gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Een standbeeld voor Kees Buddingh' en Otto Dicke?

77147ab883784a4b98d7bc243c289543.jpg

Ton Delemarre wil dat een standbeeld voor twee beroemde Dordtenaren; dichter Kees Buddingh' en tekenaar Otto Dicke.

Fokko van der Straaten |  | Aangepast op
Honderd jaar geleden werden ze geboren en beiden stierven vroeg, op respectievelijk 67 en 66 jaar oud.

"Broeders in de kunst en goede vrienden", zegt Ton Delemarre. De al bijna twintig jaar geleden gepensioneerde oud-cultuurambtenaar van de gemeente Dordrecht is nog immer cultureel actief en vindt dat het duo een standbeeld in hun eigen stad verdient.

'Ik denk aan een duo-beeld, zoals dat van Goethe en Schiller in Weimar", vertelt hij, "maar laten we eerst maar eens kijken of we hiervoor de juiste mensen warm kunnen krijgen. Ik denk dat zo'n standbeeld zeker een verrijking voor de stad is."


100-ste geboortedag

Delemarre zal zijn idee toelichten tijdens een literaire avond, die dinsdag in de Dordtse bieb wordt gehouden ter ere van de 100-ste geboortedag van Buddingh'. Daar houdt ook Buddingh'-biograaf Wim Huijser een voordracht.

Buddingh' en Dicke worden in de stad beide al geëerd. Op het voormalig woonhuis van de dichter, aan de Bankastraat, hangt een plaquette met z'n beeltenis. Op het brugwachtershuisje van de Leuvebrug, waar hij eind jaren vijftig werkte, hangt ook een herinneringsbordje.


TV-optredens

Achter Groenmarkt, een nogal verstopt parkeerplaatsje in de Dordtse binnenstad, werd na zijn dood omgedoopt tot Buddingh'plein. Géén plek om een standbeeld te plaatsen, dus oppert Delemarre om dat te doen op het Otto Dickeplein.

Het naar de tekenaar/illustrator vernoemde plein ligt bij de waterbushalte naar Papendrecht. "Hier past het prima", vindt Delemarre. Buddingh' was nationaal iets bekender dan Dicke, erkent hij: "maar dat kwam door de TV-optredens van Buddingh'."


50 duizend tekeningen

"Vergis je niet, ook Dicke was een bekend kunstenaar. Hij werkte voor grote bedrijven, tot in Japan. Hij maakte 50 duizend tekeningen, waaronder illustraties in de dichtbundels van Buddingh' en een strip die ze destijds samen maakten voor de lokale krant."

"De werkplek van Buddingh' was ook vlak bij die van Dicke, bij het Teekengenootschap Pictura. Van daaruit gingen ze vaak samen driebanden, bij café Loeve, een klein eindje verderop op de Voorstraat. Ze zijn allebei veel te vroeg dood gegaan."

Lees ook

cirkelloop.jpeg

Dit hardloopevenement kun je dit jaar ook fietsend doen

De zesde editie van de Passaat Cirkelloop belooft een bijzondere editie te worden. Naast wandelaars en hardlopers zijn er namelijk voor het eerst fietsers welkom op het evenement van Atletiekvereniging Passaat in Papendrecht.

Gluren bij de Buren eerdere editie.png

Speelplekken gezocht voor Gluren bij de Buren 2026: ‘Vooral in de buitenwijken’

De organisatie van de Dordtse editie van Gluren bij de Buren is nog op zoek naar locaties voor mini-concertjes. Op zondag 28 juni worden huiskamers, tuinen of andere intieme locaties tijdelijk omgetoverd tot podia voor artiesten. Alleen de aanmeldingen vanuit wijken buiten het stadshart lopen nog niet storm.

Ad website foto.png

Kritiek op nieuw afvalbeleid gemeente Dordrecht: uitdaging voor mensen die slecht ter been zijn

Veel vragen zijn er bij inwoners van Dordrecht over een nieuwe manier van afvalverzameling. De gemeente Dordrecht heeft tientallen ondergrondse afvalcontainers verwijderd. Er zijn een aantal bovengrondse containers voor in de plaats gekomen, maar die staan voor veel bewoners een stuk verder weg dan voorheen. En dat is voor mensen die slecht ter been zijn een behoorlijke uitdaging.

stadsboerderij weizigt.png

Verlies van pasgeboren veulen en moeder valt zwaar: ‘Heeft grote impact’

Het plotselinge overlijden van veulen Storm en moeder Shadow is groot bij Stadsboerderij Weizigt. Tonny Luesken, dierenverzorger bij de boerderij moet slikken als ze erover vertelt. "Je mist opeens twee paardjes die heel geliefd zijn, dus dat heeft een grote impact.”

jan luykenstraat-2026-04-21(2).JPG

Brand uitgebroken op zolder in Papendrecht

In een woonhuis aan de Jan Luykenstraat in Papendrecht kwam dinsdagmiddag rond 15.20 uur rook uit een dak. Het blijkt te gaan om een wasmachine met kortsluiting op de zolder, die in brand was gevlogen. De brandweer was snel ter plaatse om de brand te blussen.

sociale huur ridderkerk.png

Provincie dwingt Ridderkerk om sociale huurwoningen regionaal te verdelen

De ontwikkeling voor een eigen woonverdeelsysteem waarbij alleen sociale huurwoningen in Ridderkerk worden aangeboden, wordt door de provincie een halt toegeroepen. De gemeente Ridderkerk wilde een dergelijk systeem om de kans van inwoners op een sociale huurwoning in de eigen gemeente te vergroten. Maar daar gaat de provincie niet in mee.