Dordrecht, Netherlands

Chemours wil met onafhankelijke regisseur meer rust in PFAS-dossier

In een reactie op de het rapport van de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OvV) van 13 april 2023 pleit chemieconcern Chemours voor een onafhankelijke functionaris, belast met “de de taak om rust te creëren in deze situatie waar onrust in het publieke debat is.” Daarnaast zegt het bedrijf een aantal aanbevelingen van de onderzoeksraad op te gaan volgen.
Trevyn van Houwelingen | 24 augustus 2023 13:32 | Aangepast op 24 augustus 2023 13:32
De onafhankelijke functionaris moet de onrust in het debat tegengaan door een beroep te doen op samenwerking van alle partijen, onderwerpen met partijen waar ‘het schuurt’ te signaleren en bespreken en te helpen bij feitelijke communicatie in het publieke debat. Deze regisseur zou dan moeten worden aangewezen door de OvV, in samenspraak met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat.

In de reactie zegt Chemours ook toe van plan te zijn om in het kader van inzicht een jaarlijks makkelijk toegankelijke rapportage over de vestiging aan de Baanhoekweg in Dordrecht uit te brengen, met omwonenden als doelgroep. Dit omdat er volgens het rapport van de OvV nog winst te behalen viel bij de communicatie naar belanghebbenden.

Verder wijst het concern op overambitieuze doelen vanuit de overheid. Deze neemt volgens Chemours als maatstaf ‘nul uitstoot (nu)’, in plaats van de maatstaf ‘aanvaardbaar risico, met uiteindelijke doel geen impact van industrie op haar omgeving’. De eerstgenoemde maatstaf wordt volgens het chemiebedrijf “ingegeven door verlies aan vertrouwen van de burger in de overheid, samen met gebrek aan vertrouwen in het bedrijf, met daar bovenop negatieve framing in de media.”

Na een recente uitzending van onderzoeksprogramma Zembla kwam het bedrijf opnieuw onder een vergrootglas te liggen. Een hoorzitting in de Tweede Kamer volgde, waarbij de directie van de Nederlandse tak van Chemours uitleg moest komen geven over de situatie. Recentelijk besloot de gemeente Dordrecht een negatief zwemadvies af te geven voor recreatieplas de Merwelanden, die op een kleine drie kilometer van Chemours ligt. Dit vanwege een mogelijk gezondheidsrisico door inname van teveel PFAS in combinatie met andere bronnen van inname, denk hierbij aan groenten uit de eigen moestuin.

Vanaf vrijdag 1 september kunnen geïnteresseerden rondwandelingen volgen op het terrein van Chemours en DuPont. Die worden iedere vrijdag van september georganiseerd en bieden de bezoeker een kijkje in en om de fabriek. Aanmeldingen verlopen via de website van Chemours. Op diezelfde vrijdag 1 september wordt er door de provincie Zuid-Holland ook een hoorzitting georganiseerd waar iedere persoon die betrokken is bij het dossier, van de bedrijfsdirectie tot werknemers en omwonenden, mag spreken.

Meest gelezen

Pasar Malam Dordrecht gaat niet door

Redactie Streek 56 | 10 mei 2025 09:44

Lees ook

Enthousiaste zwemmers wagen zich dag te vroeg aan water de Merwelanden

Vanaf 1 mei is recreatieplas de Merwelanden weer toegankelijk voor zwemmers. Dit heuglijke nieuws zo...

Nóg een gemeente doet aangifte tegen Chemours

Chemiebedrijf Chemours in Dordrecht wordt door de gemeente Helmond verantwoordelijk gehouden voor PF...

Fabriek loosde PFAS van Chemours in riool, gemeente wil schade op Dordts bedrijf verhalen

Een fabriek in Helmond dat teflonpoeder verwerkte voor het Dordtse chemiebedrijf DuPont (nu Chemours...

Openbaar Ministerie op zoek naar bewijs bij Chemours: ‘Milieuzaken erg complex’

Chemiebedrijf Chemours in Dordrecht heeft dinsdag rechercheurs van het Functioneel Parket over de vl...

RIVM: eet geen eieren van hobby-kippen, kan door PFAS schadelijk zijn

Eet geen eieren meer van kippen uit eigen tuin, moestuinen, dierenweitjes en zorg- en kinderboerderi...

Bezoekers open avond Chemours blijven met vragen achter: 'Waardeloze avond'

Het handjevol bezoekers dat de open avond van Chemours bezocht, ging teleurgesteld naar huis. "De bi...