gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Dit zijn de verkenners en informateurs in onze streek

IMG_4254.jpg

Stembureau

Streekomroep

De verkiezingen zijn achter de rug. In bijna alle gemeenten praten partijen met elkaar over de samenstelling van het gemeentebestuur. Meestal worden de gesprekken begeleid door een gespreksleider, een verkenner of informateur. Maar wie gaat er in welke gemeente aan de slag? Een overzicht.

Rijnmond | Redactie Streekomroep |

De meeste personen die een rol als verkenner of informateur op zich nemen, zijn al eerder actief geweest in de politiek. Het gaat bijvoorbeeld om (oud)-wethouders of burgemeesters.

In Dordrecht heeft de grootste partij, GroenLinks-PvdA, gevraagd of Corry van Rhee-Oud Ammersveld aan de slag wil als informateur. Zij was eerder gemeenteraadslid en wethouder in Tiel, maar ook waarnemend burgemeester in onder meer Lingewaard, Rhenen en Beuningen. 

Ook in Hendrik-Ido-Ambacht en Molenlanden zijn oud-burgemeesters aangesteld als verkenner. In beide gemeenten is dat bovendien geen onbekende. Oud-burgemeester van de gemeente Hendrik-Ido-Ambacht Jan Heijkoop is in diezelfde gemeente de informateur. Molenlanden heeft met oud-burgemeester van Mook en Middelaar en oud-wethouder in Tiel Willem Gradisen dezelfde informateur als vier jaar geleden. In Alblasserdam is de Sliedrechtse oud-wethouder Hans Tanis de verkenner.

In Sliedrecht zelf nemen ex-wethouder in Den Haag, Rachid Guernaoui, en burgemeester van Gouda, Pieter Verhoeve, de verkenningsfase voor hun rekening. In die gemeente bleef SGP/CU nipt de grootste vlak voor Slydregt.NU. Het verschil tussen de tweede partijen bedroeg slechts 16 stemmen.

Waar verreweg de meeste gemeenten een informateur aanwijzen na de verkiezingen, deed de gemeente Hardinveld-Giessendam dat net even anders. Daar werd al begin maart besloten om Laurens de Graaf, oud-burgemeester van Lopik, aan te wijzen als informateur.

Expert
Niet alleen politici worden benoemd tot verkenner en informateur, ook mensen zonder een politieke carrière mogen aan de slag. Zo moet politiek duider John Bijl de diverse partijen in Papendrecht dichterbij elkaar gaan brengen. De PVV werd daar uit het niets de grootste partij.

Sommige partijen, waaronder D66, hebben al aangegeven geen zin te hebben in een coalitie met de PVV. Als het PVV-lijsttrekker Nikita de Ruiter lukt om daadwerkelijk in het gemeentebestuur te komen dan zou dat een unicum zijn. In onze regio kwam het nog niet eerder voor dat de PVV in een gemeentebestuur stapte.

Zelf aan de slag
Sommige gemeenten hebben om verschillende reden geen verkenner of informateur benoemd. Zo ook Zwijndrecht. In die gemeente werkt het politieke proces sowieso net even anders. Daar werken alle partijen al jaren samen aan een zogenaamd raadsakkoord.

Het benoemen van een verkenner zou volgens Fred Loos, lijsttrekker van Algemeen Belang Zwijndrecht, niet transparant zijn. "Bij een verkenner kom je toch vaak in politieke achterkamertjes terecht, door zelf in openbaar te formeren weten kiezers veel beter wat er met hun stemmen gebeurt", zegt Loos tegen Rijnmond.

Op één plek in de streek is nog niemand aangewezen om de formatie in goede banen te lijden. In Ridderkerk onderhandelen de partijen rechtstreeks met elkaar zonder verkenner. 

