesprek en Shell Pernis heeft een slagboom geïnstalleerd om vrachtwagens meer kans te geven op een parkeerplek.

Maar dat is voor Jan niet genoeg. Ondanks een gunstig vonnis van de Rotterdamse rechter gaat hij later dit jaar naar het gerechtshof in Den Haag. Daar wil hij dat de boete helemaal van tafel gaat.

"Het leeft breed en is een enorm probleem", zegt Rotterdammer Maarten van der Westen van BIGtruck Online Magazine. Voor hem is het geen enorme verrassing dat de rechtszaak van Jan Slotboom zo massaal werd bezocht door vrachtwagenchauffeurs. "De boetes zijn enorm. Als je blijft doorrijden, ook al ben je op het maximale aantal uren, dan kan dat oplopen tot 1500 euro. Terwijl er vaak echt met geen mogelijkheid een plek te vinden is."

Lees ook

foto artikel streetart.jpg

Schilderen op nummer, maar dan levensgroot: ‘Hopen de buurt op te fleuren’

Schilderen op nummer is normaal gesproken een gepriegel met een penseel en kleine vakjes, maar in Sliedrecht kan het deze week op veel grotere schaal worden uitgevoerd. Een meterslange muur onderaan de Havikflat wordt namelijk vrolijk ingekleurd. Straatkunstenaar Anouk Brand maakte het ontwerp speciaal voor de buurt. “En iedereen mag een eigen stukje schilderen”, vertelt ze.

montage_RTV Dordrecht nieuws.00_00_53_05.Still001.png

Provincie: niet 21, maar 33 procent sociale huur in Sliedrecht-Noord

De provincie is positief over het contourenplan voor de nieuwbouwwijk Sliedrecht-Noord. Wel moet het plan op een aantal punten worden aangepast en verder worden uitgewerkt. De belangrijkste wijziging: het aandeel sociale huurwoningen moet omhoog van ‘minstens 21 procent’ naar 33 procent.

55215952560_f1f1dbc360_o.jpg

Nieuw wereldrecord voor zwemmer Rogier Dorsman: 'Lang gekoesterde droom en doel'

Paralympisch atleet Rogier Dorsman uit Heerjansdam heeft afgelopen weekend een nieuw wereldrecord binnengesleept. Na vijf jaar trainen is het hem eindelijk gelukt om het record op de honderd meter schoolslag te bemachtigen. “Ik ben super blij en trots dat het gelukt is”, vertelt de zwemmer.

visvereniging.png

Deze visvereniging moet op zoek naar een nieuwe plek: 'Grote teleurstelling'

Visvereniging VAH in Alblasserdam moet haar clubgebouw uit. De gemeente gaat het pand verkopen. Het bestuur baalt, want zij zijn van mening dat de vereniging een flink sociale bijdrage heeft en veel betekent voor de bewoners van Alblasserdam. “Ik vind het zeer kwalijk, zeer vervelend en een grote teleurstelling”, aldus voorzitter Bert Kooijman.

45305.jpg

Auto op zijn kant op kruising N3, inzittenden bekneld

Op de kruising van de N3 zijn maandagochtend twee auto’s op elkaar gebotst. Eén auto is daarbij op zijn kant terechtgekomen.

Training defensie Dordtse Kil.png

Schoten en helikopters te horen in de Dordtse Kil

Defensie gaat maandagmiddag van 16.00 tot 19.00 trainen in Dordrecht. Deze training vindt plaats bij het Spinel Veiligheidscentrum, op het industrieterrein Dordtse Kil III. Er wordt geschoten met oefenmunitie, wat in de omgeving te horen is.