gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Gebouw Dordtse synode kleiner dan gedacht

59eba7097ba68d344a95c0751b49985f

De in 1858 gesloopte Kloveniersdoelen zijn kleiner dan in Dordrecht lange tijd werd aangenomen. Dat blijkt uit een reconstructie van het gebouw, gemaakt door archeologisch illustrator Bert Brouwenstijn.

Petra Scheurwater |  | Aangepast op
"De bovenzaal, waar in 1618 en 1619 de Synode gehouden werd, was zo'n twintig bij elf meter. Dat hebben we uitgerekend door plaatjes van toen over Google Earth heen te leggen", zegt hij.

Op een schilderij, dat voor zover bekend het enig bekende plaatje is van de Dordtse Synode, lijkt de 'congreszaal' veel groter. "We hebben niet veel terug kunnen vinden over het gebouw en wat we vonden kwam soms niet met elkaar overeen."

Als voorbeeld noemt Brouwenstijn het draaiende uitkijktorentje, dat bovenop het gebouw stond. "Daarvan vonden we verschillende tekeningen, maar dat het echt rond kon draaien blijkt daar niet uit. Dat weten we alleen uit verhalen."

Burgeroorlog

Zeven maanden lang heeft Dordrecht met een reeks activiteiten onder de noemer Ode aan de Synode uitgebreid stilgestaan bij de historische vergadering van 400 jaar geleden, die waarschijnlijk een burgeroorlog voorkwam.

Professor Fred van Lieburg, Dordtenaar en hoogleraar religiegeschiedenis, schreef er het boek 'Synodestad' over. Dat wordt woensdagavond feestelijk gepresenteerd in de Grote Kerk van Dordrecht.

Brouwerstijn: "Fred en ik kennen elkaar van de universiteit en hij vroeg me om die reconstructie te maken. Het was een lastige klus, maar het is aardig gelukt. Wie alle plaatjes wil zien, zal het boek moeten kopen."

Lees ook

Ben Corino Studio De Witt

Zaterdag in Studio De Witt: In gesprek met Theo Oostenrijk

Hij was een vast en vertrouwd gezicht in de Dordtse gemeenteraad: het voormalig CDA-raadslid Theo Oostenrijk. In de radio-uitzending van Studio De Witt op Drechtstad FM gaat presentator Ben Corino zaterdagochtend met hem in gesprek.

fatbikepolitie

Fatbike onder dreiging vuurwapen gestolen, arrestatieteam rijdt tiener klem

De politie heeft maandagavond in Ridderkerk een 15-jarige jongen aangehouden op een fatbike. Hij wordt verdacht van een gewapende beroving, een dag eerder in de Rotterdamse wijk Beverwaard. Daarbij werd iemand onder bedreiging van een mes en een vuurwapen van een fatbike beroofd, meldt Rijnmond.

fatbikepolitie

Fatbiker op de vlucht voor de politie botst op fietser

Een fatbiker op de vlucht voor de politie heeft een fietser aangereden. Dat gebeurde donderdagochtend in Dordrecht.

PSX_20260914_073811

Automobilist botst tegen betonblok bij pont

Een automobilist is maandagochtend tegen een betonblok gebotst bij de veerpont in Dordrecht. De man kon geen kant op omdat een omvergereden verkeersbord tegen de bestuurdersdeur kwam. Nadat iemand het bord had weggeduwd, kon de man uit zijn auto stappen.

vogelsterfte

Waarom talloze vogels stierven in de Nieuwe Dordtse Biesbosch

De Nieuwe Dordtse Biesbosch is normaal gesproken een rustgevende plek met vrolijk fluitende vogels. Maar dat was kortgeleden helemaal niet zo'n zekerheid. In de plas werden namelijk tientallen dode vogels gevonden. De dieren waren slachtoffer geworden van botulisme, een verlammingsziekte veroorzaakt door gif van een bacterie in ondiep water.

Pitbulls bijten man artikel foto

Dordtenaar gewond geraakt na aanval van bijtende honden

Op de Aardappelmarkt in Dordrecht is zondag een 64-jarige Dordtenaar aangevallen door twee pitbulls. Het slachtoffer liep hierbij zwaar lichamelijk letsel aan zijn onderarm op.