Dordrecht, Netherlands

Dordtse panden van Joodse eigenaars geroofd en doorverkocht in Tweede Wereldoorlog

Uit onderzoek van het journalistieke platform Pointer (KRO-NCRV) is gebleken dat in heel Nederland een groot aantal panden is doorverkocht via een netwerk van notarissen en tussenpersonen. De eigenaren van de huizen waren Joodse mensen die ondergedoken of gedeporteerd waren. Ook in Dordrecht zijn op deze manier flink wat panden van eigenaar gewisseld.
Vivian Rutte | 5 juni 2020 17:54 | Aangepast op 5 juni 2020 17:54
De documenten waarin de onteigeningen van Joods vastgoed staan vermeld zijn de zogeheten Verkaufsbücher. Deze documenten worden door het Nationaal Archief in Den Haag beheerd. Er staan ruim 7000 transacties van onteigend Joods vastgoed in, met een waarde van 99.331.400 gulden. Dat komt, omgerekend naar nu, neer op zo’n 581 miljoen euro.

De winst van deze handel in onteigende woningen (44.574.035 gulden, of ruim 260 miljoen euro) stroomde naar de Vermögungsverwaltungs- und Renteanstalt (VVRA) en roofbank Lippmann, Rosenthal en Co. Sarphatistraat, ook wel bekend als Liro. Daar kwam de winst terecht op een collectieve rekening waar onder meer de kampen Westerbork en Vught en deportaties naar andere kampen van zijn betaald, stelt Pointer na eigen onderzoek.

Ook in Dordrecht zijn er op deze manier panden van Joodse eigenaren verhandeld. Vooral in de binnenstad is het flink prijs: Aan de Vriesestraat is bijvoorbeeld een pand op deze manier doorverkocht en ook op de Voorstraat staan een flink aantal zwarte bladzijdes in de geschiedenis. Alle panden waarvan bekend is dat ze op deze manier zijn onteigend zijn hier te vinden.

Joodse eigenaren die na de oorlog terugkeerden kregen soms zelfs nog een belastingaanslag van hun gemeente voor een pand waar andere mensen in de tussentijd flink geld aan hadden verdiend. Of dit in Dordrecht ook is gebeurd, en of hiervoor compensatie is geweest zoals in sommige andere gemeenten, is nog niet bekend.

Lees ook

Gemeente Dordrecht wil verhuurvergunning verplichten om leegstand aan te pakken

De gemeente wil particuliere verhuurders aanpakken die zich niet aan de regels houden. Een verplicht...

Bestuurder bekneld na aanrijding, A15 was tijd dicht

Op de A15 bij Gorinchem is donderdagmiddag een ongeluk gebeurd met een vrachtwagen en een bakwagen. ...

Motorrijder rijdt door na scheppen fietser

Een motorrijder is donderdagmiddag doorgereden na een fietser te hebben geschept in Zwijndrecht. De ...

Goed nieuws voor je energierekening! De winter komt er nog niet aan

Schaatsen op de sloot in het dorp of een sneeuwpop maken in de achtertuin. Vergeet het voorlopig maa...

Streekgenoten meldden verdachte situaties: harddrugs en hennep gevonden

Inwoners van onze streek hebben in een jaar tijd honderden keren verdachte situaties rond drugs bij ...

Meester Maurien speelt Backstreet Boys op basisschool en dat levert hem honderdduizenden kijkers op

Hij had nooit gedacht dat hij zoveel kijkers zou trekken, toen meester Maurien begon met het plaatse...