Dordrecht, Netherlands

‘Elke school een moestuin’: kindertips voor gezond eten voor arme Dordtenaren

“Eigenlijk zouden er schoolmaaltijden moeten zijn in Dordrecht, want elk kind heeft recht op gezond eten”, spreekt kinderraadslid Abel de gemeente toe. Hij en zijn collega's uit de Kinderraad Dordt West gaven woensdag een presentatie over oplossingen voor gezond eten voor mensen die weinig te besteden hebben.
Roxane Kroon | 25 juni 2025 16:00 | Aangepast op 25 juni 2025 15:54
Bij de presentatie waren onder andere wethouders, vertegenwoordigers van scholen en jeugdwerkers aanwezig. Volgens wethouder Marc Merx gaat de gemeente zeker met deze nieuwe ideeën aan de slag: "Als volwassenen zien we vaak vooral grenzen, maar de kinderen zien die niet en komen met frisse ideeën. Veel ervan kunnen ook goed worden uitgevoerd."

Strijd tegen armoede 
Alle kinderen uit de kinderraad komen uit groep 7 en 8 van basisscholen in Dordt West, dat bestaat uit de wijken Crabbehof, Wielwijk en Krispijn. Samen zijn deze wijken één van de twintig gebieden die onderdeel zijn van het Nationaal Programma Leefbaarheid en Veiligheid. In deze gebieden heerst vaak armoede. Een belangrijk doel van het programma, dat onlangs nog 12,5 miljoen euro voor woningbouw kreeg, is betere kansen bieden aan de volgende generatie in Dordt West. 

“Met de Kinderraad Dordt West wilden we kinderen uit deze wijken bewust maken van de lastige keuzes rondom eten als je een strak budget hebt”, vertelt organisator Viona Versluis. Zo hebben de kinderen met maar tien euro maaltijden moeten samenstellen voor vier mensen. “Daar moesten we wel heel erg bij nadenken”, merkt kinderraadslid Armina op. 

De groep is ook langsgegaan bij volkstuinen, heeft bezoekjes gebracht aan de Voedselbank en is gaan praten met diëtisten. “We wilden de kinderen vooral door de praktijk het probleem laten zien, in plaats van in de schoolbanken het uit te leggen”, aldus Versluis. 

Oplossingen 
Na hun ervaringen zijn de kinderen met meerdere oplossingen gekomen om mensen die weinig te besteden hebben, toch te helpen om gezond te eten. “Het zou goed zijn als elke school een moestuin heeft die iedereen samen onderhoudt”, presenteert kinderraadslid Ahlaam. Ze benadrukt wel dat er dan goede afspraken moeten worden gemaakt en dat iedereen mee moet werken: ook dat hebben ze in de praktijk geleerd. 

Een tweede idee van de kinderen is om de Dordtpas ook korting te laten geven bij de bakker, of in supermarkten. “Misschien zouden er zelfs aparte delen van de supermarkt kunnen zijn voor arme mensen”, oppert Isaiah. 

Er wordt ook gesproken van voedselkastjes waar men iets achter kan laten en gezamenlijk koken in buurthuizen. Voor dit laatste idee hebben de kinderen hun nieuwe kennis over de Schijf van Vijf gebruikt om een menu te maken. De kinderen stellen ook voor om in buurthuizen en bibliotheken informatie te geven over gezond eten. 

Aan de slag 
Wethouder Merx geeft aan dat de gemeente aan de slag wil met de kinderen om hun ideeën uit te bouwen: “Voor veel mensen is het elke dag opnieuw een gevecht om een gezonde maaltijd op tafel te krijgen, soms om überhaupt te eten. Het is goed om met een nieuwe generatie samen te werken aan dit belangrijke probleem." Het Rode Kruis doneert 4000 euro aan het uitvoeren van de plannen van de Kinderraad. 

De aankomende weken komen de wethouders en de Kinderraad nog samen om de uitvoering van de gezonde ideeën van de kinderen uit te werken. 

Meest gelezen

Explosie bij apotheek, twee verdachten in beeld

Redactie Streek 56 | 17 dec 2025 10:45

Woede om geopende graven Essenhof, geen vervolging en raadsenquête

Corrado Francke | Redactie Streekomroep | 17 dec 2025 17:00

Lees ook

Het Jaar van Nanning Mol: 'Ik scoorde geen punten bij een paardenfan'

In 'Het Jaar Van' gaan we langs bij streekgenoten die een bijzonder jaar achter de rug hebben. Nanni...

Het wordt koud! Koudste kerst in 15 jaar op komst

Op kerstavond valt de vorst binnen en volgt misschien wel de koudste kerst in de afgelopen 15 jaar, ...

Hakenkruis geschilderd op regenboog-zebrapad Leerpark

Het regenboog-zebrapad op het Leerpark in Dordrecht is maandag beklad. Er was met zwarte verf onder ...

Brand in machinekamer van binnenvaartschip

Op een binnenvaartschip aan de Lekdijk in Nieuw-Lekkerland heeft dinsdagochtend brand gewoed. Het vu...

Ramen vernield en beklad, hoofdkantoor Fokker opnieuw doelwit

Het hoofdkantoor van Fokker Aerospace in Papendrecht is beklad en ruiten zijn vernield. In de nacht ...

Darter Plaisier stunt op WK, Ambachters leven mee: ‘Vol spanning gekeken’

De stunt van Wesley Plaisier op het WK darts is in zijn woonplaats Hendrik-Ido-Ambacht niet onopgeme...