Dordrecht, Netherlands

Broeder Andrew terug in Dordrecht

Broeder Andrew is terug in zijn geboortestad Dordrecht. Arie de Carpentier, zoals broeder Andrew eigenlijk heet, verkondigt deze week een "Boodschap van Hoop uit het Midden-Oosten".
Peter Tromp | 21 maart 2017 09:32 | Aangepast op 21 maart 2017 09:32
De Anglicaanse priester begon zijn carrière vijftig jaar geleden als pastoraal werker in de Zeehavenbuurt. Nu woont en werkt hij in Jordanië.

"Dat voelt nu echt wel als mijn thuisland", zegt broeder Andrew. "Het is heel leuk om hier een week te zijn en oude vrienden te ontmoeten, maar Jordanië is voor mij toch wel home sweet home geworden."

Doven

Broeder Andrew is al veertig jaar directeur van het Holy Land Institute for the Deaf in Jordanië. Hij zet zich in voor dove kinderen en volwassenen. Dat gebeurt onder meer op scholen en in

vluchtelingenkampen.

Hij ziet een duidelijke parallel tussen zijn werk met doven en zijn werk van een halve eeuw geleden in de Zeehavenbuurt. "Doven zijn, net als de mensen hier, erg direct. Ze zeggen waar het op staat, in gebarentaal kan dat ook moeilijk anders."

Voorbeeld

Feitelijk ziet hij in de hele manier van leven in Jordanië een voorbeeld voor Nederland. "Dat is mijn boodschap. Als wij met 3 procent christenen goed kunnen samenleven met de moslims in Jordanië, dan moet dat hier omgekeerd toch ook kunnen?"

De spanningen tussen Nederlanders en een deel van de Turkse gemeenschap zijn hem niet ontgaan. "Maar mensen moeten zich niet laten leiden door wat Erdogan via de media roept. Ga gewoon in gesprek met je Turkse buurman. Zo leer je elkaar beter kennen en respecteren."

Vluchtelingen

Ook de opvang van vluchtelingen is een 'hot issue' in beide landen. Jordanië heeft twee miljoen vluchtelingen opgevangen met een eigen bevolking van 6,5 miljoen mensen. In die verhouding zou alleen Dordrecht al ruim 30.000 mensen opvangen.

"Er is ook meer mogelijk dan je denkt", zegt broeder Andrew. "Al is het makkelijker om mensen op te vangen die qua gewoontes en geloof erg op elkaar lijken. Maar Duitsland heeft ook één miljoen vluchtelingen opgevangen."

De komst van vluchtelingen brengt ook problemen mee, beseft hij. "Maar scheidt de schapen van de bokken. Hooguit 10 tot 15 procent van de mensen is bezig met onrust zaaien, de rest wil in vrede samenleven."

Leren van elkaar

De boodschap is simpel, vindt broeder Andrew: "Luister naar en leer van elkaar en toon respect voor andersdenkenden. In Libanon zijn de meeste mensen, net als in de Zeehavenbuurt, direct, open en eerlijk naar elkaar. Dat werkt het best."

Broeder Andrew zal in meerdere kerken zijn boodschap verkondigen deze week. Op vrijdagavond gebeurt dat in 'zijn' Wilhelminakerk, aan de Blekersdijk. Vanaf 20.00 uur is hij te gast op een thema-avond over geloof, vluchtelingen en de zorg voor gehandicapten.

Lees ook

FC Dordrecht slikt drie tegengoals na rust en verliest bij ADO

FC Dordrecht mocht vrijdagavond een helft hopen op een resultaat bij koploper ADO Den Haag. In het k...

Leren door te doen: de kinderen kunnen vanaf nu zelf een band plakken

Binnenband eruit, het lek opsporen en plakken maar! Ruim vijftig leerlingen uit groep acht van de Mo...

Kattenfilmpjes kijken voor het goede doel: dit weekend in Kinepolis Dordrecht

Kattenliefhebbers opgelet: CatVideoFest komt dit weekend opnieuw naar Kinepolis Dordrecht. Tijdens h...

Op Pad Met Ad op TV: hoe gaan raadsleden om met bedreigingen, intimidatie en geweld?

In de nieuwste aflevering van Op Pad Met Ad interviewt presentator Ad van den Heerik Abdullah Uysal ...

Wat doe je bij een overstroming of brand? Kinderen leren het op deze plek

Leerpark Dordrecht krijgt binnenkort een gloednieuwe Risk Factory: een belevingscentrum voor kindere...

Poetsdoek in oven veroorzaakt brand in huis

In een huis aan de Torenstraat in Dordrecht is in de nacht van donderdag op vrijdag brand uitgebroke...