Dordrecht, Netherlands

Dordtse vrouwen moeten misschien bevallen in ander ziekenhuis

Het Albert Schweitzer ziekenhuis kampt met flinke tekorten en druk op de geboortezorg, en last daarom een noodoplossing in: vrouwen die de komende weken moeten bevallen, moeten er rekening mee houden dat ze moeten uitwijken naar ziekenhuizen in de regio.
Vivian Rutte | 6 augustus 2021 15:41 | Aangepast op 6 augustus 2021 15:41
Dat kan bijvoorbeeld een ziekenhuis in Rotterdam zijn. Volgens het ziekenhuis duurt deze situatie waarschijnlijk tot september. “We kampen momenteel met een groot tekort aan gespecialiseerde verpleegkundigen, vooral neonatologieverpleegkundigen”, zo verklaart gynaecoloog Bettina Akerboom het capaciteitsprobleem. “Dat komt deels door een ongewoon hoog ziekteverzuim precies in vakantietijd. Daardoor kunnen we niet ons normale maximale aantal bedden gebruiken. Daarnaast hebben we te maken met een golf van virusinfecties bij baby’s en jonge kinderen die we normaal alleen in de winter zien. Dit zorgt ervoor dat kinderverpleegkundigen tijdelijk niet kunnen bijspringen op de neonatologieafdeling. Op sommige momenten kan een te vroeg geboren baby er niet meer bij, als we veilige zorg willen blijven bieden en uiteraard willen we dat.”

Het eventueel uitwijken naar een ander ziekenhuis geldt niet alleen voor vrouwen die te vroeg bevallen: “Binnen het ziekenhuis kunnen we tot op zekere hoogte verpleegkundigen met een gelijksoortige specialisatie schuiven naar de plek waar de krapte het grootst is. Daardoor kan ook Geboortecentrum Rhena op sommige dagen minder bezetting hebben dan normaal, waardoor we gelijktijdige bevallingen daar misschien niet allemaal kunnen ontvangen. Het kan ook gebeuren dat we een geplande bevalling op het laatste moment moeten verplaatsen naar een andere dag. We beseffen hoe vervelend en ingrijpend dat is voor ouders die zich hadden voorbereid op een bevalling bij ons, of op een geplande datum, maar het is overmacht.”

Bestuurder Diederik Zijderveld van het Albert Schweitzer ziekenhuis heeft de hulpvraag neergelegd in het overleg van ROAZ, het Regionaal Overleg Acute Zorgketen waarin veertien ziekenhuizen samenwerken. “Allemaal herkennen ze ditzelfde probleem in meer of mindere mate”, zegt Zijderveld. “De bereidheid om bevallingen en pasgeborenen van elkaar over te nemen is groot. We hebben afgesproken dat vanaf nu dagelijks een capaciteitsoverleg plaatsvindt, waarin elk ziekenhuis aangeeft wat voor de komende dagen de verwachte drukte is en wie vrije ruimte heeft. Het kan dus omgekeerd ook gebeuren dat wij soms een bevalling overnemen, als de drukte elders groter is. Met deze vorm van spreiding hebben we in coronatijd veel ervaring opgedaan en het werkt goed.”

Zijderveld verwacht dat de werkwijze een aantal weken nodig zal zijn, tot hooguit in de loop van september. Hij hoopt er zo min mogelijk een beroep op te hoeven doen. De situatie verschilt van dag tot dag. Aanstaande ouders horen van hun verloskundige of gynaecoloog of uitwijken nodig is.

Foto: Albert Schweitzer ziekenhuis

Lees ook

Hardley geniet van debuut bij FC Dordrecht: ‘Je moet ready zijn als er een kans komt’

Het eerste competitieduel na de winterstop betekende voor Björn Hardley zijn FC Dordrecht-debuut. De...

Eerste duel FC Dordrecht van 2026 krijgt geen winnaar: 1-1 bij RKC

FC Dordrecht is het nieuwe jaar begonnen met een 1-1 gelijkspel bij RKC Waalwijk. Op basis van het e...

Stationsliften opnieuw stuk: knoppen vastgelijmd en deuren ingetrapt

De liftenmalaise op stations gaat onverminderd door. Dordrecht Zuid spant de kroon: daar hebben vand...

Nieuw clubgebouw VV Dubbeldam bijna klaar: ‘Dit voelt als een nieuw tijdperk’

Na jaren van voorbereiding en ruim anderhalf jaar bouwen is het nieuwe clubgebouw van VV Dubbeldam b...

Zaterdag in Studio De Witt: in gesprek met Danielle en Timothy van Rebel Rebel

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt in gesprek met Danielle Vol en Timothy...

Vier azc-locaties op het oog in deze gemeente: ‘Snappen dat dit vragen kan oproepen’

De gemeente Molenlanden heeft vier plekken in beeld voor de opvang van in totaal 251 asielzoekers. H...