gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Gloednieuw azc in Dordrecht klaar voor opvang van 580 vluchtelingen

IMG_1819.jpeg

Het gloednieuwe azc in Dordrecht

Jasper Kluten / Streekomroep

De eerste 200 van de in totaal 580 asielzoekers krijgen vanaf 1 mei de sleutel van hun nieuwe woning. De vluchtelingen worden opgevangen in een gloednieuw complex aan de Burgemeester van der Dussenstraat in Dordrecht. In het complex kunnen de asielzoekers de komende tien jaar in rust leven, maar worden ze ook aangespoord om mee te draaien in de samenleving.

Jasper Kluten |

Vol trots opent wethouder Volkshuisvesting Wim van der Kruijff woensdag het nieuwe asielzoekerscentrum. Hier komen vanaf 1 mei de eerste 200 mensen te wonen. De vluchtelingen zullen terechtkomen in een woning voor 10 mensen per blok. Per blok is er een woonkamer met keuken. In de verdiepingen boven de woonkamer vind je de slaapkamers, waar 2 personen per kamer slapen. 

Dialoog met omwonenden
“Als gemeente voelen wij ons verantwoordelijk voor de opvang van vluchtelingen, voor een veilig en menswaardig bestaan”, begint Van der Kruijff. “Er zijn vluchtelingen die opgevangen moeten worden in Nederland en dat kunnen we alleen met zijn allen doen. We hebben er bewust voor gekozen om de dialoog met omwonenden aan te gaan. Dit waren niet de makkelijkste gesprekken, want er is weerstand. Maar onder deze weerstand zit ook zorg. Die zorg hebben we serieus genomen", aldus de wethouder.

LEES OOK: Omwonenden kritisch op plannen azc 

IMG_1815.jpeg Wethouder Volkshuisvesting Wim van der Kruijff speecht tijdens de opening van het azc

De asielzoekers zullen verdeeld over de komende drie maanden het centrum gaan betrekken. De bedoeling is dat het centrum voor de komende tien jaar onderdak biedt aan de groep. 

Een van de eisen van de gemeente om het asielzoekerscentrum toe te staan op de nieuwe locatie in Dordrecht was dat asielzoekers genoeg te doen zouden hebben gedurende hun periode in het centrum. “Als je 580 asielzoekers op deze locatie huisvest die niets te doen hebben, dan wordt het een bende”, zegt Van der Kruif duidelijk.

Zingeving door werk
“Mensen die zich vervelen, geen doel in hun leven hebben, daar gaat het niet goed mee”, gaat hij verder. "Wat wel goed doet, is werken, al dan niet als vrijwilliger. Daarom hebben wij de zogeheten Dordt-balie in dit asielzoekerscentrum. Die biedt asielzoekers de gelegenheid om te werken, elkaar te ontmoeten en geeft simpelweg structuur.”

Maar wat zijn dan de werkzaamheden die ontheemden kunnen uitvoeren gedurende hun verblijf? Hierover vertelt Baukje van Dijk, adjunct-regiomanager bij het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA). “We proberen stuk voor stuk het verleden van mensen in kaart te brengen. Wat hebben zij qua scholing en werk al gedaan in het verleden, dat hier in toekomstig werk van pas kan komen?”

Allerhande werkzaamheden
Volgens Van Dijk moet je dan denken aan vrijwilligerswerk bij de technische dienst, met schoonmaakwerkzaamheden, tolken- en vertaaldiensten in het azc. "Werkzaamheden die wij kunnen certificeren, waardoor we ook officiële certificaten aan vluchtelingen kunnen uitdelen waar ze iets aan hebben in de toekomst”, legt ze uit.

Maar niet alleen in het azc zullen er mogelijkheden zijn om aan de slag te gaan. Door samen te werken met de gemeente en bedrijven in de regio, kunnen de bewoners volgens het COA ook in aanmerking komen voor betaald werk buiten het centrum.

IMG_1820.jpeg Sportveld gelegen op het azc-complex.

