Dordrecht, Netherlands

COLUMN: Makkelijker gaan we het niet maken, wel onmogelijk

Soms lees je wel eens een nieuwsbericht waar je haren van overeind gaan staan. Nou zal ik mijzelf niet omschrijven als de grootste dierenvriend, maar dat de dierenambulance 1600 keer per maand moet uitrukken, daar schrok ik wel van. Dit is een ruime verdubbeling ten opzichte van ‘normale’ maanden en dit komt vooral door de toename aan gedumpte huisdieren. En als je erover nadenkt komt dat niet uit de lucht vallen.
Alka Goos | 14 augustus 2021 08:35 | Aangepast op 14 augustus 2021 08:35
Deze column is geschreven door Arthur Attasio. Met twee vrienden maakt hij de Goed Verhaal, Lekker Podcast

Tijdens de lockdown vlogen de excuushonden over de toonbank. Naar schatting hebben tijdens de corona pandemie één tot anderhalf miljoen Nederlanders een huisdier aangeschaft. En nu die Nederlanders het huis weer mogen verlaten of zelfs op vakantie kunnen, voelen ze zich niet meer aan de ketting gelegd door de overheid maar door hun huisdier. Ook zullen mensen zich hebben verkeken op de verantwoordelijkheid die bij het hebben van een huisdier komt kijken.

Het is niet mijn bedoeling om in deze column verwijtend met een vingertje te wijzen; zelf kwam ik er ook al vroeg achter dat ik niet geschikt was om een huisdier te hebben. Hier kunnen mijn konijn Knollebol, rat Rambo, goudvissen en wandelende takken over meepraten. Het is daarom ook dat ik elke hint op een huisdier van mijn vriendin van de hand wijs.

Maar dat ik als individu wel drie keer nadenk over zo’n keuze is natuurlijk geen oplossing van het landelijke probleem. En zo’n op het gevoel inspelende nieuwsbericht helpt daar ook niet aan mee. Want uit een impuls van goedheid een gedumpt dier adopteren is ook niet de oplossing. Grote kans dat het een kat in de zak blijkt te zijn en je je na een paar maanden schuldig maakt aan dezelfde kat in de zak gedachten. De dierenbescherming doet in zulke situaties er alles aan om te helpen en te adviseren, maar de oplossing moet naar mijn idee vanuit de politiek komen.

Het uitbreiden van dierenregistratie en het daarbij horende chippen zou een mooie eerste stap zijn. En mochten we dieren niet willen chippen dan zouden we natuurlijk een wereldwijd complot kunnen bedenken, waardoor we dieren onbewust deze vrijheid beperkende maatregel kunnen laten ondergaan. Maar dat is misschien wel heel vergezocht.

Als je het mij vraagt zou ik morgen het belasting beloningsmodel voor huisdieren invoeren. Het idee is heel simpel; je dier wordt geregistreerd en bij je belastingaangifte stuur je voortaan een foto of filmpje mee van je gezonde vrolijke huisdier. Pluisje in zijn looprad, Rex met een tak en Vlekje achter Snuffie van de buren. En dan krijg je een percentage van je huisdierenbelasting terug.

Goed voor de portemonnee en goed voor de dieren. Plus denk eens aan de belastingambtenaar. Die tussen de excel sheets door wordt opgevrolijkt wordt door schattige foto’s van baby kittens.

Zeker, het idee heeft nog wat uitwerking nodig. Het is niet makkelijk in te voeren, kost de belastingdienst meer tijd en de overheid meer geld. Maar we kunnen het er allemaal over eens zijn dat we het dumpen van huisdieren niet makkelijker moeten maken, wel duurder en onmogelijk.

Meest gelezen

Voormalig ‘Visser’s Poffertjes’ eigenaar Frans overleden

Emmely Kokshoorn | Redactie Streek 56 | 19 feb 2026 17:37

Man gewond na steekincident in restaurant

Rijnmond | 23 feb 2026 08:00

Van glazenwasser tot held: Peter redt gevallen vrouw in woning

Redactie Streek 56 | Monique de Graaf | 19 feb 2026 14:33

Lees ook

In deze gemeente zijn de meeste bushaltes slecht toegankelijk: ‘Zorgwekkend’

Een groot deel van de bushaltes in onze streek is niet toegankelijk voor mensen met een beperking. D...

Man betrapt op rijden zonder rijbewijs, even later maakt hij dezelfde fout

De politie heeft afgelopen zondag een auto in beslag genomen op de Brouwersdijk in Dordrecht. De bes...

Koningsslang kruipt rond in park, wandelaars bellen dierenambulance

Het is geen alledaags gezicht: een kronkelende slang van zeker een meter lang. Voorbijgangers zagen ...

Simon heeft stukje gesloopte Kikkerachtbaan Duinrell in voortuin: 'Mijn eerste achtbaan ooit'

Pretparkfanaat Simon de Bruijn heeft sinds kort een bijzondere attractie in zijn voortuin in Dordrec...

Brug over de Noord dicht, vakantie voorbij: drukte op de weg en bij waterbus

Het was deze ochtend extra druk in Alblasserdam. Het is de eerste maandag na de vakantie terwijl de ...

Eerste minderjarige asielzoekers aangekomen in pand bij winkelcentrum

De eerste van de tachtig minderjarige vluchtelingen zijn maandag aangekomen in Papendrecht. Ook de r...