Dordrecht, Netherlands

Dordrecht krijgt met de Academy in één klap meer dan tien nieuwe hbo-opleidingen

Met de komst van de Academy staat Dordrecht weer op de kaart als studentenstad. Honderden hbo-studenten starten na de zomer aan hun tweejarige opleiding in de logistiek, zorg of techniek. Het bedrijfsleven is er blij mee.
Marjolein Vos | 17 juni 2021 10:40 | Aangepast op 17 juni 2021 10:40
"We hopen dat we onze talenten straks in de Drechtsteden kunnen houden." Het Leerpark, twee grasvelden op nauwelijks honderd meter van elkaar. Op de één komt straks de Dordrecht Academy. Op de ander een prefab-appartementencomplex voor studenten en mensen met een kleine beurs.

Na het vertrek van de HTS in 1999 bleef alleen de Pabo over als hbo-onderwijs. Nu alle betrokken partijen hun handtekeningen hebben gezet is de comeback van het brede hoger onderwijs in Dordrecht definitief.

"Ik ben er trots op dat de gemeenteraad hier zonder met de ogen te knipperen miljoenen in heeft durven stoppen", zegt onderwijs-wethouder Peter Heijkoop. "En dat in een tijd waarin we het moeilijk hebben en de financiën onder druk staan." De nood was hoog, legt hij uit. Zeker bij bedrijven in de zorg, techniek en logistiek. Ze springen om 'handjes' en dan zeker ook met een behoorlijke kwalificatie.



Samenwerking met het bedrijfsleven

Neem Oceanco uit Alblasserdam. De bouwer van zeejachten is één van de drijvende krachten geweest achter de Dordrecht Academy. "Eigenlijk komen we als bedrijfsleven wel 100.000 mensen tekort", zegt Chief Technical Officer Arie van Andel. "We willen innovatief zijn. Voorop lopen. Dat maakt ons sterk. Daarvoor hebben we goede mensen nodig."

Ook in de werkplaats van Van Mill in Dordrecht klinkt dat geluid. De Dordtse autodealer heeft het nieuwste van het nieuwste in onderhoud en reparatie. Auto's die rijden op waterstof. Auto's die volledig elektrisch zijn.

"Alles wat uitgevonden wordt, moet ook onderhouden worden", verklaart Suzanne Kuiper van de overkoepelende Amega Groep. De directeur Human Resources krijgt de roosters vol met geschoolde mensen, maar het lukt regelmatig maar net. Ook zij wil versterking. En die is moeilijk te krijgen.

"Het mooie vind ik ook dat onze huidige mensen kunnen doorgroeien. Een volledige hbo duurt vier jaar, maar op de Academy volgen ze een specialisatie in twee jaar. Bovendien kunnen ze in Dordrecht blijven. Voorheen moesten ze naar Rotterdam en bleven ze daar soms plakken. Dan was je ze kwijt als Drechtsteden", aldus Kuiper.

Onderwijsinstellingen, gemeenten en bedrijfsleven hebben nauw samengewerkt, vertelt wethouder Heijkoop. "Met iedere studie zit je goed en kun je rekenen op een baan. We hebben gewoon behoefte aan geschoolde mensen." Om studeren in Dordrecht aantrekkelijk te maken verrijzen er vrijwel gelijktijdig met de Dordrecht Academy ruim driehonderd studentenwoningen. "We draaien een beetje de tijd terug. De tijd dat er nog een grote HTS in de stad zat."

Automonteur Faissal werkt bij Van Mill op hoog niveau aan waterstofauto's. Hij geeft de Hyundai een onderhoudsbeurt als hij vertelt: "Het is niet altijd makkelijk, maar ik vind werken aan de nieuwste techniek echt mooi. Ik kan het iedereen aanbevelen. Gewoon doen."

Meest gelezen

Scheffersplein krijgt metamorfose: plein moet het hele jaar bruisende plek gaan worden

Redactie Streek 56 | Rowan Havelaar | 12 mrt 2026 08:00

Lees ook

FC Dordrecht laat kans liggen om gat te slaan in strijd om play-offs

In het gevecht om de play-offtickets had FC Dordrecht zaterdag een mooie slag kunnen slaan. Tegensta...

Van jeugdhonk tot N3-tunnel: zo hopen Papendrechtse partijen op jouw stem

Verkiezingsprogramma's staan soms vol algemeenheden, maar tussen de regels door zijn ook best wat co...

Geen trekpleisters, maar hedendaagse gebouwen: Ridderkerk nu te zien in LEGO-vorm

Van de brandweerkazerne tot het gemeentehuis. In de Oudheidkamer van Ridderkerk is het dorp te zien ...

De Stemming in Molenlanden: ‘Het is mikken op de stoepjes’

De gemeenteraad bespreekt veel verschillende thema’s, maar wat leeft er eigenlijk bij de inwoners ze...

Nieuwe kinderopvang opent op plek Happy4Kids

Een nieuwe kinderopvang opent haar deuren op de locatie waar de beruchte kinderopvang Happy4Kids eer...

Azc's Molenlanden hot topic, wat staat er in de verkiezingsprogramma's?

Geen enkele partij in de gemeente Molenlanden was en is tegen de komst van asielzoekerscentra. Wel s...