gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Dordtse Maartje probeerde vier jaar lang zwanger te worden en legde haar IVF-traject vast in een indrukwekkende fotoserie

404ce0b0f5c3a63ac82cc434f1943289

Meerdere miskramen, steeds weer opnieuw beginnen en weer teleurgesteld worden. Het waren vier jaren van hoop, onmacht, teleurstelling en verdriet voor fotograaf Maartje Brockbernd uit Dordrecht. Tijdens het langdurige en moeizame IVF-traject om zwanger te worden maakte ze een indrukwekkende fotoserie.

Vivian Rutte |  | Aangepast op
Brockbernd ging met haar camera geen onderwerp uit de weg: het dagelijkse prikken met hormooninjecties, het warmhouden van het zaad en de behandelkamers in het ziekenhuis. Ze vond dat het vastgelegd moest worden. "Vanuit het ziekenhuis zijn er genoeg brochures om te lezen wat je te wachten staat. Maar daar waren geen beelden van. Daarom ben ik met dit project gestart."

"Ik wist vanaf het begin dat het een zwart-wit serie ging worden. Zo voelde ik me ook, zwart-wit. Er was weinig kleur in ons leven. Het was ook zo puur en documentair."

Er was geen oorzaak gevonden voor haar ongewenste kinderloosheid. Ze waren allebei gezond en toch lukte het maar niet om zwanger te worden. "We moesten dit echt samen doen. En je emoties liggen niet altijd gelijk. Ik ben heel emotioneel, mijn man is heel nuchter, dus af en toe was het zoeken van: gaan we door of stoppen we. Dat is best wel moeilijk voor je relatie."

Moeilijk gesprek

Na jaren van behandelingen komt er een confronterend gesprek met de behandelend arts: "Ze zei: 'Je moet er nu rekening mee gaan houden dat het niet gaat lukken'. Dat kwam echt bij mij binnen. Een week lang ben ik van slag geweest. Het voelde als een rouwproces. Tegelijkertijd wilde ik het ook niet opgeven, maar je voelt wel dat je aan het einde komt van alle mogelijkheden."

Het verdriet maakte ook dat Maartje cameraschuw werd. "Ik merkte dat ik op het einde dat ik het steeds lastiger vond om mezelf te fotograferen. Omdat ik mezelf wilde beschermen tegen het verdriet."


Einde van de serie

Toch lukte het na vier jaar opeens wel. Dan fotografeert ze tussen haar benen de zwangerschapstest die een plusje aangeeft. "Ja dat plusje dat betekent zwanger. En dat was ook het moment om de fotoserie af te sluiten. Omdat ik nu van mijn zwangerschap wil genieten, ik wil dat niet vermengen met de periode daarvoor. Ik sluit zwart-wit af en ik ga verder in kleur."

Achteraf is Maartje blij dat ze de serie heeft gemaakt ook al was het af en toe pittig. "Soms wilde ik gewoon stoppen omdat het te zwaar was. Maar dan zei ik tegen mijn man: als ik er mee wil stoppen, zorg dan dat ik door ga. Want uiteindelijk denk ik dat het een mooi document is voor onszelf, misschien later ook voor die kleine, maar ook juist voor anderen. Daarom heb ik het doorgezet."

Maartjes'

Lees ook

processed-9994FA08-B294-40A4-A44E-8CD97BA293B5

Pasar Malam is terug, maar nu in het Weizigtpark: 'Heel blij'

Wierook, spekkoek, dromenvangers en traditionele Indonesische kleding. Dit en nog veel meer is sinds 2013 jaarlijks te vinden bij de Pasar Malam in Dordrecht. Na de gemiste editie van vorig jaar keert het evenement terug, maar op een nieuwe locatie.

Victor Verbrugge (links)  in actie WK 202607

Victor (22) na slechts vier jaar roeien vierde op het WK: ‘Ik heb alles eruit gehaald’

Papendrechter Victor Verbrugge is dit weekend vierde geworden op het WK roeien in Duitsland. Hoewel hij pas vier jaar aan het roeien is, wist hij in de finale bijna een podiumplaats te bemachtigen. “Ik heb alles gegeven om te winnen, maar meer dan dit had ik niet”, blikt hij terug.

botulismealb

Botulisme vastgesteld in Alblasserdam: vooral gevaarlijk voor honden

In het water tussen de Middelwetering en Oosteromse Wiel in Alblasserdam is botulisme geconstateerd in het water. De gemeente roept inwoners op om extra voorzichtig te zijn en honden niet te laten zwemmen in of drinken uit het water.

mobiele camera crabbehof

Winkeliers Crabbehof willen structureel beter toezicht na reeks incidenten

Op de parkeerplaats van het Van Oldebarneveltplein bij winkelcentrum Crabbehof in Dordrecht staat sinds kort een mobiele camera. De camera is een tijdelijke maatregel naar aanleiding van een reeks incidenten in de afgelopen periode, waaronder de overval op juwelierszaak Retel op 18 juli. Als het aan de winkeliersvereniging ligt, is de camera het begin van een verbetering van het toezicht in het winkelcentrum.

aszsli artikelfoto

Meer ziekenhuiszorg in Sliedrecht vanwege Papendrechtsebrug: 'Veel makkelijker'

Het Albert Schweitzer ziekenhuis gaat meer zorg aanbieden op hun locatie in Sliedrecht tijdens de sluiting van de Papendrechtsebrug. Zo hoopt het ziekenhuis dat minder patiënten uit de Alblasserwaard en Vijfheerenlanden naar Dordrecht moeten reizen tijdens de werkzaamheden. “Het is voor de patiënt dan veel makkelijker om hiernaartoe te komen”, aldus Peta Bennis, afdelingshoofd van het ziekenhuis.

burgderaadtsingel

Deze weg is na 14 maanden weer open: ‘Eerst werden hier de vouwen uit je broek gereden'

Na een afsluiting van meer dan een jaar is de Burgemeester de Raadtsingel in Dordrecht weer open voor verkeer. De weg is veiliger, groener én moet minder overlast veroorzaken voor omwonenden.