Dordrecht, Netherlands

Chemours legt productielijn stil om ongewenste uitstoot PFAS-stof te voorkomen

De fabriek van Chemours in Dordrecht Corrado Francke
Chemours heeft een productielijn van de fabriek in Dordrecht tijdelijk stilgelegd om ongewenste uitstoot van de stof trifluorazijnzuur (TFA) te voorkomen. Volgens woordvoerder Harmen Geers gaat het om een ‘tijdelijke afschakeling’ tot het zeker is dat de stof niet meer wordt geloosd.
Corrado Francke | 9 januari 2024 10:47 | Aangepast op 9 januari 2024 10:47
Eind augustus was dat nog wel het geval. Toen legde milieudienst DCMR het bedrijf een last onder dwangsom van 125 duizend euro op. Chemours kreeg de opdracht de onvergunde lozing van TFA te stoppen. Anders moest het bedrijf de opgelegde dwangsom betalen. Chemours spande nog wel een kort geding aan met als doel de last onder dwangsom op te schorten, maar dat wees de rechter vlak voor de kerstdagen af.

Proefopstelling
“Voor Chemours is het belangrijk om aan die last onder dwangsom te voldoen en te laten zien dat we er alles aan doen de ongewenste emissie van TFA te voorkomen”, laat Geers weten. De woordvoerder zegt dat Chemours niet verwacht dat er in alle productielijnen TFA zit. “Maar waar dat is aangetroffen, nemen we nu de juiste maatregelen.”

Zo heeft de chemiereus een proefopstelling neergezet om TFA uit het water te filteren. “Dat lijkt goed te werken, maar er is meer tijd nodig om te kunnen vaststellen dat deze opstelling onder alle omstandigheden de beoogde efficiëntie kan leveren”, aldus Geers.

'Potentieel zeer zorgwekkend'
TFA is een pfas-verbinding, die het RIVM aanmerkt als 'potentieel zeer zorgwekkende stof'. Dit zijn stoffen die nog niet met zekerheid als zeer zorgwekkend bestempeld zijn, maar wel extra in de gaten worden gehouden.

Lees meer over:

Chemours|PFAS|TFA|

Lees ook

Rechtbank: Nederlandse Staat doet genoeg om PFAS-problemen tegen te gaan

De Nederlandse Staat doet voldoende om de verspreiding van PFAS tegen te gaan. Dat is de uitspraak v...

Laatste moestuin in PFAS-pilot aangepakt, maar zorgen blijven

Na de moestuinen in Sliedrecht en Papendrecht wordt momenteel de grond van Tuindersvereniging Winger...

37 locaties door gemeente Dordrecht nader onderzocht op PFAS

De gemeente Dordrecht gaat dit jaar 37 locaties laten onderzoeken waar mogelijk PFAS in de bodem aan...

300e emmertjesprotest in dikke laag sneeuw: ‘Laten zien hoe krachtig gewone mensen zijn’

“Door hier te staan, ook met weer als dit, laten we zien hoe krachtig gewone mensen kunnen zijn." Zo...

Hennep helpt niet om vervuilde moestuinen schoon te maken, blijkt uit proeven

Hennep is ‘geen realistische oplossing’ om met PFOA-vervuilde moestuinen te saneren. Dat concludeert...

Onderzoek wijst uit: PFAS-stof TFA zit hier niet meer in de bodem dan op andere plekken

Deze streek heeft niet meer trifluorazijnzuur (TFA) in de bodem en het water dan andere delen van Ne...