gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Herdenking bombardement Moerdijkbrug: ‘Wie de geschiedenis niet kent, zal de toekomst nooit begrijpen’

94e33e27a41f9c80ed855732a9da361e

Bij het monument 13 mei 1940 is vrijdagmiddag stilgestaan bij de gebeurtenis die op die Tweede Pinksterdag in 1940 fataal werd voor de 7-tal Nederlanders die wisten van de plannen van de Duitsers om richting Rotterdam en Den Haag te trekken. Het plan was simpel: de Moerdijkbrug bombarderen. De uitvoering was des te moeilijker en dat bleek.

Dennis Koorevaar |  | Aangepast op
“De Duitsers lagen voor de Moerdijkbrug”, vertelt de voorzitter van Stichting Herdenking Bombardement Moerdijkbrug 13 mei 1940 Daan Kaasjager. Zij wilde troepen over de brug sturen om uiteindelijk in Rotterdam en Den Haag te komen. De Nederlandse legerleiding wist dit en wilde de Moerdijkbrug verwoesten.” Het was in de basis een vrij eenvoudig plan; met bommenwerpers richting de brug en bombarderen. Het probleem was alleen dat het Nederlandse leger nog maar een bommenwerper had. “De geselecteerde bemanning is onderweg gegaan terwijl ze wisten dat zij het niet zouden overleven. Ze hebben eigenlijk een zelfmoordmissie uitgevoerd. Dat bleek ook op de terugweg, toen de toestellen bij Ridderkerk en Nieuw-Lekkerland zijn neergeschoten.

Het was dus de bedoeling van de Duitsers om uiteindelijk in Den Haag te komen. “Dan ben je in het regeringscentrum van het land. Dus als we de Duitsers onder de Maas konden houden, zou dat een groot voordeel betekenen.”

‘Door te geven aan de jeugd’
Vrijdagmiddag werd er weer stilgestaan bij deze verdedigingsactie. “We herdenken met meerdere motieven. We willen hun zelf herdenken en het verhaal doorgeven aan de nieuwe generatie.” Mede daarom waren er een aantal leerlingen van de Julianaschool aanwezig.

Majoor-vlieger Roël Boezen was, namens de Koninklijke Luchtmacht, aanwezig bij de herdenking. “Wie de geschiedenis niet kent, zal de toekomst nooit begrijpen. Voor de Luchtmacht is dit wel een van de belangrijkste gebeurtenissen van die eerste periode in bezet Nederland. Daarom is het ook belangrijk om hier bij aanwezig te zijn en door te geven aan de jeugd wat daar toen gebeurd is.”

Mede door zijn werk, weet Majoor-vlieger Boezen heel goed hoe het tijdens de vlucht in 1940 aan boord geweest moet zijn. “Ik kan mij heel goed voorstellen wat zij moeten hebben ervaren en beleefd, op het moment dat het spannend begint te worden.”

Ook tijdens deze herdenking werden de gebeurtenissen in Oekraïne aangehaald. Kaasjager: “Herdenkingen zoals deze blijven er actueel door. We moeten ons realiseren dat het nota bene in Europa kan gebeuren. Wij dachten dat Nederland in 1940 een veilige vesting was, en dat denken we in Europa nu ook.”

Lees ook

streekomroepmeesterrecepalb

Neergestoken leraar terug op school, maar naar de eindmusical zit er nog niet in voor hem

Een jaar nadat hij werd neergestoken bij een eindmusical in Alblasserdam is meester Recep terug op school. De docent staat nog niet voor de klas; hij beperkt zich tot enkele uurtjes persoonlijke begeleiding van leerlingen, meldt Rijnmond.

fotohvc

Improviseren met vuilniswagens door lange brugsluiting: dit verandert er

De maandenlange sluiting van de Papendrechtsebrug heeft gevolgen voor afvalverwerkers in de regio. Onder meer voor HVC wordt het flink improviseren. “Ben je gewend dat we in de ochtend komen, kan het voorkomen dat in de middag je papier of gft wordt ingezameld.”

Merwedebrug Gorinchem NOS

brug

'Merwedebrug kan morgen instorten': bouwdeskundige noemt risico heel reëel

De Merwedebrug bij Gorinchem is niet voor niets gesloten voor vrachtverkeer. Volgens hoogleraar Bouwkunde en Civiele Technieken Rob Nijsse van de TU Delft bestaat er een serieus risico als zware vrachtwagens over de verouderde brug blijven rijden.

Ben-Corino-1-696x391

Tanja de Jonge is hoofdgast in Studio De Witt

Een gloednieuwe uitzending van Studio De Witt staat zaterdag 27 juni op het programma en is te beluisteren op Drechtstad FM tussen 10.00 en 13.00 uur.

politie

Cellencomplex Dordrecht blijft in gebruik, drie locaties sluiten

De politie-eenheid Rotterdam heeft besloten de cellencomplexen in Capelle aan den IJssel, aan het Doelwater in Rotterdam en in Spijkenisse te sluiten. Het cellencomplex aan de Overkampweg in Dordrecht blijft nog wel in gebruik.

treinstationdordrecht

Treinen tussen Dordrecht en Rotterdam rijden weer

Het treinverkeer tussen Dordrecht en Rotterdam is dinsdagochtend weer volledig opgestart, nadat het een week heeft platgelegen na een stroomstoring. Wel worden nog werkzaamheden uitgevoerd aan de sporen langs het perron bij Rotterdam Stadion, maar dit heeft geen gevolgen voor de dienstregeling.