Dordrecht, Netherlands

Een robot de Statenbijbel zien herschrijven

Een robot begint zaterdagavond in Dordrecht met het herschrijven van de zogeheten Statenbijbel. Koning Willem-Alexander zal de robotarm in werking stellen als onderdeel van de opening van Ode aan de Synode, de viering van het 400-jarige jubileum van de Dordtse Synode.
Petra Scheurwater | 8 november 2018 09:19 | Aangepast op 8 november 2018 09:19
Een robot begint zaterdagavond met het herschrijven van de zogeheten Statenbijbel. Koning Willem-Alexander zal de robotarm in werking stellen als onderdeel van de opening van Ode aan de Synode, de viering van het 400-jarige jubileum van de Dordtse Synode.


Tijdens de kerkvergadering, die begon op 10 november 1618 en duurde tot eind mei 1619, werd onder meer besloten om de oorspronkelijke teksten van de bijbel uit het Aramees, Hebreeuws en Grieks te vertalen naar het Nederlands.

In 1637 was die klus pas klaar. Omdat de vertaling betaald werd door de Staten-Generaal, werd het de Statenbijbel genoemd.

Robotlab
Het Duitse kunstenaarscollectief Robotlab heeft de robotarm ontworpen die de klus moet gaan klaren. Bij onze oosterburen schreef het ding al eens eerder een bijbel uit. Het herschrijven van de Statenbijbel gaat precies zo lang duren als de Synode destijds: zeven maanden dus. De robot schrijft in een soort glazen huisje voor het Hof van Nederland, waar iedereen het dag en nacht in actie kan zien.

Ode aan de Synode

Komende zaterdag, precies vierhonderd jaar na de kerkvergadering in de Kloveniersdoelen, opent Koning Willem-Alexander 'Ode aan de Synode'. Zeven maanden lang zijn er tal van activiteiten en festiviteiten in de stad. Historici beschouwen de Dordtse Synode als een belangrijk keerpunt in de vaderlandse historie. Ons land was in staat van burgeroorlog, verscheurd door conflicten die voortkwamen uit verschillen in geloofsbeleving. De Synode zorgde dat de rust in het land terugkeerde.

Meest gelezen

Man steelt pinpas van Dordtse school en pint bij Ajax-winkel

Redactie Streek 56 | Bureau Rijnmond | 10 okt 2025 14:00

Lees ook

Schaken met of zonder bier? Het grote dilemma tijdens dit toernooi

Een schaaktoernooi tijdens een kroegentocht. Het klinkt als een bijzondere combinatie, maar zaterdag...

Maatregelen na brand en explosie Groot-Ammers, mogelijk einde huurcontract

Een bewoner van Groot-Ammers, waar de afgelopen tijd twee explosies waren, moet wellicht het huis ui...

Vertraging op N3 door kapotgereden slagboom, file op A15 na ongeluk

Automobilisten op de N3 richting Papendrecht kwamen maandagmiddag in de file terecht. Door een kapot...

Gemeente plaatst camera bij regenboogzebrapad

De gemeente Papendrecht heeft een camera geplaatst bij het regenboogzebrapad op de Veerweg. Dit gebe...

Motorrijder scheurt met 108 km/u over weg waar je 50 mag

Een motorrijder in Sliedrecht heeft vrijdagavond zijn rijbewijs moeten inleveren. Hij reed met 108 k...

Explosie bij huis in Ridderkerk

Bij een huis in Ridderkerk is zondagochtend vroeg een explosie geweest. Dat gebeurde rond 03.45 uur ...