gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Een standbeeld voor Kees Buddingh' en Otto Dicke?

77147ab883784a4b98d7bc243c289543.jpg

Ton Delemarre wil dat een standbeeld voor twee beroemde Dordtenaren; dichter Kees Buddingh' en tekenaar Otto Dicke.

Fokko van der Straaten |  | Aangepast op
Honderd jaar geleden werden ze geboren en beiden stierven vroeg, op respectievelijk 67 en 66 jaar oud.

"Broeders in de kunst en goede vrienden", zegt Ton Delemarre. De al bijna twintig jaar geleden gepensioneerde oud-cultuurambtenaar van de gemeente Dordrecht is nog immer cultureel actief en vindt dat het duo een standbeeld in hun eigen stad verdient.

'Ik denk aan een duo-beeld, zoals dat van Goethe en Schiller in Weimar", vertelt hij, "maar laten we eerst maar eens kijken of we hiervoor de juiste mensen warm kunnen krijgen. Ik denk dat zo'n standbeeld zeker een verrijking voor de stad is."


100-ste geboortedag

Delemarre zal zijn idee toelichten tijdens een literaire avond, die dinsdag in de Dordtse bieb wordt gehouden ter ere van de 100-ste geboortedag van Buddingh'. Daar houdt ook Buddingh'-biograaf Wim Huijser een voordracht.

Buddingh' en Dicke worden in de stad beide al geëerd. Op het voormalig woonhuis van de dichter, aan de Bankastraat, hangt een plaquette met z'n beeltenis. Op het brugwachtershuisje van de Leuvebrug, waar hij eind jaren vijftig werkte, hangt ook een herinneringsbordje.


TV-optredens

Achter Groenmarkt, een nogal verstopt parkeerplaatsje in de Dordtse binnenstad, werd na zijn dood omgedoopt tot Buddingh'plein. Géén plek om een standbeeld te plaatsen, dus oppert Delemarre om dat te doen op het Otto Dickeplein.

Het naar de tekenaar/illustrator vernoemde plein ligt bij de waterbushalte naar Papendrecht. "Hier past het prima", vindt Delemarre. Buddingh' was nationaal iets bekender dan Dicke, erkent hij: "maar dat kwam door de TV-optredens van Buddingh'."


50 duizend tekeningen

"Vergis je niet, ook Dicke was een bekend kunstenaar. Hij werkte voor grote bedrijven, tot in Japan. Hij maakte 50 duizend tekeningen, waaronder illustraties in de dichtbundels van Buddingh' en een strip die ze destijds samen maakten voor de lokale krant."

"De werkplek van Buddingh' was ook vlak bij die van Dicke, bij het Teekengenootschap Pictura. Van daaruit gingen ze vaak samen driebanden, bij café Loeve, een klein eindje verderop op de Voorstraat. Ze zijn allebei veel te vroeg dood gegaan."

Lees ook

stadsboerderij weizigt.png

Verlies van pasgeboren veulen en moeder valt zwaar: ‘Heeft grote impact’

Het plotselinge overlijden van veulen Storm en moeder Shadow is groot bij Stadsboerderij Weizigt. Tonny Luesken, dierenverzorger bij de boerderij moet slikken als ze erover vertelt. "Je mist opeens twee paardjes die heel geliefd zijn, dus dat heeft een grote impact.”

jan luykenstraat-2026-04-21(2).JPG

Brand uitgebroken op zolder in Papendrecht

In een woonhuis aan de Jan Luykenstraat in Papendrecht kwam dinsdagmiddag rond 15.20 uur rook uit een dak. Het blijkt te gaan om een wasmachine met kortsluiting op de zolder, die in brand was gevlogen. De brandweer was snel ter plaatse om de brand te blussen.

sociale huur ridderkerk.png

Provincie dwingt Ridderkerk om sociale huurwoningen regionaal te verdelen

De ontwikkeling voor een eigen woonverdeelsysteem waarbij alleen sociale huurwoningen in Ridderkerk worden aangeboden, wordt door de provincie een halt toegeroepen. De gemeente Ridderkerk wilde een dergelijk systeem om de kans van inwoners op een sociale huurwoning in de eigen gemeente te vergroten. Maar daar gaat de provincie niet in mee.

dordtse phil.png

Dordrechts Philharmonisch Orkest zamelt geld in voor nieuwe stoelen: ‘Er is geen ander potje’

Al 25 jaar lang zitten de leden van het Dordrechts Philharmonisch Orkest tijdens hun concerten en repetities op harde, plastic stoelen. Daar moet binnenkort verandering in komen. De vereniging is een crowdfundactie begonnen om zeventig nieuwe stoelen te kopen, zodat alle muzikanten in de toekomst comfortabel kunnen zitten tijdens het muziek maken.

AS Media val op jacht

Slachtoffer van jacht getild na val

Op een jacht dat aan de kade van scheepsmaker Oceanco in Zwijndrecht ligt, is dinsdagmiddag iemand gevallen. Ambulancepersoneel kon het slachtoffer niet makkelijk bereiken en daarom werd de brandweer ingezet om de persoon van het schip af te krijgen.

archieffotopolitie.png

Agent gewond na aanrijding, verdachte gepakt door politiehond

Een agent is in de nacht van maandag op dinsdag gewond geraakt in Hendrik-Ido-Ambacht. De politie kreeg een melding van een verdachte situatie in het dorp. Toen agenten twee auto’s wilden controleren, werd één van de agenten aangereden. Zij raakte daarbij lichtgewond.