gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

GGD ZHZ onderzocht long COVID in de regio: “Lach de klachten niet weg”

524d5b225a7a0ac1cdfb8778c32e916f

Uit onderzoek van de GGD Zuid-Holland Zuid (ZHZ) blijkt dat zo’n drieduizend mensen uit Dordrecht en omstreken last hebben van langdurige klachten na corona. Oftewel: Long COVID.

Emmely Kokshoorn |  | Aangepast op
Mensen die zich in Dordrecht hebben laten testen en corona bleken te hebben, kregen een vragenlijst toegestuurd. Zo’n 5.550 mensen hebben de vragenlijst ingevuld en 67,9 procent van deze deelnemers geeft aan last te hebben van langdurige klachten. Onder deze klachten verstaan we onder andere: mentale problemen, geur- en smaakverlies, een verminderde conditie, vermoeidheid, duizeligheid, aandachtsproblemen en spierpijn. Uit onderzoek blijkt dat het effect van long COVID groot is, met name op het gebied van werk. “We kennen allemaal de verhalen over bijvoorbeeld zorgpersoneel”, vertelt Ellen Verspui, arts infectieziektebestrijding bij de GGD. “Deze mensen zitten met long COVID-klachten thuis en worden ontslagen. Er is veel meer nodig dan alleen een behandeling; Deze mensen verdienen onze support.”

Filosoferen
Wat long COVID nu precies is en waarom de één er meer last van heeft dan de ander, is volgens Verspui nog steeds onduidelijk: “We kunnen tot nu toe alleen nog maar filosoferen over hoe dat komt." In het onderzoek zijn een aantal risicofactoren gevonden. Zo blijkt uit het onderzoek dat het vaker bij vrouwen voorkomt en dat mensen met overgewicht of een chronische ziekte meer kans hebben op deze langdurige klachten. “Dit betekent natuurlijk niet dat je het als man niet kan krijgen”, benadrukt de arts toch nog even.

Het onderzoek heeft de GGD ZHZ meer informatie en inzichten over mensen met long COVID gegeven. Zo blijkt uit de resultaten dat mensen die last hebben van de langdurige klachten, eigenlijk niet heel erg ziek zijn geweest. Wanneer je door een corona besmetting weinig last hebt, betekent dat dus niet automatisch dat je lichaam minder schade oploopt. “Dat was wel een verontrustende bevinding”, vertelt de arts.

Daarnaast blijken de klachten veel invloed te hebben op het dagelijks leven. “Mensen kunnen niet heel lang meer werken, hebben moeite met het bijhouden van het huishouden en vinden het hebben van sociale contacten erg lastig.” De klachten zijn dus een ernstig probleem, volgens Verspui.

Neem je tijd
De behandeling voor long COVID bestaat volgens de GGD uit sessies bij de fysiotherapeut. Daarnaast is het belangrijk dat patiënten mentale begeleiding krijgen. Dat is volgens de arts net zo hard nodig.

“Neem je tijd”, vertelt Verspui, “en leg de lat niet te hoog.” Volgens de arts speelt de omgeving van de patiënten ook een grote rol in het herstel. Zo is het volgens haar van belang dat de klachten serieus worden genomen. Uit het onderzoek blijkt namelijk ook dat mensen die hier last van hebben, vinden dat hun klachten worden weggelachen. “Gun ze de tijd om te kunnen herstellen”, benadrukt de arts.

Lees ook

politie 01

Omstander belemmert politie bij aanhoudingen na vechtpartij

De politie heeft afgelopen weekend twee mannen aangehouden na een vechtpartij in het centrum van Dordrecht. Een omstander probeerde daarbij het optreden van de agenten te belemmeren, zo meldt de politie op sociale media.

fotpo stemvork 23

Bijzonder kunstwerk 'Stemvork' weer terug in het Wantijpark

Een bijzonder kunstwerk keert terug in het Wantijpark. Het gaat om het kunstwerk ‘Stemvork’ dat in ere is hersteld. Zaterdagochtend 13 juni wordt het gerestaureerde kunstwerk onthuld, zestig jaar na de oorspronkelijke onthulling.

bed and breakfast

Deze Bed and Breakfast grijpt naast titel: 'Ik zie aan mijn gasten dat ze genieten'

De Dordtse B&B Hesha heeft naast de titel ‘Beste B&B in Nederland 2026’ gegrepen. De accommodatie van Sharon en Herman Kerkhoven was genomineerd in de categorie 3 Tulpen. De B&B in de wijk Sterrenburg bestaat nog maar twee jaar en de uitbaters waren een maand geleden dan ook verrast met een nominatie.

MuurschilderingNoordtribune

Buitenkant tribune FC Dordrecht ondergaat metamorfose: ‘Ziel van de club zichtbaar’

De Noordtribune van FC Dordrecht is een kunstwerk rijker. Aan de buitenkant van het M-Scores Stadion is een nieuwe muurschildering zichtbaar, die begin volgende maand officieel zal worden onthuld. Het kunstwerk is gemaakt door kunstenaar Bram Verbrugge, die input vanuit supporters heeft verwerkt in de mural.

PSX_20260604_044825

Twee auto's gaan in vlammen op bij woning

Twee auto's aan de Zilverreiger in Hendrik-Ido-Ambacht zijn donderdagochtend vroeg uitgebrand. Beide voertuigen stonden op een oprit. Ook de woning is beschadigd. Er raakte niemand gewond.

Clip0015.MXF.00_38_46_30.Still001

Geen zerk of urn: laatste rustplaats in het groen op nieuw natuurbegraafpark

Begraafplaats Achterambacht opent op 6 juni zijn deuren voor bezoekers die het nieuwe natuurbegraafpark willen bezoeken. “Een ontwikkeling waarmee we ons aanpassen op veranderende wensen van inwoners en bijdragen aan een duurzame en toekomstgerichte invulling van begraafplaats Achterambacht", aldus de gemeente Hendrik-Ido-Ambacht.