gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Dordtse dag is de mooiste

19 juli 1572 is de mooiste dag uit de Nederlandse geschiedenis. Dat zeggen tien prominente historici in het tijdschrift Quest. Op die dag werd de Eerste Vrije Statenvergadering in Dordrecht gehouden.

Peter Tromp |  | Aangepast op
19 juli 1572 is de mooiste dag uit de Nederlandse geschiedenis. Dat zeggen tien prominente historici in het tijdschrift Quest. Op die dag werd de Eerste Vrije Statenvergadering gehouden.

In Dordrecht kwamen de belangrijkste steden van Holland in het diepste geheim bijeen, om onder leiding van Willem van Oranje in opstand te komen tegen de Spaanse bezetting. Ook werd de grondslag gelegd voor de huidige Nederlandse staat.

Quest vroeg de tien historici wat volgens hen de mooiste dag ooit was. Ze mochten elk een dag voordragen en Wim Klinkert, hoogleraar aan de Nederlandse Defensie Academie en hoogleraar militaire geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam, noemde de Eerste Vrije Statenvergadering.


Uit de genoemde dagen werd 19 juli 1572 door het tiental als belangrijkste gekozen. "Bij die vergadering werd de basis gelegd voor onder meer de tolerantie, godsdienstvrijheid en het burgerlijk bestuur, die de Republiek een bijzonder karakter zou geven ten opzichte van de omringende staten", aldus Klinkert.

Lees ook

dordtinstoom2026

Zondag op TV Dordrecht: terugblik Dordt in Stoom 2026

Nu de zomervakantie voorbij is en ook de zomerevenementen-periode in stad en streek langzaam op zijn eind loopt, is deze zondag nog een keer onze speciale uitzending over een van de grootste evenementen van eerder dit jaar te zien: Dordt in Stoom 2026.

Film in de Tuin

Perfect avondje uit: Film in de Tuin weer van start

Filmhuis De Witt in Dordrecht verandert de Kloostertuin de komende weken opnieuw in een openluchtbioscoop. Vanaf vrijdag 7 augustus kunnen filmliefhebbers iedere vrijdag- en zaterdagavond genieten van Film in de Tuin, met een gevarieerd aanbod aan films.

Ben Corino Studio De Witt

Zaterdag geen radio-uitzending Studio De Witt

De radiouitzending van Studio De Witt op Drechtstad FM gaat zaterdagochtend niet door. Dit vanwege werkzaamheden aan de radiostudio.

marktstockfotopexels

Weekmarkt Giessenburg verhuist vanwege werkzaamheden

De weekmarkt in Giessenburg verkast tijdelijk naar een andere plek. Vanwege werkzaamheden aan de Dorpsstraat is de markt vanaf zaterdag 19 september aan de Peursumseweg te vinden, op het parkeerterrein bij Gezondheidscentrum Giessenburg.

Schermafdruk op 2026-08-13 12-21-57

Sluis twee dagen dicht vanwege droogte

Door de toenemende droogte is Schutsluis Kolffgemaal in Hardinxveld-Giessendam twee dagen gestremd. Waterschap Rivierenland sluit de sluis deze donderdag en vrijdag om water te besparen.

scapin-stamps-1214469

Nieuwe postzegelvereniging in aantocht: ‘Postzegels verzamelen hoeft geen solo hobby te zijn’

Liefhebbers van postzegels kunnen vanaf zondag 6 september terecht bij de nieuwe Filatelistenvereniging Zwijndrechtse Waard (FVZW). De vereniging wil postzegelverzamelaars uit Zwijndrecht en omliggende gemeenten bij elkaar brengen, maar hoopt vooral ook jongeren enthousiast te maken voor de hobby.