Dordrecht, Netherlands

Een standbeeld voor Kees Buddingh' en Otto Dicke?

Ton Delemarre wil dat een standbeeld voor twee beroemde Dordtenaren; dichter Kees Buddingh' en tekenaar Otto Dicke.
Fokko van der Straaten | 6 augustus 2018 17:30 | Aangepast op 6 augustus 2018 17:30
Honderd jaar geleden werden ze geboren en beiden stierven vroeg, op respectievelijk 67 en 66 jaar oud.

"Broeders in de kunst en goede vrienden", zegt Ton Delemarre. De al bijna twintig jaar geleden gepensioneerde oud-cultuurambtenaar van de gemeente Dordrecht is nog immer cultureel actief en vindt dat het duo een standbeeld in hun eigen stad verdient.

'Ik denk aan een duo-beeld, zoals dat van Goethe en Schiller in Weimar", vertelt hij, "maar laten we eerst maar eens kijken of we hiervoor de juiste mensen warm kunnen krijgen. Ik denk dat zo'n standbeeld zeker een verrijking voor de stad is."


100-ste geboortedag

Delemarre zal zijn idee toelichten tijdens een literaire avond, die dinsdag in de Dordtse bieb wordt gehouden ter ere van de 100-ste geboortedag van Buddingh'. Daar houdt ook Buddingh'-biograaf Wim Huijser een voordracht.

Buddingh' en Dicke worden in de stad beide al geëerd. Op het voormalig woonhuis van de dichter, aan de Bankastraat, hangt een plaquette met z'n beeltenis. Op het brugwachtershuisje van de Leuvebrug, waar hij eind jaren vijftig werkte, hangt ook een herinneringsbordje.


TV-optredens

Achter Groenmarkt, een nogal verstopt parkeerplaatsje in de Dordtse binnenstad, werd na zijn dood omgedoopt tot Buddingh'plein. Géén plek om een standbeeld te plaatsen, dus oppert Delemarre om dat te doen op het Otto Dickeplein.

Het naar de tekenaar/illustrator vernoemde plein ligt bij de waterbushalte naar Papendrecht. "Hier past het prima", vindt Delemarre. Buddingh' was nationaal iets bekender dan Dicke, erkent hij: "maar dat kwam door de TV-optredens van Buddingh'."


50 duizend tekeningen

"Vergis je niet, ook Dicke was een bekend kunstenaar. Hij werkte voor grote bedrijven, tot in Japan. Hij maakte 50 duizend tekeningen, waaronder illustraties in de dichtbundels van Buddingh' en een strip die ze destijds samen maakten voor de lokale krant."

"De werkplek van Buddingh' was ook vlak bij die van Dicke, bij het Teekengenootschap Pictura. Van daaruit gingen ze vaak samen driebanden, bij café Loeve, een klein eindje verderop op de Voorstraat. Ze zijn allebei veel te vroeg dood gegaan."

Meest gelezen

Sluiting vegan restaurant Rebel Rebel slaat in als een bom: 'Het overviel mensen'

Redactie Streek 56 | Rowan Havelaar | 19 jan 2026 17:00

Dordrecht krijgt voor het eerst nachtwinkels, mogelijke start dit jaar

Redactie Streek 56 | Rowan Havelaar | 22 jan 2026 17:03

Lees ook

Mogelijk alleen asielopvang op een schip in dit dorp

Asielzoekers die opgevangen worden in de gemeente Hendrik-Ido-Ambacht, zullen waarschijnlijk alleen ...

Hevige regenval enorme uitdaging: ‘Met alleen groter riool red je het niet'

Hoe bereid je je voor op hevige regenval? Volgens de Onderzoeksraad voor Veiligheid zijn er verschil...

Provinciale druk dwingt Dordrecht tot versnelling huisvesting statushouders

De gemeente Dordrecht gaat de huisvesting van statushouders versneld aanpakken om een ingrijpende pr...

Dordt strijdt met Utrecht en Amsterdam om titel ‘Evenementenstad van het Jaar’

Dordrecht maakt opnieuw kans om gekozen te worden tot ‘Evenementenstad van het Jaar’. Samen met grot...

Politie zet 'lokpuber' in tegen kinderprostitutie: ‘Ik wist niet dat het strafbaar was’

Op zijn fiets rijdt de man naar het afgesproken adres in Dordrecht, geld en glijmiddel bij zich. Daa...

Dordrecht krijgt voor het eerst nachtwinkels, mogelijke start dit jaar

Dordrecht krijgt vier nachtwinkels. De meeste daarvan zullen compleet nieuwe zaken worden. De winkel...