Dordrecht, Netherlands

Dordtse PvdA wil proef met buurtrechtbank

De lokale fractie van de PvdA wil een proef met buurtrechtspraak in een Dordtse wijk. Doel van een buurtrechtbank is in een vroeg stadium problematiek in een wijk aan te pakken in samenwerking met onder meer de gemeente, GGZ en (schuld)hulpverlening.
Corrado Francke | 16 april 2021 14:29 | Aangepast op 16 april 2021 14:29

Conflicten
De wijkrechter is er voor onder meer conflicten tussen buren, overlast in de buurt (rook, stank, lawaai) en onenigheid met de woningcorporatie. Beide partijen moeten samen bereid zijn om samen een oplossing te zoeken voor het conflict: de wijkrechter bepaalt of een aanvraag voldoende is om in behandeling te nemen. 

“Het gaat om oplossingen voor situaties waarbij de persoon centraal staat en niet het vonnis”, aldus fractielid Jacqueline van den Bergh in een persbericht. De partij wil van de gemeenteraad weten of dit een goed middel kan zijn om zo oplossingen te vinden voor problemen om daarmee de leefbaarheid te vergroten in de wijk.

Buurtrechter blijft betrokken

De buurtrechter houdt zich, behalve met strafzaken, ook met andere rechtsgebieden bezig zoals schoolverzuim en schulden. Volgens Van den Bergh gaat het bij buurtrechtspraak om “meedenken, problemen oplossen en samenwerken”. De rol van de rechter beperkt zich niet tot één zitting, maar de rechter blijft betrokken bij de verdachte en de problematiek.

Het voorstel is niet uniek: in onder meer Rotterdam en Den Haag is al een wijkrechter die zaken op locatie behandelt. In Amsterdam en Eindhoven is er een buurtrechtbank die ook strafzaken (behalve moord- en doodslag) voor zijn of haar rekening neemt.

Lees ook

Steeds meer boa’s met bodycams, al is niet iedere gemeente voorstander

Steeds meer handhavers in onze regio krijgen bodycams. Ridderkerk is het meest recente voorbeeld waa...

Vakbonden leggen nieuw cao-voorstel Chemours naast zich neer

Vakbonden CNV en FNV hebben het cao-voorstel van Chemours afgewezen. Het chemiebedrijf stelde komend...

Duikers rukken uit om meeuw uit benarde situatie te redden

Het redden van een verstrikt geraakte meeuw in Dordrecht heeft afgelopen weekend veel voeten in de a...

Ravage op N3: veel schade en gewonde door aanrijding

Bij een aanrijding op de N3 is maandagochtend iemand gewond geraakt. Twee auto’s en een busje hielde...

Sinterklaas is weer in Dordrecht: zo zag de feestelijke intocht eruit

Het was nog even spannend, maar na de nodige hindernissen is Sinterklaas toch echt veilig aangekomen...

Wie wordt de nieuwe Biai of Hahn? FC Dordrecht zoekt doelman voor de toekomst

Aan de Krommedijk was het woensdag een komen en gaan van talentvolle keepers. Tijdens de eerste edit...