Dordrecht, Netherlands

Dordtse Feyenoordfans na bezoek Auschwitz: ik ga anders naar het stadion

Bijzondere aanwezigen bij de herdenking maandagavond in het Stadhuis waren Edjo Frank en een groep Dordtse Feyenoord-supporters. De fans bezochten onlangs het vernietingskamp Auschwitz in Polen, onder leiding van Frank.
Petra Scheurwater | 28 januari 2020 17:44 | Aangepast op 28 januari 2020 17:44
"De bedoeling was dat de Feyenoordsupporters meer te weten komen over wat daar tijdens de Holocaust is gebeurd", legt Frank uit het doel van de reis uit. "Om zichzelf af te vragen: wat betekent dit voor mezelf, voor mijn doen en laten in mijn dagelijks leven en het stadion."

Daarmee doelt de Dordtse dichter met joodse roots op de bespottingen aan het joodse adres door de fanatieke aanhang van de Rotterdamse voetbalclub. Zo galmen er geregeld antisemitische spreekkoren door de Kuip.

"Het klinkt antisemitisch, maar de bedoeling is meer een controverse met de supporters uit Amsterdam dan dat ze joden willen krenken", weet Frank. Desondanks doet het toch pijn. "Als ik als joodse man in het stadion ben en ik hoor zulke yells, dan doet dat pijn. En dat hebben andere mensen ook."

Marc Blokland is zo'n Feyenoordsupporter die maandagavond in het Stadhuis aanwezig was en mee ging naar Auschwitz. "Er zal heus nog wel hier een daar wat geroepen worden in het stadion. Dat zal je er nooit helemaal uit krijgen, maar zelf zit ik er nu met een ander gevoel."

Zo'n twintig supporters hebben de vijf-daage reis gemaakt. Die zowel voor de reisleider en zijn gasten emotioneel was. Blokland: "Het is een hele heftige plek waar je dan komt, het is voor een hoop jongens een hele heftige week geweest. Daar is goed over gepraat en dat heeft een hoop losgemaakt."

Dat blijkt volgens Frank uit de vrijwillige aanwezigheid van de mannen maandagavond, als de bevrijding van het vernietingskamp in Polen, 75 jaar geleden, wordt herdacht. "Toen ik aan het eind van de reis vroeg of ze hierbij aanwezig wilden zijn, zeiden zij tot mijn blijdschap allemaal ja. Daarna hebben ze zelf de verantwoordelijkheid genomen om zich aan te melden en ze zijn hier ook allemaal aanwezig."

Meest gelezen

Dordrecht krijgt voor het eerst nachtwinkels, mogelijke start dit jaar

Redactie Streek 56 | Rowan Havelaar | 22 jan 2026 17:03

Sluiting vegan restaurant Rebel Rebel slaat in als een bom: 'Het overviel mensen'

Redactie Streek 56 | Rowan Havelaar | 19 jan 2026 17:00

Lees ook

Prijs voor restaurant dat mensen met reuk- of smaakstoornis een topavond bezorgt

Restaurant Bij de Burgemeester uit Bleskensgraaf heeft een bijzondere primeur te pakken. Zij zijn he...

Maarten is wanhopig, na twee jaar wachten woont hij nog steeds in de vleeslucht

Alsof je naast een braadpan woont: zo voelen de bewoners van de Ringdijk in Ridderkerk zich al bijna...

Bijzondere verhalen kleven aan goals FC Dordrecht: ‘Ik begreep niet waarom ik niet scoorde’

Bijzondere treffers bezorgden FC Dordrecht vrijdagavond een 3-2 zege op FC Den Bosch. De fraaiste kw...

FC Dordrecht in spektakelstuk langs FC Den Bosch: 3-2

FC Dordrecht won begin oktober voor het laatst thuis, maar daar kwam vrijdagavond verandering in. Te...

Zaterdag in Studio De Witt: in gesprek met Riet Duykers

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt in gesprek met Danielle Vol en Timothy...

Handjes tekort in transportsector, bedrijven slaan handen ineen: 'Echt hard nodig'

Waar zijn de vrachtwagenchauffeurs van de toekomst? Het is al jaren een probleem voor bedrijven in d...