Een boot vaart op normale snelheid door de Wantij
De StreekomroepDordtse handhavers controleren deze dagen extra op het water. Dankzij hogere temperaturen is er op de Wantij in Dordrecht meer recreatievaart. Het gevolg: meer overlast. Een nadeel: ondanks extra controle mogen handhavers slechts beperkt beboeten op snelheidsovertredingen.
Waterboa’s hadden tot een jaar geleden nog de bevoegdheid om te allen tijde boetes voor te hard varen te mogen uitdelen. Sinds 2025 geldt dit nog maar alleen voor snelheidsovertredingen die leiden tot hinder of overlast op het water. En dat is voor de gemeente Dordrecht een doorn in het oog.
Gevaarlijks situaties op het water
“In deze mooie tijd van het jaar zoeken mensen natuurlijk graag het water op. Helaas is de keerzijde hiervan dat het aantal snelheidsovertredingen op het water schering en inslag zijn. Deze snelheidsovertredingen leiden tot zeer gevaarlijke situaties op het water.”, zijn de heldere woorden van wethouder Handhaving Marc Merx.
In het eerste weekend van augustus werden er tien boetes uitgedeeld en kregen nog eens zo’n veertig schippers een waarschuwing. Het groot aantal waarschuwingen heeft een een-op-een verband met de beperking die boa’s dus opgelegd hebben gekregen. Door de waarschuwingen hopen boa’s het besef te creëren bij vaarders die over de schreef gaan.
Eerst het gesprek aan
Michael Schouten is boa op het water en merkt dat waarschuwingen niet per se slecht of onvoldoende hoeven te zijn. “Wij proberen in eerste instantie altijd het gesprek aan te gaan met mensen. Er zit altijd een educatieve waarde aan zo’n gesprek. We doen niet alles af met een proces verbaal, ook niet als we dat wel kunnen doen.”
“We kijken bij elk persoon in eerste instantie ook even naar de historie. Komt het vaker voor dat we iemand kort aanhouden, gaan we eerder over tot boetes. Maar in eerste instantie gaan we in alle gevallen eerst het gesprek aan. Maar puur ter preventie zou het natuurlijk veel handiger zijn als we gewoon wel een boete kunnen uitdelen puur als iemand te snel vaart.”
Ongelofelijk onverantwoord
Wethouder Merx benadrukt de ernst van de situatie nog maar eens en legt uit waarom het toch wel zeer fijn zou zijn als de handhaving puur en alleen op basis van snelheid zou kunnen beboeten. “Stel je bent aan het zwemmen in de Wantij en een boot vaart met volle snelheid over zo’n zwemmer heen, dan vind je gewoon niks meer van die zwemmer terug. Dit is ongelofelijk onverantwoord en hier moeten we keihard tegen optreden.
Merx krijgt dan ook klachten van mensen die zelf op het water vertoeven. “Ik krijg met enige regelmaat appjes of opmerkingen van recreanten die het mis zien gaan op het water. We zijn als reactie daarop al aan het inventariseren dat handhaving op dagdagelijkse basis rondvaart, een goede volgende stap zou het vergroten van hun bevoegdheid zijn.”
Hoop voor nieuw vaarseizoen
De gemeente hoopt in het volgende vaarseizoen van 2027 er al op dat de bevoegdheid weer terug is bij de handhaving. “Een van de eerste dingen die wij in de lokale politiek na de vakantie weer hopen op te pakken is dit dossier.”
Bekijk hieronder de reportage op ons YouTube-kanaal