Dordrecht, Netherlands

Eindelijk bewijs: schilderij van Aelbert Cuyp blijkt doorgezaagd

Het vermoeden was er al, maar dankzij wetenschappelijk onderzoek is het nu eindelijk bewezen. Twee werken van Aelbert Cuyp die al eeuwen afzonderlijk van elkaar door het leven gaan, blijken samen één schilderij te vormen. In de tentoonstelling 'In het licht van Cuyp' in het Dordrechts Museum komen ze voor het eerst sinds het doorzagen weer bijeen.
Robin Nanninga | 23 september 2021 11:24 | Aangepast op 23 september 2021 11:24

Het gaat om twee riviergezichten waarop een deel van de skyline van Dordrecht te zien is. 'Riviergezicht bij Dordrecht' hangt in het Los Angels County Museum of Art, 'Gezicht op Dordrecht' in het Museum der bildenden Künste in Leipzig. De werken zijn praktisch even groot en beide geschilderd op paneel.

Al in 1972 ontstond het vermoeden dat het helften zijn van één langwerpig paneel. Een getekende kopie van de stukken aan elkaar, in 1759 gemaakt door schilder Aert Schouman, leek dat te bevestigen. Toch bleef er onder kenners twijfel bestaan: zo'n extreem lang paneel zou erg ongebruikelijk zijn.

Wetenschappelijk onderzoek
Het mysterie is nu dankzij wetenschappelijk onderzoek opgelost. Al in 2012 publiceerde het Museum der bildenden Künste Leipzig een collectiecatalogus, waarin onderzoek in samenwerking met restaurator Rüdiger Beck is gepubliceerd. Daarin wordt bevestigd dat beide schilderijen bij elkaar horen. Toch waren er nog losse eindjes. Het Dordrechts Museum heeft nu alles verder uitgezocht met de musea in Los Angeles en Leipzig. Restaurator Lidwien Speleers van het museum in Dordrecht verzamelde alle gegevens en publiceert de uitkomsten van het hernieuwde onderzoek in de tentoonstellingscatalogus die binnenkort verschijnt.


De horizontale planken waaruit de panelen zijn opgebouwd zijn precies even breed. De grondering blijkt dezelfde en röntgenfoto’s tonen aan dat de verfstreken en de houtnerven doorlopen. Conclusie: de twee afzonderlijke werken waren ooit één schilderij. De vraag wanneer het langwerpige stadsgezicht doormidden werd gezaagd, is moeilijker te beantwoorden. Het moet in ieder geval na 1759 zijn, toen Aert Schouman zijn kopie maakte, en vóór 1821, toen een van de helften los werd verkocht.

Het onderzoek naar de twee panelen werd verricht in een nauwe samenwerking met het Los Angeles County Museum of Art en het Museum der bildenden Künste Leipzig. Dankzij de tentoonstelling In het licht van Cuyp komen beide panelen nu voor het eerst weer bijeen. Na de tentoonstelling in Dordrecht reizen ze samen door naar Leipzig om daar tentoongesteld te worden.

Foto boven: Gezicht op Dordrecht, foto onder: Riviergezicht bij Dordrecht.

Lees ook

Zorgen en frustratie over afsluiting N214 tijdens dichte brug: ´erg penibel´

Wie om wil rijden als de A15 vaststaat, komt dit najaar bedrogen uit. In september gaan er in versch...

Groen licht voor renovatie hoofdrioolgemaal Maria Montessorilaan

Het hoofdrioolgemaal aan de Dordtse Maria Montessorilaan wordt grondig gerenoveerd. Woensdag heeft w...

Gemeente Molenlanden heeft creatieve oplossing voor werknemerstekort

De gemeente Molenlanden lost hun personeelstekort op door gepensioneerden weer aan het werk te zette...

Cees (71) waakt aan bed in laatste levensfase: 'Niemand verdient het om alleen te sterven'

Sliedrechter Cees Kros is waakvrijwilliger in het woonzorgcentrum bij hem in de buurt. Hij zit regel...

Dirigent Wilhelminakerk krijgt erespeld tijdens afscheidsconcert: ‘Totaal door verrast’

Als dirigent Ries van der Zouwen (70) afgelopen weekend voor het laatst zijn stokje neerlegt na een ...

Bezwaren, kosten en onzekerheid remmen woningbouw: meeste gemeenten halen eigen ambities niet

Lang niet alle colleges hebben de woningbouwplannen die zij hadden in de afgelopen coalitieperiode, ...