gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

De oudste bieb van ons land blaast 125 kaarsjes uit

fab7d0ed54a4a8cc17b328c1e59be668

Van een etage in een woonhuis, via een oud museum naar multifunctionele nieuwbouw op de Spuiboulevard. In 125 jaar heeft de Dordtse bibliotheek op veel plekken gezeten en ziet de toekomst er zonnig uit. Woensdag viert de oudste bieb van ons land dat ze al zo lang open is voor iedereen.

Coen Theuwis |  | Aangepast op
"Ik weet nog dat ik als 6-jarig jongetje lid werd van de bieb", vertelt oud-geschiedenisleraar en boekenfan Kees Klok. Al 66 jaar komt hij er regelmatig. Voor romans, maar ook voor wetenschappelijk onderzoek. "Via de bibliotheek kan ik aan allerlei boeken komen waar ik slechts een deel van nodig heb. Als ik dat zou moeten kopen dan is dat heel erg duur."

Het is waarom de bibliotheek ooit in 1899 is opgericht: boeken beschikbaar stellen voor iedereen. Tegen een kleine vergoeding. Eind 19e eeuw is dat namelijk nog helemaal niet zo gewoon als dat het nu is. Er bestonden boekenclubs vanuit de kerk of andere sociale klasses, waar je niet zomaar lid van kon worden.

1 mei 1899
Een groep Dordtenaren wil daar vanaf en opent op 1 mei 1899 op een bovenverdieping aan de Koningin Wilhelminastraat de eerste openbare leeszaal van ons land. En dat slaat aan. Niet snel daarna verhuist de zaal via een omweg naar het oude museum aan de Wijnstraat.

Het is waar de nu 72-jarige Klok zijn eerste boeken leest. "Je had daar dan boeken en daar zaten stickertjes op met bepaalde kleuren. Ik wist dan dat ik bijvoorbeeld boeken met een blauwe sticker wel mocht lezen. Maar als er iets van rood of geel op stond, dan was dat absoluut niet geschikt", lacht Klok.

Expositie in de bieb
"Ik ben blij dat de bieb er nog steeds is", vervolgt hij. "Wie leest leeft dubbel, is wat dichter Jan Eijkelboom ooit schreef. Ja, lezen verrijkt echt mijn leven."

Bibliotheek AanZet staat op haar eigen manier stil bij deze bijzondere verjaardag. Met een expositie in de Stadsbibliotheek, waar in vijf panelen het verhaal van 125 jaar Bibliotheek in onze regio wordt verteld.

Lees ook

OPMA20260527 Moskee te klein

Op Pad Met Ad: Aksa Moskee bestaat 25 jaar, maar groeit te hard

De Aksa Moskee in Dordrecht heeft wat te vieren. Ze bestaan 25 jaar en daarom gaat presentator Ad van den Herik er op bezoek in de nieuwste aflevering van Op Pad Met Ad. Hij krijgt een rondleiding van Mehmet Uysal, de voorzitter van de moskee.

Zwijndrecht Samen vooruit_1-2

Sluiten azc en rem op sociale huur: de Zwijndrechtse plannen voor de komende jaren

1250 woningen erbij, minder (jeugd)overlast, meer sportende inwoners en een einde aan de asielopvang in het ARA-hotel. De wensenlijst in het nieuwe Zwijndrechtse raadsprogramma ‘Samen vooruit’, dat dinsdag werd ondertekend, is flink. Daarin zijn dit de belangrijkste en meest concrete plannen.

AI-assistent Qbuzz

Kunstmatige Intelligentie helpt Qbuzz: ‘Handig voor personeel en reizigers’

Vervoerder Qbuzz zet een AI-assistent in om reizigers en personeel te helpen. Volgens Qbuzz gaat het niet om 'de zoveelste chatbot', maar om een slimme assistent die samenwerkt met medewerkers en bijvoorbeeld zelfstandig actuele reisinformatie ophaalt uit de systemen van de vervoerder.

drone

Van straatraces tot diefstal: deze drone bewaakt 24/7 dit bedrijventerrein

Een drone die de veiligheid op een bedrijventerrein extra kan waarborgen. Het gebeurt nu in onze streek alleen nog in Zwijndrecht, waar bedrijventerrein De Geer en Groote Lindt een pilot draaien met het apparaat. Zo kunnen zaken als diefstal, vandalisme en straatraces beter worden aangepakt.

foto artikel b&b Dordrecht

B&B Hesha maakt kans op titel ‘beste B&B Nederland 2026’: ‘Ik kan het niet geloven’

De Dordtse Bed and Breakfast Hesha is genomineerd voor ‘Beste B&B in Nederland 2026’ in de categorie 3 tulpen. De B&B in de wijk Sterrenburg bestaat nog maar twee jaar, maar heeft nu al een nominatie op zak. Iets wat eigenaresse Sharon Kerkhoven totaal niet zag aankomen. “Ik kan wel een gat in de lucht springen”, zegt ze vol extase.

thumb website

Reparatie Bethelkerk in volle gang: nieuwe fundering moet verzakking tegengaan

Er wordt hard gewerkt aan de fundering van de Bethelkerk in Zwijndrecht. Door middel van speciale heipalen kan verdere verzakking van de kerk worden voorkomen. Ondanks dat de scheuren er niet door verdwijnen, zorgt het er wel voor dat het niet van kwaad tot erger gaat met de kerk.