gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Dordrecht maakt zich op voor jubileumeditie Pride, mét Conchita Wurst: 'Best een beetje trots'

02658b673b1876e0cfad6023c863d4dd.jpg

Dordrecht zal zaterdag in roze en regenboogkleuren gehuld zijn, vanwege de tiende editie van de Dordrecht Pride. Vanaf 15.30 uur trekt de Pride Walk door de binnenstad. Dat dit jaar de jubileumeditie gevierd mag worden, mag gerust een prestatie worden genoemd. Het festival kende in de loop der jaren namelijk flinke onzekerheden.

Redactie Streekomroep | Jasper Kluten |  | Aangepast op
Danny de Munck, Corry Konings, the Soul Sisters én last but not least ex-Eurovisie Songfestivalwinnaar Conchita Wurst zullen optreden op het festival. Dat de organisatie vooral die laatste naam heeft weten te strikken is bijzonder. Wurst won in 2014 het songfestival met het nummer 'Rise like a Phoenix' en vroeg daarmee wereldwijd aandacht voor de LHBTIQ+-community.

Met dit nummer wist de Oostenrijker de harten van veel mensen te stelen én nu maakt hij bewust een keuze voor een optreden in Dordrecht. "Hij heeft bewust gekozen voor dit festival, daar zijn wij best een beetje trots op", aldus een goed gemutste Lennart Lenskens, organisator van de Dordrecht Pride.

Nieuwe plek
Lenskens loopt over het Grotekerksplein, de plek waar dit jaar voor het eerst het festival rondom de Pride Walk zal plaatsvinden. Na succesvolle jaren op het Stadhuisplein, zal het nu voor het eerst op een nieuwe locatie plaatsvinden. In 2013 kende het festival een flitsende start voor de deur van café-restaurant Merz in Dordrecht. Een driedaags evenement verspreid over de stad maakte veel indruk en smaakte naar meer.

Toch werd er in 2015 en 2016 vervolgens geen Pride georganiseerd. "Helaas ging de de subsidiekraan op dat moment dicht. We hadden zelf toen al niet veel te besteden en konden niet eens een podium opzetten".

Een fikse tegenvaller, maar voor Lenskens zeker geen reden om te stoppen. Hij werd hierin gesterkt door het gebrek aan LHBTIQ+-acceptatie in het land. "De acceptatie werd er niet beter op. Toen ben ik gaan kijken wat, met beperkte middelen, de mogelijkheden waren om het festival toch doorgang te laten vinden. Ik reduceerde het festival van drie dagen tot één dag, op het Beverwijcksplein. Toen zijn we het festival weer van kleins af aan gaan opbouwen. Je kan beter één hele goede dag hebben dan drie matige."

'Meer nodig dan andere jaren'
Het belang van het onder de aandacht brengen van de acceptatie voor LHBTIQ+-rechten, groeit volgens Lenskens ieder jaar. "Het is meer nodig dan andere jaren. Het gevoel van veiligheid onder de mensen in de community is van 62 naar 42 procent gezakt in een jaar tijd. Wij zien dit ook in toenemende mate aan het aantal haatreacties op social media, het bekladden van posters én regenboogzebrapaden. Het wordt daarnaast fysieker en mensen uit de community ervaren dit ook zo."


Een grote oorzaak is volgens de organisator aan te wijzen in de politiek. "Vooral de opkomst van conservatieve partijen in zowel Europa als Nederland doet ons geen goed. In Hongarije is de Pride bijvoorbeeld helemaal verboden, terwijl in Amerika transgenders gewoon op politiek niveau worden ontkend. Het is niet voor niks dat mensen vanaf Amerika naar Nederland vluchten, omdat ze niet kunnen zijn wie ze willen zijn. Helaas wordt in de Nederlandse politiek door bepaalde partijen de retoriek vanuit Hongarije en Amerika overgenomen. Dat draag natuurlijk niet bij aan de acceptatie."

Zaterdag is het dus feest in Dordrecht. De kleurrijke Pride Walk, waarin wordt uitgedragen dat iedereen gelijk is en meetelt, zal vanaf 15.30 uur vertrekken vanaf de Merwedekade richting het Grotekerksplein. Ook burgemeester Nanning Mol zal meelopen tijdens deze optocht, die eindigt in de tuin naast de Grote Kerk. Van 12.00 tot 23.00 uur zullen daar diverse artiesten optreden. De twee slotacts zijn van Conchita Wurst en Danny de Munck.

Lees ook

PHOTO-2026-03-20-13-08-30.jpg

Hongerige Lady Lions op zoek naar 5e landstitel in 7 jaar

De Dordtse Lady Lions zijn hot in ijshockeyland. De ploeg van coach Rick van Haren pakte al vier keer de landstitel en is daarmee zeer dominant in het ijshockey. Nu maakt de ploeg zich op voor de strijd om de vijfde landstitel. Het succes is niet onopgemerkt gebleven. Begin dit jaar ontving het team al de prijs voor Dordtse Sportploeg van 2025. Maar wat is het geheim achter hun succes én hoe blijf je aan de top na zoveel prijzen?

zoekhetuitmanrechtbank.jpg

Als de zanger van de punkband het uitmaakt met Nina (25) verandert zijn leven in een nachtmerrie

Nina kan er niet tegen dat Jullian geen relatie meer met haar wil. Ze belt hem honderden keren en begint een lastercampagne op sociale media. Na een jaar zien de twee elkaar weer terug. In de rechtszaal.

controle sliedrecht baanhoek.png

Politie gaat machinisten controleren: 'Snelheidsovertredingen geconstateerd'

De politie gaat de snelheid van treinen van Qbuzz controleren. Uit onderzoek van de landelijke Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) blijkt dat machinisten zich niet houden aan de snelheidsbeperking die geldt bij station Baanhoek in Sliedrecht. Vanwege een verzakking aan het talud mogen treinen daar niet harder rijden dan 40 kilometer per uur.

Foto 2.jpg

FC Dordrecht moet nog vol aan de bak voor ticket play-offs: ‘Terug naar de basis’

FC Dordrecht heeft vrijdagavond dure punten gemorst op bezoek bij Jong FC Utrecht. Op een koud Sportcomplex Zoudenbalch was het beloftenelftal uit de Domstad met 3-1 te sterk voor de formatie van Dirk Kuyt. Toch was er ook goed nieuws, want middenvelder Robin van Asten mag zichzelf melden bij Oranje Onder 18.

yv2026320NKS07473.jpg

FC Dordrecht pijnlijk onderuit bij Jong FC Utrecht

FC Dordrecht is op bezoek bij Jong FC Utrecht hard onderuit gegaan. Op Sportcomplex Zoudenbalch werd het 3-1 voor het beloftenelftal uit de Domstad. Nick Venema was trefzeker aan Dordtse kant.

Hospice 1.png

Documentaire over het 25-jarig bestaan van Hospice De Patio op TV Dordrecht

Hospice De Patio bestaat 25 jaar, vorige week is dat gevierd met een symposium en nu staat hun verhaal centraal in een documentaire gemaakt door RTV Dordrecht. In de documentaire wordt met vrijwilligers en andere betrokkenen teruggeblikt op een kwart eeuw zorg voor terminale patiënten. Daarnaast geeft de documentaire een inkijk in het leven in een hospice en wordt er vooruitgekeken naar de toekomst met de nodige uitdagingen.