Zo zien de initiatiefnemers het standbeeld voor zich
AI & Regionaal ArchiefEen standbeeld met een vrouw in de hoofdrol? In Dordrecht is er nog geen voorbeeld van, maar daar komt de komende jaren misschien verandering in. Onlangs werd namelijk een plan overhandigd voor een beeld van voormalig schrijfster Top Naeff. “Ze was echt een vakvrouw, daarom moet ze geëerd worden.”
De Dordtse is geboren in 1878 en was een succesvol schrijfster, toneelcritica en journaliste. Daarnaast was ze ook een van de eerste vrouwen die landelijk erkenning kreeg in de literaire wereld.
Veel van haar werk schreef ze vanuit haar huis aan de Johan de Wittstraat, die de binnenstad met het station verbindt. Die woning is inmiddels van vastgoedondernemer Pieter van Loon. Hij gebruikt het pand nu als kantoor, maar: “de kamer is nog in dezelfde staat als een eeuw geleden”, stelt Bart van Aanholt van het Platform Dochters en Zonen van Dordrecht, terwijl hij haar vroegere werkkamer laat zien.
Ideale plek
Vanuit die kamer kijk je uit op het stille Beverwijcksplein, verscholen tussen drie doorgaande wegen. Volgens het platform, initiatiefnemer van het standbeeld, de ideale plek om Naeff te eren.
De komende jaren gaat het plein op de schop, voor het platform het ideale moment om toe te slaan. “Ze was echt een schrijfster met landelijke bekendheid, ze was echt beroemd in haar tijd”, merkt Saskia Lensink van hetzelfde platform op.
Ontwerp en onthullingsdatum
Nagedacht over een ontwerp is er al – een bronzen Naeff die naast een bankje staat of erop zit, kijkend naar haar vroegere huis - net als een mogelijke onthullingsdatum: 24 maart 2028. Lensink: “Dan is het 150 jaar geleden dat ze werd geboren en precies 75 jaar geleden dat ze tot ereburger van Dordrecht werd benoemd.”
LEES OOK: Krijgt zij als eerste vrouw ooit een standbeeld in Dordrecht? Deze mensen willen dat
Het platform geeft tekst en uitleg op de middag dat wethouder Tanja de Jonge het plan in ontvangst neemt. “Ik vind echt dat zij een standbeeld verdient als je kijkt wat ze heeft neergezet”, zegt ze.
Het is echter niet aan de vertrekkend wethouder om een knoop door te hakken, want er is een nieuw stadsbestuur in aantocht. Met fonsen, donateurs en een gemeenteregeling wil het platform voldoende geld bij elkaar sprokkelen, ook is er nog een ontwerp en een vergunning nodig.