Het centrum ligt op een industrieterrein ver van de stad. Om de stad te bereiken, kunnen de toekomstige bewoners gebruikmaken van een aantal mogelijkheden. Te voet, met de fiets of met een pendelbus. Voor velen zal de fietsmogelijkheid een nieuwe zijn. Ook daar probeert het COA in tegemoet te komen door een fietscursus aan te bieden.

Vrijwilligers mogen zich melden
En mochten er nou mensen zijn die willen helpen om asielzoekers wegwijs te maken in Nederland? Die kunnen zich volgens Van Dijk melden. “De activiteiten variëren van het geven van Nederlandse lessen, sport- en fietslessen tot het begeleiden van stadswandelingen. Dit vrijwilligerswerk is nodig om de opvanglocatie en vrijetijdsinvulling van bewoners vorm te geven.”

Wethouder Van der Kruijff is blij met het nieuwe azc en hoopt over tien jaar te kunnen zeggen dat het centrum een succes is geworden. “Dat mensen kunnen zeggen dat ze zich goed opgevangen voelen en mee kunnen doen in Dordrecht, ook qua werk", blikt hij alvast vooruit. "Daarnaast is het geslaagd als mensen die zich nu zorgen maken in kunnen zien dat ze helemaal niet zo’n last van het azc hebben gehad. We hopen dat ze na afloop van die tijd eigenlijk zeggen: ‘Ach, het waren eigenlijk best fijne buren, we gaan ze missen.’”

Bekijk ook deze reportage over het nieuwe azc op ons YouTube-kanaal:

Lees ook

delilah.png

Delilah en haar 1-jarige dochter moeten huis uit: ‘Dalijk sta ik op straat’

De 29-jarige Delilah uit Dordrecht zit met de handen in het haar. Ze woont tijdelijk bij haar oma met haar 1-jarige dochter, als plots haar oma overlijdt eind februari. Dat is zeer emotioneel, maar levert ook een praktisch probleem op: Delilah moet per 1 mei uit het huurhuis van oma vertrekken.

patiëntenportaal ziekenhuis.jpeg

CYBERCRIME

Patiëntendossier ASz weer bereikbaar na hack softwarebedrijf

Het cliëntenportaal van het Albert Schweitzer ziekenhuis werkt weer. Na een hack bij de softwareleverancier van het ziekenhuis was dat portaal twee weken niet te gebruiken. Volgens het ziekenhuis zijn alle dossiers weer te raadplegen, kunnen afspraken worden bekeken en folders ingezien.

OPMA20260417 Museum 40-45.jpg

Op Pad Met Ad: In gesprek met Ed Vermeulen van Museum 1940 - 1945 over de Tweede Wereldoorlog

Vrijheid is niet vanzelfsprekend, zo vindt ook presentator Ad van den Herik. In de nieuwste aflevering van Op Pad Met Ad krijgt Ad een rondleiding door Museum 1940 - 1945. Voorzitter Ed Vermeulen leidt hem rond. De mannen gaan in gesprek over de verschillende attributen in het museum en het verhaal erachter.

Oude bibliotheek Hendrik ido Ambacht.png

Bibliotheek Hendrik-Ido-Ambacht maand lang dicht wegens verhuizing

Wie in Hendrik-Ido-Ambacht graag bij de bibliotheek komt om boeken te lenen of activiteiten bij te wonen, zal dit in mei tijdelijk op een andere locatie moeten doen. De bibliotheek is van maandag 4 mei tot en met zondag 31 mei gesloten door de verhuizing naar het vernieuwde Cascade.

9d6ad7c7-ad74-3753-a6f6-fe40f47851d5.jpg

70 jaar oude A16-verlichting krijgt tweede leven als designlamp

Jarenlang hingen ze boven de snelweg tussen Rotterdam en Breda, nu in huizen en kantoren. De lampen die ooit de A16 in onze streek verlichtten, krijgen in Rotterdam een tweede leven als designobject.

politieauto.png

Politie ziet woning met voordeur wagenwijd open

Een opvallende melding voor de politie in Papendrecht dinsdagavond. De voordeur van een woning stond wagenwijd open, terwijl er niemand aanwezig was.