gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Dordtse panden van Joodse eigenaars geroofd en doorverkocht in Tweede Wereldoorlog

8818c1ea88e0bfae18d813f4bde018b4

Uit onderzoek van het journalistieke platform Pointer (KRO-NCRV) is gebleken dat in heel Nederland een groot aantal panden is doorverkocht via een netwerk van notarissen en tussenpersonen. De eigenaren van de huizen waren Joodse mensen die ondergedoken of gedeporteerd waren. Ook in Dordrecht zijn op deze manier flink wat panden van eigenaar gewisseld.

Vivian Rutte |  | Aangepast op
De documenten waarin de onteigeningen van Joods vastgoed staan vermeld zijn de zogeheten Verkaufsbücher. Deze documenten worden door het Nationaal Archief in Den Haag beheerd. Er staan ruim 7000 transacties van onteigend Joods vastgoed in, met een waarde van 99.331.400 gulden. Dat komt, omgerekend naar nu, neer op zo’n 581 miljoen euro.

De winst van deze handel in onteigende woningen (44.574.035 gulden, of ruim 260 miljoen euro) stroomde naar de Vermögungsverwaltungs- und Renteanstalt (VVRA) en roofbank Lippmann, Rosenthal en Co. Sarphatistraat, ook wel bekend als Liro. Daar kwam de winst terecht op een collectieve rekening waar onder meer de kampen Westerbork en Vught en deportaties naar andere kampen van zijn betaald, stelt Pointer na eigen onderzoek.

Ook in Dordrecht zijn er op deze manier panden van Joodse eigenaren verhandeld. Vooral in de binnenstad is het flink prijs: Aan de Vriesestraat is bijvoorbeeld een pand op deze manier doorverkocht en ook op de Voorstraat staan een flink aantal zwarte bladzijdes in de geschiedenis. Alle panden waarvan bekend is dat ze op deze manier zijn onteigend zijn hier te vinden.

Joodse eigenaren die na de oorlog terugkeerden kregen soms zelfs nog een belastingaanslag van hun gemeente voor een pand waar andere mensen in de tussentijd flink geld aan hadden verdiend. Of dit in Dordrecht ook is gebeurd, en of hiervoor compensatie is geweest zoals in sommige andere gemeenten, is nog niet bekend.

Lees ook

janheijkoopgemeente

Jan Heijkoop voor drie weken waarnemend burgemeester Papendrecht

Wouter Kolff, commissaris van de Koning in Zuid-Holland, heeft een waarnemend burgemeester aangesteld voor Papendrecht. Wanneer burgemeester Margreet van Driel van 21 juli tot 10 augustus op vakantie is, neemt oud-burgemeester van Hendrik-Ido-Ambacht Jan Heijkoop de honneurs waar.

wijkagentjack

Belg (19) in gestolen voertuig klemgereden door politie

De politie heeft een automobilist van de weg geplukt die door Ridderkerk reed in een gestolen voertuig. De 19-jarige Belg is opgepakt en de auto is in beslag genomen.

tiktokpolitie

Dordtenaar (18) aangehouden nadat hij vuurwapen op TikTok toont

Een 18-jarige Dordtenaar is op woensdag 8 juli aangehouden voor het bezit van een vuurwapen. De politie kwam op het spoor van de verdachte door een foto van het wapen op een openbaar TikTok-account.

boetes voetgangersgebied

Meer dan 250 keer ‘geflitst’: tweewielers op de bon in binnenstad

Tientallen keren per week rijden brom- en snorfietsers op plekken in de Dordtse binnenstad waar dat niet mag. Sinds 1 oktober vorig jaar worden overtreders in het voetgangersgebied door de gemeente geregistreerd door speciale camera’s. In 273 gevallen is de bestuurder sindsdien op de bon geslingerd.

n3

N3 dicht vanwege asfalteringswerkzaamheden

De Papendrechtsebrug in de N3 is al een week dicht, maar komende dagen zijn er meer afsluitingen op deze weg. Vanaf vrijdagavond tot en met maandagochtend voert Rijkswaterstaat onderhoud uit aan de N3 tussen de aansluiting met de A15 en Papendrecht.

Nieuw project (5)

Scholieren langer onderweg door sluiting Papendrechtsebrug: scholen nemen maatregelen

Meerdere middelbare scholen in de streek passen komend schooljaar hun lestijden aan. Dat heeft alles te maken met de Papendrechtsebrug, die vanaf deze vrijdag voor negen maanden dicht gaat. Diverse scholen hebben veel leerlingen en docenten die aan de andere kant van de rivier wonen. De maatregelen moeten eraan bijdragen dat iedereen alsnog op tijd op school kan komen.