Dordrecht, Netherlands

Buurgemeente niet blij, maar Sliedrecht pakt door met azc: 'Wij kunnen dit aan'

De gemeente Sliedrecht staat, ondanks kritiek van 'buurman' Hardinxveld-Giessendam, pal achter de gekozen locatie voor het asielzoekerscentrum. Begin volgend jaar worden er aan de Zwijnskade, tegen de gemeentegrens, maximaal 250 mensen opgevangen. "Wij proberen hen er echt bij te betrekken en hun zorgen in de komende maanden weg te nemen", laat verantwoordelijk wethouder Ton Spek weten.
Corrado Francke | 25 januari 2024 10:37 | Aangepast op 25 januari 2024 10:37
Dat het azc er kwam, stond al langer vast. De gemeente wilde graag een steentje bijdragen aan het opvangen van asielzoekers: volgens Spek bevestigt de dinsdag aangenomen spreidingswet dat stilzitten geen zin heeft.

"Als elke gemeente zijn eigen verantwoordelijk neemt voor dit probleem, kunnen we met zijn allen iets moois doen." Eerder bood Sliedrecht crisisnoodopvang voor 48 asielzoekers in het eigen gemeentekantoor en vanuit die ervaring concludeert Spek: "Wij kunnen dit wel aan."

'Onbegrijpelijk'
Hardinxveld-Giessendam zet echter vraagtekens bij de gekozen locatie in Sliedrecht-Noord. Het gemeentebestuur, dat haar standpunt niet voor de camera van RTV Dordrecht wil toelichten maar wel een statement op haar website plaatste, noemt de keuze 'onbegrijpelijk' vanuit het oogput van veiligheid, zorg, bereikbaarheid en bouwlocaties in de directe omgeving.

Spek reageert: "Toen wij in april vorig jaar met hen hierover spraken, zagen we hoe ze schrokken. We hebben toen onze afweging opnieuw gemaakt en we zijn continue in overleg geweest wat ze nodig hebben om het behapbaar te krijgen."

Afspraken met buurgemeenten
Nu is het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) aan zet. In de tussentijd gaat de gemeente met inwoners (via een informatieavond) en met buurgemeenten in gesprek over samenwerking. Zo is er een concrete afspraak met de gemeente Alblasserdam gemaakt: Sliedrecht vangt een hoger aantal asielzoekers op, Alblasserdam neemt huisvesting voor statushouders voor haar rekening.

"We moeten met elkaar kijken hoe we elkaar kunnen helpen", wijst Spek naar de opvang van asielzoekers en statushouders, maar ook Oekraïeners in de regio. "Als we met elkaar kijken wat de een kan bieden en wat de ander kan bieden, heb je een mooie regionale samenwerking."

Lees meer over:

Asielzoekerscentrum|AZC|

Meest gelezen

Voormalig ‘Visser’s Poffertjes’ eigenaar Frans overleden

Emmely Kokshoorn | Redactie Streek 56 | 19 feb 2026 17:37

Man gewond na steekincident in restaurant

Rijnmond | 23 feb 2026 08:00

Van glazenwasser tot held: Peter redt gevallen vrouw in woning

Redactie Streek 56 | Monique de Graaf | 19 feb 2026 14:33

Lees ook

Eerste minderjarige asielzoekers aangekomen in pand bij winkelcentrum

De eerste van de tachtig minderjarige vluchtelingen zijn maandag aangekomen in Papendrecht. Ook de r...

Spandoeken, vuurwerk en nuance: drukbezocht protest tegen azc in dit dorp

Met Nederlandse vlaggen, spandoeken en rokende fakkels trok een flinke stoet van zo’n duizend demons...

Honderden vlaggen en protest tegen azc in dit dorp: 'Iedereen heeft het erover'

In de gemeente Molenlanden is er veel ophef over de mogelijke komst van een nieuwe opvanglocatie voo...

Opvangen asielzoekers in hartje Papendrecht mag: bezwaar bewoners afgewezen

De voorzieningsrechter heeft beslist dat de opvanglocatie voor 80 vluchtelingen in het centrum van P...

Vier azc-locaties op het oog in deze gemeente: ‘Snappen dat dit vragen kan oproepen’

De gemeente Molenlanden heeft vier plekken in beeld voor de opvang van in totaal 251 asielzoekers. H...

Sliedrechtse burgemeester tevreden met rustig verlopen protest

Ondanks dat de eerder aangekondigde demonstratie tegen de komst van een azc in de gemeente Sliedrec...