gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Gebouw Dordtse synode kleiner dan gedacht

59eba7097ba68d344a95c0751b49985f

De in 1858 gesloopte Kloveniersdoelen zijn kleiner dan in Dordrecht lange tijd werd aangenomen. Dat blijkt uit een reconstructie van het gebouw, gemaakt door archeologisch illustrator Bert Brouwenstijn.

Petra Scheurwater |  | Aangepast op
"De bovenzaal, waar in 1618 en 1619 de Synode gehouden werd, was zo'n twintig bij elf meter. Dat hebben we uitgerekend door plaatjes van toen over Google Earth heen te leggen", zegt hij.

Op een schilderij, dat voor zover bekend het enig bekende plaatje is van de Dordtse Synode, lijkt de 'congreszaal' veel groter. "We hebben niet veel terug kunnen vinden over het gebouw en wat we vonden kwam soms niet met elkaar overeen."

Als voorbeeld noemt Brouwenstijn het draaiende uitkijktorentje, dat bovenop het gebouw stond. "Daarvan vonden we verschillende tekeningen, maar dat het echt rond kon draaien blijkt daar niet uit. Dat weten we alleen uit verhalen."

Burgeroorlog

Zeven maanden lang heeft Dordrecht met een reeks activiteiten onder de noemer Ode aan de Synode uitgebreid stilgestaan bij de historische vergadering van 400 jaar geleden, die waarschijnlijk een burgeroorlog voorkwam.

Professor Fred van Lieburg, Dordtenaar en hoogleraar religiegeschiedenis, schreef er het boek 'Synodestad' over. Dat wordt woensdagavond feestelijk gepresenteerd in de Grote Kerk van Dordrecht.

Brouwerstijn: "Fred en ik kennen elkaar van de universiteit en hij vroeg me om die reconstructie te maken. Het was een lastige klus, maar het is aardig gelukt. Wie alle plaatjes wil zien, zal het boek moeten kopen."

Lees ook

pexels-sora-shimazaki-5926389

Gemeente waarschuwt voor nepberichten: 'Klik niet op de link'

De gemeente Molenlanden waarschuwt voor phishingberichten, die veel inwoners de afgelopen dagen hebben ontvangen. De berichten lijken te zijn verstuurd door GBLT (gemeente- en waterschapsbelastingen). Daarin wordt gevraagd om een betaling te doen door op een link te klikken.

Artikel webfoto

Onbegrip en woede in dit dorp: twaalf speelplekken moeten weg

Twaalf speelplekken verdwijnen in Alblasserdam, omdat deze niet voldoen aan de veiligheidseisen. Het leidt tot onbegrip in het dorp, want waarom is er niet overlegd? En wat gaat er nu gebeuren? "Ze hadden het al jaren geleden moeten opknappen."

Ben Corino Studio De Witt

Zaterdag in Studio De Witt: In gesprek met Theo Oostenrijk

Hij was een vast en vertrouwd gezicht in de Dordtse gemeenteraad: het voormalig CDA-raadslid Theo Oostenrijk. In de radio-uitzending van Studio De Witt op Drechtstad FM gaat presentator Ben Corino zaterdagochtend met hem in gesprek.

foto daniel militair

Laatste rustplaats voor oorlogsheld Daniël; een verhaal dat voortleeft

Na drie begrafenissen ligt oorlogsheld Daniël van der Munnik op zijn laatste rustplaats. Maandag is de gesneuvelde soldaat op het ereveld van de Essenhof in Dordrecht met militaire eer herbegraven. De dappere dienstplichtige sneuvelde op 10 mei 1940, tijdens de eerste Duitse aanvallen op ons land.

pompoen kapot Jan Schefe

Drama voor kweker Jan: zijn reuzenpompoen stort in

Drama voor pompoenkweker Jan. Zijn grote kanshebber voor het NK Pompoenkweken is ingestort. En dat na maanden lang bloed, zweet en tranen om de pompoen te verzorgen. Elke dag liters water sproeien, tenten bouwen en hopen dat hij groeit. “Gelukkig gebeurde het niet toen ik er op lag om hem te meten.”

nk20260905NKS02061

Twaalf tegengoals in twee duels: FC Dordrecht verliest ook van Jong AZ

FC Dordrecht heeft zich zaterdag niet kunnen revancheren voor de 6-1 dreun bij FC Volendam vorige week. Thuis tegen Jong AZ trok de ploeg in een doelpuntenfestival aan het kortste eind: 3-6.