gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Een bodycount van 260 en minder afval op straat, is de rattenplaag voorbij?

f117fb5302992587e535a64f8dd8da25.jpg

In de wijk Crabbehof in Dordrecht kampen de bewoners al jaren met een rattenplaag. In 2023 besloot de gemeente Dordrecht in te grijpen, er kwamen negen speciale rattenvallen in de riolen en men zette vol in op preventieve maatregelen. Vorig jaar vonden 260 ratten er de dood.

Jasmijn Thomassen |  | Aangepast op
Jarenlang zijn bewoners in delen van Crabbehof geteisterd door een extreem rattenprobleem. In 2023 stond in de Rattenmonitor van het RIVM de Dordtse Troelstraweg in Crabbehof bovenaan in het lijstje van meeste rattenmeldingen in Nederland. “Het probleem was heel erg. Je zag ze overal heen en weer rennen” vertelt een bewoonster. Naar aanleiding van de meldingen en oneervolle eerste positie op de ranglijst plaatste de gemeente negen speciale rattenvallen in de riolen onder Crabbehof. Daarnaast werd een preventieprogramma uitgerold om bewoners bewust te maken van de stappen die zij kunnen nemen om het probleem te tackelen.

Anderhalf jaar later laten buurtbewoners aan onze verslaggever weten dat zij significant minder ratten zien in de wijk. "Maar, zeker weten doen we het natuurlijk niet, ze kunnen zich nog altijd schuilhouden!" merkt één van de ondervraagden op. Een vrouw bevestigt dat de preventieve maatregelen, waar speciaal gehamerd werd op het beter wegwerken van vuilnis en etensresten, hun vruchten lijken af te werpen. "Er staat hier doordeweeks een stuk minder afval naast de containers dan voorheen. In het weekend staat er nog wel vaak wat, maar het gaat beter."
0d7537a9bd6f5c538d0af2d74687dc53.jpg
Naast de preventieve acties werden er ook minder vreedzame maatregelen getroffen. Negen state of the art rattenvallen in de riolen onder Crabbehof. Die vallen hebben effect, blijkt uit cijfers van de gemeente. In 2024 werden er 60 ratten gevangen. Wethouder Marc Merx is erg tevreden met dit resultaat. “De maatregelen waren erg succesvol. De Troelstraweg is inmiddels uit de top tien verdwenen van de lijst van het RIVM." Hij vervolgt: "de rattenvallen en de preventieve maatregelen hebben goed gewerkt. Het ligt namelijk niet alleen aan de rat, maar ook aan de mens.”

Kritiek
Niet iedereen was tevreden over de agressievere aanpak van de gemeente destijds. Partij voor de Dieren was er fel op tegen om rattenvallen te gebruiken en wilde enkel preventieve maatregelen treffen. Partijvoorzitter Pieter Groenewege is van mening dat de gemeente dweilt met de kraan open: ¨De gemeente moet veel meer de bron aanpakken, zoals andere gemeenten dat doen. Er moet gekeken worden naar defecten in de riolen, gaten in huizen en afval op straat. Nu gebruikt Dordrecht onnodig dodelijke maatregelen¨, aldus Groenewege.


Instanties zoals Kennis en Adviescentrum Dierplagen delen het sentiment van Groenewege, maar erkennen dat bij grotere rattenplagen vallen noodzakelijk zijn. "Preventieve maatregelen hebben altijd de voorkeur. Het dichten van gaten, wegnemen van voedselbronnen, soms is bestrijden nodig als er écht een probleem is. Maar als je niet preventief werkt blijf je bezig" laat Kennis en Adviescentrum Dierplagen weten.

Bekijk hieronder een videoreportage over de huidige situatie in Crabbehof.

Lees ook

uitreiking johan de witt speld.jpg

Gert van Engelen ontvangt Johan de Witt-speld

Gert van Engelen is sinds vrijdag trotse eigenaar van de Johan de Witt-speld. De onderscheiding wordt toegekend als waardering voor zijn inzet voor het vertellen van de levensverhalen van weggevoerde en vermoorde Joodse Dordtenaren tijdens de Tweede wereldoorlog.

fotoartikelijssmaak.jpg

Met deze ijssmaken kom jij de warme dagen wel door

Mei is zomers begonnen, en dus zijn de ijssalons in trek. Een bolletje chocola of vanille is op veel plekken wel te krijgen, maar tegenwoordig liggen er ook bijzondere smaken als hazelnootgebak of After-Eight in de vitrine. Hoe valt dat in de smaak? “After-Eight is mijn lievelingssmaak aller tijden.”

naeffoto.png

Eerste vrouwenstandbeeld in Dordt? Er is zelfs een onthullingsdag in gedachten

Een standbeeld met een vrouw in de hoofdrol? In Dordrecht is er nog geen voorbeeld van, maar daar komt de komende jaren misschien verandering in. Onlangs werd namelijk een plan overhandigd voor een beeld van voormalig schrijfster Top Naeff. “Ze was echt een vakvrouw, daarom moet ze geëerd worden.”

voormonique.png

Auto botst tegen geluidswal, muur komt op spoor

Een auto is vrijdagochtend tegen een geluidsmuur tussen het spoor en de Transvaalstraat in Dordrecht gebotst. Daar ging een aanrijding met een andere auto aan vooraf.

IMG-20260428-WA0021.jpg

Geëvacueerde bewoners Spuiweg nog niet naar huis na grote brand

De oorzaak van de brand aan de Spuiweg van afgelopen dinsdag is nog steeds niet bekend, laat de politie weten. De buren die eerder deze week werden geëvacueerd, hebben vooralsnog niet thuis kunnen slapen en worden sindsdien elders opgevangen.

rijnmondzonnig.jpg

Vandaag een stralende dag met 25 graden, maar daarna slaat het weer om

De maand mei is vandaag begonnen en doet dat met zomerse temperaturen! Dat betekent dat de temperatuur zal gaan oplopen naar 25 graden en plaatselijk kan het zelfs 26 graden worden.