Dordrecht, Netherlands

Gemeente presenteert plan voor aardgasvrije verwarming

De gemeente wil dat alle woningen en gebouwen in 2050 duurzaam en aardgasvrij verwarmd worden. Daarvoor is nu de Transitievisie Warmte gepresenteerd. Daarin staat per buurt de route naar aardgasvrije woningen en gebouwen, het beste alternatief, een tijdsindicatie en stappen die nu kunnen worden gezet.
Vivian Rutte | 28 mei 2021 17:30 | Aangepast op 28 mei 2021 17:30
De overgang naar aardgasvrije woningen en gebouwen zal in de ene buurt sneller gaan dan in de andere. Ook het meest duurzame alternatief voor aardgas verschilt per gebied. Zo is het voor oudere woningen bijvoorbeeld niet altijd haalbaar om volledig aardgasvrij te worden.

Wethouder Rik van der Linden: "Soms is dat het warmtenet, in andere gevallen is bijvoorbeeld all-electric of duurzaam gas hybride de beste oplossing. We hebben voor iedere buurt de route naar aardgasvrije verwarming in kaart gebracht. Hierin staan de meest geschikte warmteoptie, een planning op hoofdlijnen en een handelingsperspectief voor alle partijen. Uiteindelijk maakt elke gebouweigenaar een eigen keuze wat betreft warmte. Maar duidelijk is wel: aardgas is op termijn geen optie meer."

De warmtetransitie slaagt alleen als het voor iedereen haalbaar en betaalbaar is, zegt de gemeente. En als iedereen mee kan doen. Dat is nu nog niet overal het geval, maar de gemeente wil kijken naar de mogelijkheden, zegt van der Linden: "Waar de stap naar aardgasvrij gemaakt kan worden, slaan we die weg in. Maar soms is die overstap nog niet direct haalbaar en betaalbaar. Dat betekent natuurlijk niet dat we niets doen. Dan maken we tussenstappen. Want wat de route naar aardgasvrij ook is, in alle gevallen kunnen gebouweigenaren nu al aan de slag met maatregelen om hun gebouw geschikt te maken voor aardgasvrije verwarming. Zoals isoleren, installeren van zonnepanelen of elektrisch koken. Het besparen van energie is voor iedereen sowieso de belangrijke eerste stap."

De Transitievisie Warmte 2021 zet de koers uit, maar is niet in beton gegoten, benadrukt van der Linden. Technieken ontwikkelen zich, er moet ruimte zijn voor innovatie en voor initiatieven uit de stad. Daarom herijkt de gemeente de Transitievisie Warmte 2021 elke vijf jaar.

De reden dat Dordrecht aardgasvrij moet, is simpel: In 2050 worden gebouwen in Nederland niet meer met aardgas verwarmd. Dat is nodig om de uitstoot van CO2 terug te dringen en klimaatverandering tegen te gaan. En om de afhankelijkheid van aardgas te verminderen, zowel uit Groningen als uit het buitenland. In het Nederlands Klimaatakkoord is afgesproken, dat elke gemeente uiterlijk in 2021 hun eigen route naar aardgasvrij vaststelt in een Transitievisie Warmte. Het college legt de Dordtse Transitievisie Warmte 2021 nu voor aan de gemeenteraad.

Meest gelezen

Baanhoekbrug per direct dicht voor auto’s vanwege zwakke plek

Redactie Streekomroep | 6 mrt 2026 08:36

Dordtse jongen (14) vast voor meerdere aanrandingen

Redactie Streekomroep | 5 mrt 2026 11:22

Lees ook

Nieuw zwembad op de gemeentegrens? Zo denkt de Hardinxveldse politiek erover

Wat verandert de gemeenteraadsverkiezing aan de plannen voor het gezamenlijke zwembad van Sliedrecht...

Vader van vermiste Yoran (16) over vondst voet: 'In mijn hart wist ik de uitkomst al'

Noodgedwongen krijgt het boek ‘Zoon, waar ben je?’ van Daniël Krol uit Sleeuwijk een sombere toevoeg...

Vergaderen in een boot of grote evenementen: dit komt in gerenoveerde Biesboschhal

Dat de Biesboschhal verkocht is en er iets mee gaat gebeuren, dat was al bekend. Nu is er ook meer d...

Ambacht legt onderzoek naar langdurige opvang voor asielzoekers stil

In Hendrik-Ido-Ambacht wordt onderzoek naar langdurige opvang voor asielzoekers stilgelegd. De gemee...

De Stemming in Dordrecht: ‘De zorg, dat is een catastrofe'

De gemeenteraad bespreekt veel verschillende thema’s, maar wat leeft er eigenlijk bij de inwoners ze...

Man die dreigt met mes te komen, mag ziekenhuis voorlopig niet in

Een 47-jarige man, die telefonisch een doodsbedreiging zou hebben geuit naar personeel van het Alber...