Vuurwerkverkoper John Brand van VTC Vuurwerk baalt: "We zagen de bui natuurlijk al wel hangen, maar door al het tegengeluid op social media hadden we toch nog een beetje hoop. Maar helaas, het zit er niet in dit jaar."
30.000 slachtoffers
Brand snapt wel dat het verbod zou kunnen helpen om de druk op te zorg niet toe te laten nemen, "maar dan moeten ze in Den Haag ook durven zeggen dat er straks in de winter op natuurijs niet geschaatst mag worden, want dat schaatsen levert op jaarbasis zo'n 30.000 slachtoffers op. Tijdens de jaarwisseling heb je landelijk 1300 slachtoffers" zegt Brand desgevraagd. "Als we naar alle cijfers kijken valt het allemaal wel mee."
Brand vindt dat corona nu misbruikt wordt om een verbod in te stellen, "Dit is gewoon heel fijn voor de politieke partijen die zo'n verbod willen (oa. Groen Links en Partij voor de Dieren, Red.)."
De vuurwerkhandelaar houdt zijn hart vast voor de jaarwisseling, "Ik vrees een beetje voor onrust. Er zal veel meer illegaal vuurwerk afgestoken gaan worden. Ik ben heel benieuwd hoeveel vuurwerkslachtoffers er als nog vallen door dat spul. Er zal keihard gehandhaafd moeten worden."
Compensatie
Het kabinet trekt zo'n 40 miljoen uit ter compensatie aan de vuurwerkhandelaren. Wat compensatie betreft is Brand kort: "In februari werd ons door de overheid medegedeeld dat er geen vuurpijlen en knalvuurwerk meer verkocht mogen worden vanaf dit jaar. Daar heb ik compensatie voor aangevraagd, maar daar heb ik nog niks van gezien, en ik blijf met de voorraad zitten, ik weet niet wat ik daarmee moet," legt Brand uit.
Strafblad
Mocht je het toch niet kunnen laten om vuurwerk af te steken, dan ben je komende jaarwisseling dus illegaal bezig. Het afsteken van vuurwerk kan je al 100 euro gaan kosten, hoe meer vuurwerk je afsteekt en/of bij je hebt, hoe hoger de boete kan worden. Tevens krijg je een strafblad als je de mist in gaat. Handhaven is volgens minister Grapperhaus van Veiligheid en Justitie niet zo moeilijk, "omdat het gaat om een totaalverbod." Grapperhaus hoopt overigens niet dat handhaven nodig is: "Doe nou alsjeblieft verstandig mensen, leef dat verbod gewoon na."
Minister van Veldhoven benadrukt dat het om een eenmalig verbod zou gaan. Eerder lieten meerdere bronnen al weten dat het afsteken van sterretjes en ander F1-vuurwerk wel gewoon mag.