Dordrecht, Netherlands

Heijkoop luidt noodklok in Den Haag: ‘Bestaanszekerheidscrisis moet worden aangepakt’

De Dordtse wethouder Peter Heijkoop en zijn Amsterdamse collega Rutger Groot Wassink roepen de formerende partijen in Den Haag met een brandbrief op de bestaanszekerheidscrisis aan te pakken. Het minimumloon en de bijstandsuitkering moeten flink omhoog.
Robin Nanninga | 20 oktober 2021 11:07 | Aangepast op 20 oktober 2021 11:07
Ook willen de wethouders dat het toeslagen- en incassobeleid wordt herzien. ‘Veel werkende armen en mensen in de bijstand komen niet rond. Dat zorgt voor ellende in gezinnen en in de gehele samenleving. En daar moet het komende kabinet iets aan doen’, schrijven Heijkoop en Groot Wassink in hun brief. Heijkoop: “Als overheid – dat staat in onze Grondwet – moet je zorg dragen voor de bestaanszekerheid van onze inwoners.”

De Dordtse wethouder weet waar hij het over heeft. In zijn werk ziet hij dagelijks hoe kwetsbare inwoners moeite hebben het hoofd boven water te houden. “Ik kom geregeld op plekken als het Leger Des Heils, de Voedselbank, de Kledingbank, maar ook bij de Sociale Dienst waar we mensen helpen. Ik ben ook nauw betrokken bij het herstellen van de kinderopvangtoeslagaffaire, wat gewoon nog niet goed gaat. Ik spreek veel met ouders en dan zie je gewoon de destructieve werking die het op gezinnen heeft op het moment dat het inkomen niet toereikend is, de overheid zich van een hele slechte kant heeft laten zien.”

Herstel van vertrouwen

Hij vervolgt: “Ik vind dat we heel hard moeten werken aan het herstel van vertrouwen. Dat probeer ik hier in Dordrecht te doen en ik probeer er ook heel nadrukkelijk werk van te maken richting de mensen in Den Haag.”

Concreet willen de wethouders een nieuwe wet, die zich richt op de fundamentele bestaanszekerheid van mensen. ‘Een wet die gezinnen beschermt tegen armoede en ongelijkheid en hen in staat stelt volwaardig mee te doen in de samenleving’, valt te lezen in de brief. Ze hebben hiervoor een ‘Deltaplan Bestaanszekerheid’ opgesteld. “Vandaag moet men al met dit onderwerp aan de slag gaan binnen de huidige begrotingen, maar in het nieuwe regeerakkoord moet het deltaplan met ambitieuze programma’s worden opgenomen om hier echt werk van te maken.”

Hangen allemaal samen

De brandbrief is ook bedoeld om deze crisis onder de aandacht te brengen. Terwijl kranten vol staan met berichten over de klimaat- en wooncrisis, blijft het rondom de bestaanszekerheidscrisis volgens de wethouders stil. “Deze crisis hoort er echt bij en ze hangen ook allemaal samen”, zegt Heijkoop.

“Ook nu weer rondom de gasprijzen: dat heeft met de klimaatcrisis te maken. Veel woningen, zeker die van mensen met een wat lager inkomen, zijn slecht geïsoleerd. Die mensen moeten nu meer gaan betalen waardoor hun bestaanszekerheid onder druk komt te staan. We moeten deze mensen gaan ondersteunen, om uiteindelijk de samenleving te zijn die we willen zijn: een samenleving waarin iedereen mee kan doen.”

Lees ook

Gemeente Dordrecht wil verhuurvergunning verplichten om leegstand aan te pakken

De gemeente wil particuliere verhuurders aanpakken die zich niet aan de regels houden. Een verplicht...

Bestuurder bekneld na aanrijding, A15 was tijd dicht

Op de A15 bij Gorinchem is donderdagmiddag een ongeluk gebeurd met een vrachtwagen en een bakwagen. ...

Motorrijder rijdt door na scheppen fietser

Een motorrijder is donderdagmiddag doorgereden na een fietser te hebben geschept in Zwijndrecht. De ...

Goed nieuws voor je energierekening! De winter komt er nog niet aan

Schaatsen op de sloot in het dorp of een sneeuwpop maken in de achtertuin. Vergeet het voorlopig maa...

Streekgenoten meldden verdachte situaties: harddrugs en hennep gevonden

Inwoners van onze streek hebben in een jaar tijd honderden keren verdachte situaties rond drugs bij ...

Meester Maurien speelt Backstreet Boys op basisschool en dat levert hem honderdduizenden kijkers op

Hij had nooit gedacht dat hij zoveel kijkers zou trekken, toen meester Maurien begon met het plaatse...