Dordrecht, Netherlands

Drechtraad doet het wél goed

Gemeenteraadsleden voelen zich vaak buitenspel gezet in gemeentelijke samenwerkingsverbanden, maar de Drechtraad toont aan dat het wel goed kan worden geregeld, blijkt uit recente artikelen in de Volkskrant.
Gert van der Steen | 14 december 2017 14:47 | Aangepast op 14 december 2017 14:47
Geen controle op besluitvorming


Raadsleden vinden dat bij grotere samenwerkingsverbanden tussen gemeenten de democratische controle op de besluitvorming vaak ver te zoeken is. Wethouders zouden steeds vaker onderling besluiten nemen en die vervolgens als voldongen feit presenteren aan de gemeenteraden. Van de 1400 deelnemers aan een enquête van Raadslid.Nu, de Nederlandse vereniging van raadsleden, ziet ruim de helft dit als een bedreiging van de lokale democratie.

Grote onderwerpen worden doorgeschoven

Hoogleraar regionaal bestuur Marcel Boogers van de Universiteit Twente zegt hierover dat sinds de landelijke overheid steeds meer, ook grote onderwerpen, naar de gemeenten heeft doorgeschoven die weer vaker door regionale samenwerkingsverbanden worden behandeld. Omdat schaalvergroting voordelen biedt bij grotere projecten en bijvoorbeeld bij inkoop van zorg, zijn de raadsleden overigens in het algemeen wel voorstander van samenwerking.

Drechtraad doet het goed

Boogers noemt de Drechtraad als voorbeeld hoe het wel naar tevredenheid te organiseren is. Daar wordt al 12,5 jaar samengewerkt tussen zes gemeenten en daar komt binnenkort Hardinxveld-Giessendam nog bij. Uit alle fracties van alle gemeenteraden heeft een lid zitting in de Drechtraad, zodat de democratische controle verzekerd is. Ook hier is echter het verschil in grootte tussen Dordrecht en de andere gemeenten voor sommigen een probleem. Terwijl vanuit Dordrecht weer de klacht bestaat dat alle mankracht die in de Drechtsteden worden gestopt voor de stad weer relatief weinig oplevert. Burgemeester Kolff van Dordrecht laat dan ook een onderzoek doen naar de bestuurlijke druk van de Drechtstedensamenwerking voor de gemeente.

Meest gelezen

Scheffersplein krijgt metamorfose: plein moet het hele jaar bruisende plek gaan worden

Redactie Streek 56 | Rowan Havelaar | 12 mrt 2026 08:00

Lees ook

FC Dordrecht laat kans liggen om gat te slaan in strijd om play-offs

In het gevecht om de play-offtickets had FC Dordrecht zaterdag een mooie slag kunnen slaan. Tegensta...

Van jeugdhonk tot N3-tunnel: zo hopen Papendrechtse partijen op jouw stem

Verkiezingsprogramma's staan soms vol algemeenheden, maar tussen de regels door zijn ook best wat co...

Geen trekpleisters, maar hedendaagse gebouwen: Ridderkerk nu te zien in LEGO-vorm

Van de brandweerkazerne tot het gemeentehuis. In de Oudheidkamer van Ridderkerk is het dorp te zien ...

De Stemming in Molenlanden: ‘Het is mikken op de stoepjes’

De gemeenteraad bespreekt veel verschillende thema’s, maar wat leeft er eigenlijk bij de inwoners ze...

Nieuwe kinderopvang opent op plek Happy4Kids

Een nieuwe kinderopvang opent haar deuren op de locatie waar de beruchte kinderopvang Happy4Kids eer...

Azc's Molenlanden hot topic, wat staat er in de verkiezingsprogramma's?

Geen enkele partij in de gemeente Molenlanden was en is tegen de komst van asielzoekerscentra. Wel s...