gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Gebouw Dordtse synode kleiner dan gedacht

59eba7097ba68d344a95c0751b49985f

De in 1858 gesloopte Kloveniersdoelen zijn kleiner dan in Dordrecht lange tijd werd aangenomen. Dat blijkt uit een reconstructie van het gebouw, gemaakt door archeologisch illustrator Bert Brouwenstijn.

Petra Scheurwater |  | Aangepast op
"De bovenzaal, waar in 1618 en 1619 de Synode gehouden werd, was zo'n twintig bij elf meter. Dat hebben we uitgerekend door plaatjes van toen over Google Earth heen te leggen", zegt hij.

Op een schilderij, dat voor zover bekend het enig bekende plaatje is van de Dordtse Synode, lijkt de 'congreszaal' veel groter. "We hebben niet veel terug kunnen vinden over het gebouw en wat we vonden kwam soms niet met elkaar overeen."

Als voorbeeld noemt Brouwenstijn het draaiende uitkijktorentje, dat bovenop het gebouw stond. "Daarvan vonden we verschillende tekeningen, maar dat het echt rond kon draaien blijkt daar niet uit. Dat weten we alleen uit verhalen."

Burgeroorlog

Zeven maanden lang heeft Dordrecht met een reeks activiteiten onder de noemer Ode aan de Synode uitgebreid stilgestaan bij de historische vergadering van 400 jaar geleden, die waarschijnlijk een burgeroorlog voorkwam.

Professor Fred van Lieburg, Dordtenaar en hoogleraar religiegeschiedenis, schreef er het boek 'Synodestad' over. Dat wordt woensdagavond feestelijk gepresenteerd in de Grote Kerk van Dordrecht.

Brouwerstijn: "Fred en ik kennen elkaar van de universiteit en hij vroeg me om die reconstructie te maken. Het was een lastige klus, maar het is aardig gelukt. Wie alle plaatjes wil zien, zal het boek moeten kopen."

Lees ook

mishandelingconducteur

Beelden van verdachte mishandeling treinconducteur nu ook in Opsporing Verzocht

De verdachte die bijna een jaar geleden een conducteur mishandelde in een trein bij station Sliedrecht, is nog altijd niet opgepakt. De politie bracht eerder al herkenbare beelden van de man naar buiten, maar heeft deze maandagavond ook getoond in het tv-programma Opsporing Verzocht.

artikelfoto busje OM Da Vinci

Sleutelen aan bus van criminelen: deze scholieren mogen dat

Een bus die ooit onderdeel was van de criminaliteit, krijgt een nieuwe bestemming in Dordrecht. Het Openbaar Ministerie (OM) heeft het in beslag genomen voertuig overgedragen aan het Nationaal Programma Dordt West, dat de bus vervolgens schenkt aan de opleiding Automotive van het Da Vinci College. Studenten kunnen het voertuig gebruiken als praktijkobject om hun technische vaardigheden te ontwikkelen.

foto website

Chef-kok Marco vierde in eerste jaar al feest, nu zit er misschien wéér een prijs in het vat

Met de uitreiking voor de nieuwe Michelinsterren op komst, zit er voor Marco van der Wijngaard misschien wel weer een prijs aan te komen. Als nieuwe uitbater van restaurant De Gieser Wildeman in Noordeloos behield hij de eerder al verdiende Michelinster. Daar bovenop won hij in zijn eerste jaar nóg een prijs: de Gouden Koksmuts. "Ik houd wel van een wedstrijdje."

distelapparath-drive-in-theater-5150064

Op deze plek komt een tijdelijke drive-in bioscoop

Wie kent de filmbeelden niet? Je rijdt met je auto een terrein op en kijkt vanuit je voertuig naar een film. Aan de Laan van Europa, vlakbij hotel Van der Valk in Dordrecht, verrijst in het weekend van 23 tot en met 25 oktober een drive-in bioscoop. Gedurende drie dagen worden daar elf films vertoond.

tv47kenya

Sliedrechter benoemd tot minister in omstreden parallelle regering Sudan

Een man uit Nederland is begin mei benoemd tot minister van Justitie in een omstreden regering van de Rapid Support Forces (RSF) in Sudan. Dat blijkt uit onderzoek van de NOS. Bronnen melden aan Rijnmond dat het gaat om een man uit Sliedrecht.

nieuwlekkerland

Bekladdingen met hakenkruizen in Israëlische vlag, gemeente doet aangifte

Op meerdere plekken in Nieuw-Lekkerland zijn woensdag bekladdingen van Israëlische vlaggen met hakenkruizen aangetroffen. De gemeente Molenlanden heeft aangifte gedaan.