Dordrecht, Netherlands

COLUMN: Afvalchallenge

Deze podcast is geschreven door Rowan Siskens, een van de drie mannen achter de Goed Verhaal, Lekker Podcast. Begin april heeft er een grote verandering plaatsgevonden in mijn leven. Zoals alle grote veranderingen in het leven was ook deze behoorlijk ingewikkeld en ik werd er flink door verrast. Gelukkig beschikt Dordrecht over twee afvalcoaches die bijvoorbeeld als tip hadden om een app te downloaden waarmee ik producten kon scannen. Alsnog was ik niet zeker of ik al die kilo’s van vier weken lang vreten wel kwijt kon in mijn grijze container. Voor de duidelijkheid: ik heb het hier over het scheiden van afval.
Alka Goos | 22 mei 2021 09:00 | Aangepast op 22 mei 2021 09:00
Het zal de meeste inwoners niet zijn ontgaan dat Dordt een nieuw afvalbeleid heeft. Sinds vorige maand wordt mijn grijze container nog maar één keer in de vier weken opgehaald terwijl die voorheen na twee weken al vol zat. Stress, paniek, en schaamte maakten zich niet over mij meester. Ik bleef rustig en besloot kordaat te handelen. Stap 1 was het opzoeken van het nieuwe Dordtse afvalbeleid. Dat was gelukkig makkelijk zat; grijze container eens in de vier weken, groene container tweewekelijks en in de zomer wekelijks, en plastic wekelijks. So far so good. Stap 2 was het bestellen van allerlei nieuwe plastic producten om als thuiswerkende afvalverwerker de afvalstromen in goede banen te leiden. De brave burger die ik ben bestelde bij de HVC tien gele plastic zakken voor het plastic afval. Ik bestelde biologisch afbreekbare plastic zakken voor het gft-afval. Tot slot had ik nog nieuwe afvalbakken nodig om optimaal te kunnen scheiden. Om dat haalbaar te maken bestelde ik de uitschuifbare HÅLLBAR bakken met stickersysteem bij Ikea. Ik was er klaar voor.

We zijn vier weken verder en de eerste resultaten van deze afvalchallenge zijn inmiddels binnen. In den beginne was het even wennen. Moet ik de koffie uit de cups halen en dan de koffie bij groen, en de cups bij geel? Of alles bij geel? Is een leeg melkpak grijs of geel? Moet ik een lege bak met kwark afspoelen voordat het bij het plastic kan? Ik had meer vragen dan Google kon verwerken maar elke dag werd het steeds duidelijker. Bezoekers waren onder de indruk dat wij aan afval scheiden deden en ik voelde een zekere trots dat ik nu vanuit huis bijdraag aan een nog betere wereld. Volautomatisch verdwijnt ieder product in de juiste bak en de containers waren bij de eerste ophaaldatum verre van vol. Een oorkonde had ik toch zeer terecht gevonden.

Ik ben mij ervan bewust dat er mensen zijn die deze verandering niet zo kordaat hebben opgepakt en nog moeten wennen aan dit nieuwe beleid. Misschien zijn er zelfs mensen die schijt hebben aan dit nieuwe beleid. Voor hen heb ik een prachtig advies: er staat in de Nieuwe Bieschbosch sinds kort een fluoriserende roze toiletpot waar je heen kan met je schijt. Kijk wel uit dat je dan niet ineens duurzamer met water omgaat want daar is deze natuurlijke toiletpot voor bedoeld.

Lees ook

Gemeente Dordrecht wil verhuurvergunning verplichten om leegstand aan te pakken

De gemeente wil particuliere verhuurders aanpakken die zich niet aan de regels houden. Een verplicht...

Bestuurder bekneld na aanrijding, A15 was tijd dicht

Op de A15 bij Gorinchem is donderdagmiddag een ongeluk gebeurd met een vrachtwagen en een bakwagen. ...

Motorrijder rijdt door na scheppen fietser

Een motorrijder is donderdagmiddag doorgereden na een fietser te hebben geschept in Zwijndrecht. De ...

Goed nieuws voor je energierekening! De winter komt er nog niet aan

Schaatsen op de sloot in het dorp of een sneeuwpop maken in de achtertuin. Vergeet het voorlopig maa...

Streekgenoten meldden verdachte situaties: harddrugs en hennep gevonden

Inwoners van onze streek hebben in een jaar tijd honderden keren verdachte situaties rond drugs bij ...

Meester Maurien speelt Backstreet Boys op basisschool en dat levert hem honderdduizenden kijkers op

Hij had nooit gedacht dat hij zoveel kijkers zou trekken, toen meester Maurien begon met het plaatse...