Dordrecht, Netherlands

Broeder Andrew terug in Dordrecht

Broeder Andrew is terug in zijn geboortestad Dordrecht. Arie de Carpentier, zoals broeder Andrew eigenlijk heet, verkondigt deze week een "Boodschap van Hoop uit het Midden-Oosten".
Peter Tromp | 21 maart 2017 09:32 | Aangepast op 21 maart 2017 09:32
De Anglicaanse priester begon zijn carrière vijftig jaar geleden als pastoraal werker in de Zeehavenbuurt. Nu woont en werkt hij in Jordanië.

"Dat voelt nu echt wel als mijn thuisland", zegt broeder Andrew. "Het is heel leuk om hier een week te zijn en oude vrienden te ontmoeten, maar Jordanië is voor mij toch wel home sweet home geworden."

Doven

Broeder Andrew is al veertig jaar directeur van het Holy Land Institute for the Deaf in Jordanië. Hij zet zich in voor dove kinderen en volwassenen. Dat gebeurt onder meer op scholen en in

vluchtelingenkampen.

Hij ziet een duidelijke parallel tussen zijn werk met doven en zijn werk van een halve eeuw geleden in de Zeehavenbuurt. "Doven zijn, net als de mensen hier, erg direct. Ze zeggen waar het op staat, in gebarentaal kan dat ook moeilijk anders."

Voorbeeld

Feitelijk ziet hij in de hele manier van leven in Jordanië een voorbeeld voor Nederland. "Dat is mijn boodschap. Als wij met 3 procent christenen goed kunnen samenleven met de moslims in Jordanië, dan moet dat hier omgekeerd toch ook kunnen?"

De spanningen tussen Nederlanders en een deel van de Turkse gemeenschap zijn hem niet ontgaan. "Maar mensen moeten zich niet laten leiden door wat Erdogan via de media roept. Ga gewoon in gesprek met je Turkse buurman. Zo leer je elkaar beter kennen en respecteren."

Vluchtelingen

Ook de opvang van vluchtelingen is een 'hot issue' in beide landen. Jordanië heeft twee miljoen vluchtelingen opgevangen met een eigen bevolking van 6,5 miljoen mensen. In die verhouding zou alleen Dordrecht al ruim 30.000 mensen opvangen.

"Er is ook meer mogelijk dan je denkt", zegt broeder Andrew. "Al is het makkelijker om mensen op te vangen die qua gewoontes en geloof erg op elkaar lijken. Maar Duitsland heeft ook één miljoen vluchtelingen opgevangen."

De komst van vluchtelingen brengt ook problemen mee, beseft hij. "Maar scheidt de schapen van de bokken. Hooguit 10 tot 15 procent van de mensen is bezig met onrust zaaien, de rest wil in vrede samenleven."

Leren van elkaar

De boodschap is simpel, vindt broeder Andrew: "Luister naar en leer van elkaar en toon respect voor andersdenkenden. In Libanon zijn de meeste mensen, net als in de Zeehavenbuurt, direct, open en eerlijk naar elkaar. Dat werkt het best."

Broeder Andrew zal in meerdere kerken zijn boodschap verkondigen deze week. Op vrijdagavond gebeurt dat in 'zijn' Wilhelminakerk, aan de Blekersdijk. Vanaf 20.00 uur is hij te gast op een thema-avond over geloof, vluchtelingen en de zorg voor gehandicapten.

Lees ook

Jaarlijks nieuwjaarsconcert Soli Deo Gloria: veel bekende stukken, maar zeer gevarieerd

Ook dit jaar heeft Muziekvereniging Soli Deo Gloria Alblasserdam het jaarlijkse nieuwjaarsconcert ge...

Man uit Zwijndrecht (34) na kettingbotsing overleden

Een van de twee slachtoffers die zwaargewond raakte bij een kettingbotsing op de A15 is overleden. H...

Weggebruikers opgelet: plaatselijk slecht zicht door dichte mist

Het KNMI waarschuwt woensdag met code geel voor dichte mist. Met uitzondering het noordoosten van he...

Cheque voor Stichting Haarwensen: Meer haarwerken voor kankerpatiënten

Soroptimistclub Merwekring, een club die zich inzet voor vrouwen en meisjes, heeft een cheque van 3....

'Veldslag' na FC Dordrecht - ADO bestraft, daders betuigen 'gigantische spijt'

Veertien FC Dordrecht-supporters zijn dinsdag veroordeeld voor hun rol bij ongeregeldheden na het du...

Steeds meer ongelukken op de weg: Hardinxveld-Giessendam spant de kroon

Van kop-staartbotsingen met weinig schade tot dramatische ongelukken met dodelijke afloop. Het aanta...