Dordrecht, Netherlands

Dordrecht sleept Chemours en Dupont voor de rechter om schade door PFOA en GenX

De gemeente Dordrecht sleept Chemours en Dupont voor de rechter. De chemiebedrijven zouden volgens de gemeente de gevaren voor mens en milieu van de uitstoot van de kankerverwekkende stoffen PFOA en GenX hebben verzwegen. Ook zouden ze onvoldoende hebben ingegrepen. "De gevolgen van de uitstoot zijn evident, zowel financieel als maatschappelijk."
Corrado Francke | 23 april 2021 15:47 | Aangepast op 23 april 2021 15:47
De advocaat van de vier gemeentes - Molenlanden, Papendrecht en Sliedrecht spannen ook een rechtszaak aan - heeft vrijdag een dagvaarding laten bezorgen bij de chemiebedrijven. De gemeentes starten een zogeheten civielrechtelijke procedure.

Dat betekent dat ze alleen namens zichzelf kunnen optreden. "Maar wij gaan ervan uit dat een uitspraak van de rechter voor een juridisch precedent zal zorgen die de basis kan zijn voor anderen die schade willen verhalen op Chemours en Dupont in Dordrecht." Te denken valt aan omwonenden en (oud-)medewerkers van de chemiebedrijven die gezondheidsklachten zeggen te hebben door de uitstoot van PFOA en GenX.

Al vaker ingegrepen

De kwestie van de gevolgen voor mens en milieu van de uitstoot en lozingen van afvalwater met de kankerverwekkende stoffen loopt al jaren. Diverse keren is ingegrepen en zijn de eisen voor de vergunning van de chemiebedrijven aangescherpt. Ook hebben de gemeentes het bedrijf in 2018 officieel aansprakelijk gesteld. Toch verbeterde de situatie niet.

Voor de gemeentes is de maat nu vol. Ze schrijven: "De verantwoordelijkheid van een bedrijf blijft niet beperkt tot de voorschriften in een vergunning. De chemiebedrijven wisten van de milieu- en gezondheidsrisico's van PFOA en GenX-stoffen. Toch hebben zij daarvoor niet gewaarschuwd en dit onvoldoende aangegeven bij onder andere het aanvragen van vergunningen. Ook hebben Chemours/Dupont, ondanks deze kennis, te weinig gedaan om de gevolgen van de uitstoot te voorkomen."

De eis die de gemeentes nu bij de rechter op tafel legt is dat die bepaalt dat Chemours en Dupont onrechtmatig hebben gehandeld en dat ze aansprakelijk zijn voor alle schades in het verleden, heden en toekomst.

Meest gelezen

Sluiting vegan restaurant Rebel Rebel slaat in als een bom: 'Het overviel mensen'

Redactie Streek 56 | Rowan Havelaar | 19 jan 2026 17:00

Dordrecht krijgt voor het eerst nachtwinkels, mogelijke start dit jaar

Redactie Streek 56 | Rowan Havelaar | 22 jan 2026 17:03

Lees ook

Dordrecht krijgt voor het eerst nachtwinkels, mogelijke start dit jaar

Dordrecht krijgt vier nachtwinkels. De meeste daarvan zullen compleet nieuwe zaken worden. De winkel...

Brandweer uitgerukt voor schoorsteenbrand in Papendrecht

Aan de Westeind in Papendrecht was donderdagmiddag rond 15.00 uur een schoorsteenbrand. De vlammen k...

Hoe is FC Dordrecht 2026 begonnen? De Plucheplakkers buigen zich over dat en meer

De Plucheplakkers blikken terug op het eerste duel van FC Dordrecht in 2026. Ze noteren een 1-1 geli...

Kelly (38) krijgt ook in hoger beroep cel en tbs voor moord op 9-jarige zoon

De 38-jarige Kelly V. die haar zoontje Kian (9) om het leven bracht, is in hoger beroep veroordeeld...

Jonge bomen en struiken krijgen een tweede leven met uitdeelactie in Papendrecht

Liefhebbers van het planten en onderhouden van bomen en struiken kunnen op 30 januari hun hart ophal...

Twee Dordtse wijken in de gevarenzone: hevige regenval groot probleem

Ook in Dordrecht zijn er wijken die onvoldoende bestand zijn tegen hevige regenval met alle gevolgen...