Dit zijn alle verkenners en informateurs in onze streek:
Alblasserdam: Hans Tanis (oud-wethouder van Sliedrecht)
Dordrecht: Corry van Rhee-Oud Ammerveld (burgemeester in diverse gemeenten)
Hardinxveld-Giessendam: Laurens de Graaf (oud-burgemeester Lopik)
Hendrik-Ido-Ambacht: Jan Heijkoop (oud-burgemeester Hendrik Ido Ambacht)
Molenlanden: Willem Gradissen (oud-burgemeester diverse gemeenten)
Papendrecht: John Bijl (expert lokale politiek)
Ridderkerk: Geen verkenner of informateur
Sliedrecht: Pieter Verhoeve (Burgemeester van Gouda) en Rachid Guernaoui (oud-wethouder in Den Haag)
Zwijndrecht: Geen verkenner of informateur


Na de verkiezingen moet er in alle gemeenten een gemeentebestuur komen. Dat noem je het college van Burgemeester en Wethouders (B&W). Samen met de gemeenteraad maken zij de plannen in jouw gemeenten voor de komende vier jaar.

In de meeste gemeenten wordt er na de verkiezingen een verkenner benoemd. Dat kan één iemand zijn, maar soms worden er ook meerdere verkenners aangesteld. Verkenners praten met alle partijen om te kijken welke onderwerpen zij belangrijk vinden. Ook wordt er gekeken met welke andere politieke partijen ze eventueel een gemeentebestuur willen vormen.

Als het werk van de verkenner is afgerond dan komt de informateur in beeld. Die gaat met de bevindingen van de verkenner aan de slag, om met een paar partijen inhoudelijk te bespreken welke plannen het toekomstige gemeentebestuur moet gaan uitvoeren. Als dat gelukt is, dan kiezen de partijen hun wethouders uit en kan het nieuwe college van B&W aan de slag.


Dit artikel is een samenwerking met mediapartner Rijnmond.

Lees ook

Schefferprijs 2026.png

Kunstprijs De Scheffer 2026 gewonnen door Faria van Creij-Callender

De kunstprijs van het Dordrechts Museum is dit jaar naar de Amsterdamse beeldend kunstenaar Faria van Creij-Callender gegaan. Het winnende kunstwerk is, samen met de werken van de andere twee genomineerden, in het museum te zien tot 23 augustus.

Schermafdruk op 2026-03-27 11-02-48.png

Brug over de Noord komende week vier nachten dicht

De Brug over de Noord en de nabijgelegen kruising N915 - Noordeinde in Hendrik-Ido-Ambacht zijn komende week vier nachten afgesloten voor al het wegverkeer. Tijdens de sluiting wordt er gewerkt aan het vernieuwen van het asfalt.

shellspolitie.png

Wapens en 150 kilo illegaal vuurwerk in container: OM eist vier maanden cel

Het Openbaar Ministerie (OM) eist een gevangenisstraf van vier maanden tegen D.A. (38) uit Hendrik-Ido-Ambacht. De man had 150 kilo illegaal vuurwerk én twee vuurwapens in een container gestopt.

IMG-20260329-WA0004.jpg

Het was even rustig, nu is het weer zover: een autobrand in Dordrecht

Na wekenlange 'rust' is in Dordrecht zaterdagnacht weer een auto uitgebrand. Het vuur woedde vooral aan de binnenkant van het voertuig, waar weinig van overbleef.

foto artikel fc straat.jpg

FC STRAAT sportief geopend: 'Het belangrijkste is om plezier te hebben'

Penalty’s, doelpunten en een hele boel gejuich. Zo klonk de opening van het sportinitiatief FC STRAAT in de Dordtse wijk Stadspolders. FC STRAAT is een online voetbalclub die gratis voetbaltoernooien en activiteiten voor kinderen organiseert. Stadspolders is de tweede wijk in Dordrecht waar het initiatief actief is.

combi witte herder bordeaux.jpg

Met dubbele tong zou Toon zijn hond hebben opgehitst: ‘Ik ben 62, dat zou ik nooit doen’

Toon heeft geen hond meer. Want de nog maar 8-jarige Amber is dood. Afgemaakt, nadat ze een herdershond aanviel en diens baas. En Toon? Die zit mokkend voor de rechter.